İngiltere,Twitter Bombacısı İçin Seferber Oldu

28.07.2012 20:10:50

Paul J. Chambers, 2010 yılında attığı ''kötü'' esprili tweeti yüzünden mahkum olmuş ve bu durum ünlü komedyen Stephen Fry'ın da ilgisini çekmişti.

En Çok OkunanlarTOPLU SMS ARTIK ÇOK UCUZ

2010 yılının Ocak ayında, nişanlısının yanına gitmek için havaalanına giden Paul J. Chambers, kötü hava şartları sebebiyle uçağının kalkacağı Robin Hood Havaalanı'nın kapalı olduğunu öğrendi. Twitter kullanan her insan yapabileceği gibi, olay sonrasında da doğal olarak sinirli yorumlar yaptı. Bu yorumlardan bir tanesi de altta görebileceğiniz, 600 takipçisine gönderdiği mesajdı. Bu mesajda Paul Chambers "Kahretsin! Robin Hood Havaalanı kapalı. Adam akıllı bir hale gelmek için bir haftan var, yoksa havaalanını uçuruyorum!!" yazmıştı. Yazdıkları fazla ciddiye alınınca da kendisini mahkemede buldu.

Mahkemeye çıkan Chambers"tehlikeli karakter mesajı atmak" suçundan hüküm giydi ve toplamda 1000 Sterlin cezaya çarptırıldı. Tabii bir de "terörist" damgası yiyen adam, işinden kovuldu. Bu yüzden Kuzey İrlanda'ya göç etmek zorunda kaldı. Orada bulduğu işten de atıldığında bu hikaye İngiltere'nin ünlü talk-showcusu ve Twitter fenomeni Stephen Fry'ın kulağına da gitti. İnternette Paul J. Chambers'ı kurtarmak için #IamSpartacus (#BenSpartacus) etiketiyle paylaşımlar yapılmaya başlandı.

İlk itirazı reddedilen Chambers, internetin de desteğini alınca "Yüksek Mahkeme kesin karara varamadı" denilerek kabul edildi ve dün itibariyle hakkındaki iddialar düştü. Avukatı Chambers'ı "Kimliğini gizlemeye bile çalışmadan, sıradan bir İngiliz vatandaşının bu şekilde bir tweet atması, çok baris şekilde şaka yapıldığını gösteriyor" dediği müvekkilini de başarılı bir şekilde savunmuş oldu.

Hepimiz sinirlendiğimizde, internet dostlarımızla artık bu durumu paylaşıyoruz. Fakat yazdıklarımıza dikkat etmemizde fayda var. Bir daha "Sabri'ye frikik attırırsanız çocuğumu keserim" demeden önce iki kere düşünün.

10 BİN SMS SADECE 150 TL       
(3,1 puan)/15
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karaktersiz ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Kalan Karakter: 500