Ankara'dan Irak'a jet yanıt

03.08.2012 09:10:49

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun Kerkük ziyaretine tepki gösteren Irak yönetimine Ankara’dan yanıt geçikmedi. Çelik 'Kimin, ne için, nereye gittiği önemlidir. Esas olan aldığınız sonuçtur' dedi.

En Çok OkunanlarTOPLU SMS ARTIK ÇOK UCUZ

Irak yönetiminin açıklamasında Davutoğlu’nun ziyaretinin Bağdat’ın bilgisi ve onayı dışında gerçekleştirildiği belirtildi

Irak Başbakanı Nuri Maliki'nin danışmanı, "Türkiye çok açık bir biçimde Irak'ın işlerine karışıyor, T.C. Büyükelçiliği kapatılmalı, Davutoğlu'nu tutuklama hakkımız var" açıklamasında bulunuldu

Bakanlık'ın internet sitesinde yer alan açıklamada, Irak Dışişleri Bakanlığı dün sert bir açıklama yaparak Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun Kerkük’e gidişini eleştirti.

Açıklamada, "Bütün bunlar Dışişleri Bakanlığı'nın bilgisi ve onayı dışında gerçeklemiş, bu ziyaret için resmi ve diplomatik kanallar kullanılmamıştır" ifadeleri kullanıldı.

Yapılan bu açıklamalara karşı  AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Sözcüsü Hüseyin Çelik Twitter üzerinden Irak yönetiminin açıklamalarına yanıt verdi.

Çelik şunları söyledi:

"Amerikalıların yıllarca Irak'ı işgal etmesinden ve arkasında yüz binlerce dul ve yetim bırakmasından rahatsızlık duymayan Malikî zihniyeti Her nasılsa Sayın Davutoğlu'nun Kerkük'e yapmış olduğu son derece barışçı ve iyi niyetli ziyaretinden rahatsız oluyor.

Etkin ve aktif bir dış politika vizyonuna sahip olmanız, ille de her zaman başkalarının size geleceği anlamına gelmez. Bir çok konuda ABD'lilerin bize gelmesi,onların daha zayıf olduğu anlamına gelmez. 'Niye Barzanî gelmiyor biz gidiyoruz?' itirazı anlamsızdır.

Barzanî kısa bir süre önce Türkiye'de idi. Büyükelçileri bakanlığa çağırır gibi her yabancı yöneticiyi canınız istedikçe çağıramazsınız.

Kimin, ne için, nereye gittiği önemlidir. Esas olan aldığınız sonuçtur. Tabii ki hiç bir zaman Pembe İncili kaftan ruhundan taviz vermeden..."

10 BİN SMS SADECE 150 TL       
(3,0 puan)/18
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karaktersiz ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Kalan Karakter: 500