Bakliyat ve yağda durgunluk endişesi

24.07.2012 08:31:25

İzmir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ercan Korkmaz, yaptığı açıklamada, bakliyatta yeni hasat döneminin sıkıntıyla başladığını ifade etti.

En Çok OkunanlarTOPLU SMS ARTIK ÇOK UCUZ

Geçen yıllarda önemli miktarda ihracatın yapıldığı Irak ve Suriye pazarında gerilemeler yaşandığını, bunun üzerine firmaların iç piyasaya yönelmesiyle fiyat rekabetinin başladığını belirten Korkmaz, bunun sonucunda her yıl fiyatlarda yükselme yaşanan Ramazan ayında bakliyat fiyatlarının "dip" yaptığına işaret etti.
Ege Hububat ve Bakliyat İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Salih Özmen de yaşanan durgunluğun yanı sıra sektörde yaşanan iflasların tedirginliğe neden olduğunu savundu. Suriye'deki iç karışıklığın, ihracatçıların Ortadoğu pazarına mal sevkıyatını güçleştirdiğini dile getiren Özmen, "Beyrut, İsrail, Ürdün, Suudi Arabistan ve Dubai gibi pazarların çıkış kapısı Suriye'ydi. Buradan günde 275 tır mal gidiyordu. Deniz yoluyla alternatif yollar oluşturuldu, ama bu hem zaman hem maliyet nedeniyle isteneni veremedi" diye konuştu.

"Durgunluk tüm dünyada var"
TİM Yönetim Kurulu Üyesi ve Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri Sektör Kurulu Başkanı Mahmut Arslan ise piyasada bir durgunluğun olduğunu, ancak telaş edecek bir durumun söz konusu olmadığını söyledi. Bakliyat ve yağ piyasasındaki durgunluğun tüm dünyada yaşandığını, sadece Ortadoğu pazarına has bir durumun söz konusu olmadığını belirten Arslan, şunları kaydetti:

"Piyasalarda durgunluk var, ama bunlar geçici. Telaşa kapılacak bir durum yok. Mersin'de bazı işletmelerin faaliyetini durdurması ise piyasa açısından ciddi bir olay değil. Orada bir iki tüccarın eskiden bu yana devam eden sıkıntıları vardı. Piyasadaki durgunluğun da etkisiyle banka borçlarından dolayı sıkıntıya düştüler. Bu şirketlerin kendi iç yapılarından kaynaklanan bir durum. Çok önceden bilinen ve beklenen bir durumdu.

Sektör açısından bir sıkıntı yok." Arslan, Türkiye'nin Ortadoğu'da aktif bir rol alması nedeniyle bazı kesimlerin bu durumdan rahatsız olduğunu, bunun ticarete yansıyan noktalarının da olabildiğini dile getirerek, "Ortadoğu'da gıda piyasalarında Türkiye'nin yerini dolduracak alternatif yok. Bu nedenle ben bir sorun görmüyorum" dedi.

10 BİN SMS SADECE 150 TL       
(2,2 puan)/68
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karaktersiz ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Kalan Karakter: 500