Üniversitenin Erbakan Kompleksi!

11.05.2012 08:03:04

Yasayla adı değişti, tabelada yönetimin kompleksine uğradı...

En Çok OkunanlarTOPLU SMS ARTIK ÇOK UCUZ

2010 yılında kurulan ve geçtiğimiz günlerde adı yasayla Necmettin Erbakan Üniversitesi olarak değiştirilen Konya Üniversitesi'nin yönetim tarafından değiştirilen yeni tabelaları ve logosu görenleri hayrete düşürdü. Üniversitenin rektörlüğünün önüne asılan yeni tabelada üniversitenin adının Konya Üniversitesi mi yoksa Necmettin Erbakan Üniversitesi mi tartışmasını de beraberinde getirdi.

Türkiye ve İslam dünyasına büyük hizmetlerde bulunan Milli Görüş'ün Merhum Lideri Prof. Dr. Necmettin Erbakan'a bazı zihniyetler tarafından sağlığında yapılanlar vefatından sonra da yapılmaya devam ediyor. Sağlığında birçok zulme maruz kalan ve siyasi partileri tek tek kapatılan Erbakan'ın geçtiğimiz günlerde adının Konya Üniversitesi'ne verilmesi hem millette büyük bir sevinç ortaya koymuş hem de bir iade-i itibar olarak yorumlanmıştı. Ancak adının yasayla verildiği üniversite yönetiminin tavrı ise görenleri hayrete düşürdü.

Adının Erbakan Üniversitesi olarak değiştirilmesinden sonra Üniversitenin rektörlük binası önüne ve diğer fakülteler başta olmak üzere asılan yeni tabelaları ise başta Konyalılar olmak üzere görenleri üzdü. Eski adı Konya Üniversitesi olan Necmettin Erbakan Üniversitesi'nin tabelalarda adı neredeyse akademik sansüre uğradı. Tabelada Konya Üniversitesi kelimeleri büyük yazılırken, Necmettin Erbakan kelimeleri ise küçük yazılarak okunamaz halde yeni tabelalarda yerini buldu.

Erbakan'a karşı olan bu tavır sadece kendini üniversitenin tabelalarında değil, logosunda ve internet sayfasında da gösterdi. Üniversitenin logosunda bir değişikliğe gidilmezken, eski logo aynen kullanılmaya devam ediyor. Üniversitenin internet sayfasındaki logosunda da eski haline sadece Necmettin Erbakan kelimeleri bir eklenti gibi konulması ise dikkat çekiyor.

Kanuna da aykırı uygulama
Üniversite yönetimi tarafından alınan bu karar sonucu yapılan değişiklikler kanuna da aykırı bulunuyor. Çünkü yasayla Necmettin Erbakan Üniversitesi olan eski Konya Üniversitesi'nin adının tabelalarda eski haliyle kullanılması ise akıllarda soru işaretlerinin belirmesine sebep oldu. Bu şekilde ise üniversitenin adı Konya Üniversitesi mi yoksa Necmettin Erbakan Üniversitesi mi sorusunu gündeme getiriyor.

Demirel'e ayrı Erbakan'a ayrı
Öte yandan birçok üniversiteye eski cumhurbaşkanları ve devlet adamlarının adının verildiği bilinen bir gerçek. Aynı yasayla Zonguldak Karaelmas Üniversitesi'nin adı Bülent Ecevit Üniversitesi olarak değiştirilmişti. Değişiklikten sonra ise Üniversite yönetimi hem logo da hem de üniversitenin adında Bülent Ecevit kelimelerini eklediği de görülüyor.

Adı Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi olarak değiştirilen Rize Üniversitesi'nde de değişikliklerin yapıldığı görülüyor. Isparta'da bulunan Süleyman Demirel Üniversitesi'nde de aynı durum söz konusu. Üniversitenin logosunda Süleyman Demirel ile birlikte kuruluş yılı, Demirel'in imzası ve Isparta'nın simgesi olan gül yer alıyor. Başta Konyalılar olmak üzere birçok kesim Necmettin Erbakan Üniversitesi'nin hem logosunun yeniden tasarlanmasını beklerken, logoda imzasının ve adının de bulunmasını istiyor.

Ahmet Açıkay / Milli Gazete

10 BİN SMS SADECE 150 TL       
(3,3 puan)/20
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karaktersiz ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Kalan Karakter: 500