Hırka-i Şerif Camii Yenilenecek

20.07.2012 00:00:50

Rölöve, restitüsyon ve zemin etüdü projeleri hazırlanan Hırka-i Şerif Camii, 2013 yılı içerisinde restore edilecek.

En Çok OkunanlarTOPLU SMS ARTIK ÇOK UCUZ

1851 yılında mübarek Hırka-i Şerif'in muhafaza edilmesi amacıyla Sultan Abdülmecid tarafından Fatih'te yaptırılan Hırka-i Şerif Camii, İstanbul İl Özel İdaresi tarafından restore edilecek.

İstanbul İl Özel İdaresi, caminin rölöve, restitüsyon ve zemin etüdü projelerinin Eylül 2012'de tamamlamayı planlıyor. Hazırlanan proje ile caminin mevcut hali belgelenerek, yapının özgün halinin çizimi yapılmış olacak. Caminin aynı zamanda uygulamaya yönelik restorasyon projesi de çıkarılacak.

İstanbul İl Özel İdaresi tarafından incelenecek rölöve, restitüsyon ve restorasyon projeleri onay için Anıtlar Kurulu'na gönderilecek. Kuruldan proje onayı alındıktan sonra restorasyon ve uygulama işi ihale edilecek.

2013 yılı içinde camide restorasyon çalışmalarına başlamayı hedefleyen İstanbul İl Özel İdaresi, restorasyonu bölüm bölüm gerçekleştirecek. Hırka-i Şerif Camii, yenileme çalışmaları sırasında ibatede de açık kalacak.

İstanbul İl Özel İdaresi, 2010 yılında da Hırka-i Şerif'in konservasyon çalışmalarını tamamlamıştı. İdare, konservasyon kapsamında; Hırka-i Şerif'in bulunduğu oda ile odaya bağlanan koridorların, perdelerin onarımını, odada ve vitrin içinde iklimlendirme yapılması, odanın ve vitrin içindeki eserin özel aydınlatılmasının yapılması, konservasyon çalışmalarında kullanılacak bakteri ve böcek önleyici sistemin kurulumunu gerçekleştirmişti. Hırka-i Şerif; artık camdan yapılan özel bir vitrinde sergileniyor.

10 BİN SMS SADECE 150 TL       
(2,7 puan)/68
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karaktersiz ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Kalan Karakter: 500