FSM bakıma alındı, İstanbul'da çile başladı

18.06.2012 12:22:41

Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nde bugünden itibaren üç ay boyunca asfalt ve ıslah çalışması yapılacak. Ancak daha önce açıklandığı gibi çalışmalar sırasında 3 değil 2 şerit kapalı olacak.

En Çok OkunanlarTOPLU SMS ARTIK ÇOK UCUZ

Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nde bugünden itibaren iki şerit iki ay boyunca kapalı olacak. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş uyardı: "İstanbul ciddi etkilenecek. Toplu taşımayı tercih edin."

İstanbul'da trafik çilesi bugünden itibaren başladı. Fatih Sultan Mehmet Köprüsü, Haliç Köprüsü ve Ayamama Deresi’nde asfalt ve ıslah çalışmaları başlatıldı.

24 saat 3 vardiya sürecek çalışmalarda FSM’nin her etapta 2 şeridi kapatılacak ve ve çalışmalar 17 Eylül'e kadar sürecek. İlk çalışma Avrupa Yakası'ndan Anadolu Yakası'na geçişte yapılacak. Karşı yönden ek şerit uygulaması yapılacak. Boğaziçi Köprüsü'nde ise bu yıl çalışma yapılmayacak.

Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nde 4 aşamalı olarak yapılacak mastik asfalt üst yapı yenileme çalışmalarında; her aşamada bir yöndeki 2 şerit kapatılacak, kalan 6 şerit, her iki istikamette 3'er şerit, olmak üzere trafik akışı sağlanacak. Köprünün çalışılan kısımları, geceli-gündüzlü kapatılması zorunlu olacak.

HALİÇ'TEKİ ÇİLE 15 GÜN SÜRECEK
Haliç Köprüsü'nde ise 5 aşamalı olarak yapılacak mastik asfalt üst yapı yenileme çalışmalarında; ana köprüde çalışılırken ilave köprüler ile alternatif yollardan, ilave köprülerde çalışılırken ise ana köprü ile alternatif yollardan trafik akışı sağlanacak. Çalışmalar süresince metrobüs hattı sürekli açık tutulacak. Çalışmaların 15 günde bitirilmesi planlanıyor.

Ayamama Deresi ıslah çalışmalarının yapılacağı Mahmutbey batı kavşağında kapatılacak şeritler için servis yolları yapılacak ve mevcut yollar alternatif olarak kullanılacak.

TOPBAŞ: TOPLU TAŞIMAYI TERCİH EDİN
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş çalışmalarla ilgili olarak şunları söyledi: ''Bu köprülerin asfalt yenileme düzenlemeleri, Ulaştırma Bakanlığı ve Karayolları Genel Müdürlüğü'nün çalışma alanı içerisinde. Köprülerin mutlaka periyodik bakımlarının yapılması gerekiyor. Tabi bu süreçler de maalesef kent hayatını önemli etkilemekte. Biz belediye olarak bununla ilgili tedbirler aldık. Ama ne kadar tedbir alırsanız alınız, esasında ana arterlerdir buraları, sürücülerimize çok önemli sorumluluk düşüyor.''

Topbaş, vatandaşların toplu taşıma araçlarına yönelmesinin yaşanan sıkıntıyı hafifletebileceğini anlatarak, ''Yoksa sıkıntıyı çekeceğiz, bu gerçek bizim de hoşumuza gitmiyor. Hele yazın turizmin en etkin olduğu bir dönemde, okullar tatil olmasına rağmen, çok fazla trafik olmayacağını düşünsek bile en nihayetinde İstanbul büyük bir şehir. Günde 2 milyon aracın hareket ettiğini düşünürsek, İstanbul ciddi etkilenecek. Ama bu kaçınılmaz. Çalışmalar hayırlı olur inşallah, fazla bir sıkıntı vermeden de İstanbulluların dualarıyla bunu çözeriz.'' şeklinde konuştu.

Sürücüler yol durumu hakkında her türlü bilgiye www.kgmistanbulyol.com veya facebook.com/KGMIstanbulYol adresinden ulaşabilecekler. Vatandaşlar acil durumlarda ise 159 numaralı telefondan bilgi alabilecek.

ALTERNATİF ULAŞIM HATLARI

ARAÇLAR İÇİN

Sürücülerin tek alternatifi Sirkeci-Harem arabalı vapur.
İDO Sirkeci-Harem hattında çalışan arabalı vapur sayısı 4’ten 6’ya çıkarıldı.

Bu hatta bugünden itibaren tarifeye bağımlı çalışılmayacak. Doldur-boşalt usulüyle çalışılacak.

Gece 22.30’a dek yapılan seferler 24.00’e kadar uzatıldı.

1 arabalı vapur yedekte bekletilecek.

DİKKAT
Hafta sonu vapur sayıları Eskihisar-Topçular hattında oluşan yoğunluk nedeniyle arttırılamayacak ve sadece 4 vapur çalışacak. Dolayısıyla haftasonları Sirkeci-Harem hattında trafik yoğunluğu artacak.

YAYALAR İÇİN

DENTUR:


Küçüksu-Tokmakburnu (köprü civarı) hattında ek sefer için şehir hatları ile görüşüyor.

Üsküdar-Beşiktaş sefer sayısını sıklaştırdı.

TURYOL:

Üsküdar-Eminönü ve Kadıköy-Eminönü arasında sefer sayısı arttı.

METROBÜS

Onarımlar sırasında Zincirlikuyu-Söğütlüçeşme arasında 30 saniyede bir aksamadan metrobüs seferleri yapılmaya devam edilecek.

İETT trafiği daha da sıkıştıracağı için sefer sayılarını artırmadı.

ARAÇTA TEK KİŞİ OLMAMALI
Trafik operatörü Alpay Konar: İşlere gidiş-gelişlerde trafiğe çıkış saatleri sürücüler tarafından daha iyi organize edilmeli.

Daha erken trafiğe çıkmak herkese fayda getirecektir.

Tüm gün yoğunluk oluşabileceği için muhakkak alternatif planlar yapılmalı ardından trafiğe çıkılmalı.

Boğaz köprüsüne yüklenmeler çok fazla olacağı için deniz ulaşımı kullanılmalı.

Vatandaşlar mümkün olduğunca toplu taşımayı kullanmalı.

Sürücülerde birbirleriyle paslaşarak tek araçta birden fazla kişiyle seyahat etmeli

10 BİN SMS SADECE 150 TL       
(3,1 puan)/28
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karaktersiz ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Kalan Karakter: 500