Yakış'tan dış politika eleştirisi

19.07.2012 09:22:22

AK Parti iktidarlarının ilk Dışişleri Bakanı Yaşar Yakış, hükümetin Suriye konusunda yürüttüğü politikanın yanlış olduğunu dile getirdi. Akşam gazetesinden Şenay Yıldız'a konuşan Yakış, 'Türkiye, halkla ülkeyi yöneten diktatör arasında bir zıtlaşma olunca, doğru yanda yer aldı. Ama bu işi Esad'la bütün köprüleri atacak noktaya getirmeden de yapabilirdi' dedi.

En Çok OkunanlarTOPLU SMS ARTIK ÇOK UCUZ

Suriye'de yönetimin tabanı, nüfusun yüzde 8-10'u teşkil eden Alevilerden oluştuğuna değinen Yakış, "Yüzde 12 kadar da Hıristiyan vardır, onlar çoğu zaman azınlık psikozu içinde Alevilerle birlikte hareket ederler. İkisi birlikte yüzde 20 eder. Nüfusun geri kalan yüzde 80'i Sünni. Dolayısıyla demokratik bir seçim yapıldığında bu yüzde 80'lik kitle iktidara gelecektir ve o tarihe kadar Esad'ın yaptığı zulmün hesabını pek tabii ki soracaklardır. Orayı bilen biri olarak, ne yapacak idiysek sessiz diplomasiyle yapıp, Esad'la köprüleri atmaksızın süreci yönetmek daha uygun olurdu diye düşünüyorum" şeklinde konuştu.

30 yıl önceki katliamı gördüm

Suriye'deki durumun Arap Baharı'nın yaşandığı diğer ülkelerden daha karmaşık olduğunu belirten Yakış, "Orada 4 yıl görev yaptım. 30 yıl önce yaşanan Hama Katliamı sırasında oradaydım. 30 yıl önce olanları gözlerimle gördüm. Katliamdan bir hafta sonra Hama sokaklarını dolaştım, insanların nasıl bir vahşete maruz kaldıklarını gördüm. Bir mahalleye tek bir Müslüman Kardeşler Örgütü militanı sığındı diye bütün mahalleyi bombaladılar. Suriye'nin koşullarını, o karmaşıklığı bilmezsek dış politikamızı elimizdeki bilgilere göre uygularız. Başından beri Suriye'nin farklı olduğunu ve gelişmelerin öteki ülkeler gibi cereyan etmeyebileceğini söylüyordum ve maalesef tahminim doğru çıktı" ifadelerini kullandı.

Türkiye oyun kurucu değil

Türkiye'nin Suriye'de oyun kurucu olma imkanını elinden kaçırdığını vurgulayan Yakış şöyle konuştu: "Şimdi o rolü İran'la Rusya oynuyor. Eğer Suriye'de oyun kurucu olma gücünü kaybedersek Ortadoğu'da da kaybederiz. Ben Esad'ın düşmesi meselesini deprem tahminine benzetirim. Önümüzdeki üç gün içinde de gerçekleşebilir, otuz yıl içinde gerçekleşmeyebilir de. Diplomaside çok temel bir kural vardır: Yumurtaların hepsini aynı sepete koymayacaksınız. Eğer yumurtaların hepsini Esad'ın kısa bir zamanda düşeceğini varsayan sepetin içine koyarsak, bunun sonucu şu olur: Kısa zamanda düşebilir ve onun nimetlerinden yararlanabilirsiniz. Ama bu iş uzun zamana yayılırsa, Türkiye-Suriye ilişkileri bundan zarar görür."


10 BİN SMS SADECE 150 TL       
(2,5 puan)/19
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karaktersiz ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Kalan Karakter: 500