Davutoğlu Suriye'de ki uçağın görevini açıkladı!

24.06.2012 11:15:52

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu TRT Türk ekranlarında Suriye krizini değerlendiriyor..

En Çok Okunanlar

-Pişkin Yalancı 3 ayda 2. kez ülkemizde!
-Dünyanın en pişkin yalancısı Clinton Türkiye'ye geliyor!
-TSK'dan pilotlarla ilgili yeni açıklama
-NATO'dan beklenen açıklama geldi!
-Suriye için ilk yaptırım çağrısı
-Liderlerin Suriye trafiğinde ilginç ayrıntı
-Clinton: Küstahça ve kabul edilemez
-Erdoğan ve Bahçeli'nin Suriye zirvesi
-Kılıçdaroğlu: Bizimle yol haritası paylaşılmadı!
-Erdoğan-Bahçeli görüşmesi sona erdi
-Bahçeli Başbakanlık'ta!
-Büyük ve kirli bir oyun!
-Uçağın Enkazına Ulaşıldı
-Kılıçdaroğlu: Neden Suriye ile savaşın eşiğine geldik
-Suriye'de düşen uçak ne anlama geliyor?
-NATO Türkiye için toplanıyor
-Türkiye savaşa girer mi?
-Uçak düşürme bir tuzak mı?
-Mahalli'den 9 maddelik uçak hikayesi!
-Savaş uçağımızın düşürülmesinde soru işaretleri!..
-Türkiye, savaşın tarafı yapılmak isteniyor
-Düşen uçak neden oradaydı?
-Erdoğan'dan liderlere gelin görüşelim çağrısı!
-Özdil: İsrail'e niyet Suriye'ye kısmet!
-Kamalak: Türkiye olgun davranmalı
-Kayıp pilotların kimlikleri belirlendi!
-Davutoğlu uçakla ilgili açıklama yapacak!
-Başbakanlık'ta 2. güvenlik zirvesi
-Suriye: Saldırı değil, kazaydı
-Arınç: Suriye uçağı niçin düşürdüğünü açıklamalı
-O uçağın orada ne işi vardı
-İşte Türk uçağının düşürülme anı - Video
-Cumhurbaşkanı Gül'den düşürülen uçak açıklaması
-BM ve ABD ve Suriye düşürülen uçak için yapılan açıklamalar
-Dakika dakika uçak krizi !
-Sahil güvenlik ekipleri Çevlik Limanı'nda
-Uçak Suriye tarafından düşürüldü
-Hizbullah'ın kanalı: Türk uçağını Suriye düşürdü
-TSK'nın uçağı Suriye'ye düştü!
-TSK: Bir uçağımızla irtibatımız kesildi!


TOPLU SMS ARTIK ÇOK UCUZ

Pilotlarımız hala kayıp. Uçağımızın düşürüldüğünü Genelkurmay Başkanlığı aracılığıyla öğrendik ve Suriye tarafıyla iletişime geçerek konu doğrulandı.. Sayın Başbakanımızı uçaktayken bilgilendirdik. Sayın Cumhurbaşkanımız Kayseri'deydi. Kendilerini de bilgilendirdim..

Dışişleri Bakanlığımız MİT ve diğer güvenlik birimleriyle irtibat halindeydi..

Bundan sonra adımlarımız kararlı olacak ancak fevri bir adım atmayız. Resmi tam olarak çektikten sonra eylem planımız devreye girer.

Düşürülen uçakla ilgili Suriye ile ortak bir çalışma yok. Ayrı ayrı bir çalışma yürütüyoruz.

Bundan sonra atacağımız her adım bütün detaylar düşünülerek atılacak.UÇAĞIN GÖREV TANIMI NEYDİ

Uçağımızın görev tanımı neydi? Doğu Akdeniz'deki son durumlar da göz önünde bulundurarak ulusal radar sistemimizin test edilmesi ve eğitim amacıyla bu uçuş yapılmıştır. Amacımız kesinlikle Suriye'yi gizlemek değildir. Uçağımız açık kimlikle uçuyor. Böyle bir konumdaki uçağı düşürmek art niyet taşır ya da beceriksizliği ifade eder. Öte yandan riskli görevlere tek başına uçak gönderilmez.

Düşürülen uçağın görev kimliği de çok açık. Bu uçuşlar ilk defa yapılmıyor. Sürekli bu eğitim uçuşları yapılır. Uçağımızla ilgili herhangi bir artniyeti ortaya koyacak bir durum yok.

UÇAĞIMIZ ULUSLARARASI HAVA SAHASINDA VURULDU

Alçak uçuş sebebi de radar testiyle ilgili bir durum. Uçağımız uluslararası hava sahasında vurulmuştur. 13 milde vurulmuş. Pilot kontrolü ortadan kalktığı için düzensiz hareketlerle doğal olarak Suriye kara sularına düşer. Vurulduğu andan sonra 8 mil açıkta denize düşer. Bizim elimizdeki veriler böyle. Radar kayıtlarında görebiliyoruz bunu. Bütün radar görüntüleri, hem radar hem de telsiz kayıtları da gözden geçirilerek bu noktaya geldik.

İSTENİLMEYEN BİR İHLAL OLDU

BÜTÜN bu süreçte uçağımıza yapılmış bir uyarı yok. Uçağın vurulmasından 15 dakika kadar önce sınırı geçen pilotu kendi radar sistemimizle uyarıyoruz ve pilot tekrar sınırlarımıza giriyor. Son bir kaç ay içerisinde bazı dost ve komşu ülkelerden bazı uçaklar da bizim sınırlarımızı ihlal etti. Uyarı yapılarak bu durumlar ortadan kaldırılmış oldu. Bizim uçak Suriye hava sahasını terk ettikten sonra vurulma gerçekleşiyor. Suriye tarafına herhangi bir hasmane tutumu olmamıştır. Uçağın Türkiye'ye ait olduğu biliniyor.

Sayın Başbakanımız, muhalefet liderlerine bütün bu detaylar aktarılacak.. Uluslararası kamuoyu ve diplomatik temsilcilere de açıklanacak. Bir fevri tepki veren bir ülke değiliz.

Bizim açımızdan olayın resmi görülüyor. Bundan sonra tablo bölgesel ve uluslararası kamuoyu ile paylaşılıyor. Bugün BM Güvenlik Konseyi üyeleri Çin ve Almanya ile görüşeceğim. Bu saate kadar görüştüğümüz muhattablarımızın tamamı Türkiye'nin tutunduğu tavrı taktir etti. Uluslararası aktörlerden de ellerinde farklı bir bilgi varsa paylaşmalarını istedik. Suriye dezenformasyon yapıyor. Tutumumuza ilişkin çok daha net açıklamalar Grup Toplantısı'nda Salı günü belli açıklanacak. Türkiye bundan sonra da uluslararası hukuk çerçevesinde adım atacak.

AÇIK BİR SALDIRI MI KAZA MI

Biz Suriye içerisinde bazı iletişim kanallarına sahibiz. Niyet ne olursa olsun, her şeyden önce hiç bir hasmane tutum sergilemeyen bir uçağa bir saldırı sözkonusu. Başka ülkeler tarafından da çokça ihlal oldu. O uçaklara bir şey yapılmayıp silahsız bir uçağa yapılan bu saldırıyı sorgularız. Geçmişteki ilişkimiz ne olursa olsun kimse Türkiye'nin ulusal güvenliğini sarsmaya yönelik bir adım atamaz, bu yönde bizi test edemez. Kimse Türkiye'nin kapasitesini test etme cüretini gösteremez.

Bizim için öncelikli mesele pilotlarımızdır.

10 BİN SMS SADECE 150 TL       
(2,7 puan)/8
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karaktersiz ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Kalan Karakter: 500
Ev hanımı
Şehir

24.06.2012

Korkaklıkla alakası yok. İsrail yardım konvoyunu esir alıp adam öldürürken gıkı çıkmayan bir Türkiyenin. Müslüman bir Suriyeye karşı savaş istemesi kadar saçma ve mantıksız birşey yok. O bölgede durum ortadadır. ABDnin maşası olmamak gerek. Gerekli adımlar barışçıl yolla diplomatik olarak atılabilir
      Beğen (0)          Beğenme (0) 
orta
Şehir

24.06.2012

Bizi dünya aleme rezil ettiniz helal olsun size!!!yakında ermenistanda bize kafa tutar ne e olsa bu türkler ürkekmis deyip...!!!(size suriyeyle savasın diyen yok en azından ucagı düsüren batarya yok edilmeliydi!!)
      Beğen (0)          Beğenme (0) 
Ayça
Şehir

24.06.2012

Insalah pilotlar sagsalem dirler - bana gore su an en onemli sorun bu dur.
      Beğen (0)          Beğenme (0) 
katip
Şehir

25.06.2012

Suriye''ye Artık Bir ders Verilmelidir ama bunu Tek deyıl nato ile birlikte yapmalıdır Türk Askeri Süriyeye Girmemeli havadan Mudahale ile askeri üstleri vurulmalı ve ordaki muhalefetle birlikte bu yapımalımm bunada çok geç kaldık çok önceden bu yapılamlıydı.saygılar sunarım
      Beğen (0)          Beğenme (3) 
bülent
Şehir

25.06.2012

Türkiye süreye'nin askeri üstlerini vurmassa yarın ırakta senin uçağını indirir.dik duruşu için nato ile birlikte sureye'nin dersini vermelidir.
      Beğen (0)          Beğenme (3)