Sultan Bestekarların Eserleri Müzikseverlerden Tam Not Aldı

10.10.2011 15:07:18

Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü Ankara Devlet Klasik Türk Müziği Korosu, Osmanlı sultanlarının bestelerini Başkentli müzikseverlerle buluşturdu.

En Çok OkunanlarTOPLU SMS ARTIK ÇOK UCUZ

Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü Ankara Devlet Klasik Türk Müziği Korosu, Osmanlı sultanlarının bestelerini Başkentli müzikseverlerle buluşturdu.

Şef Dr. Cumhur Koca yönetiminde Devlet Resim Heykel Müzesi'ndeki 'Sultan Bestekarlar' konseri büyük beğeni topladı. Konserde Sultan 3. Selim, Sultan 2. Mahmut Han, Sultan Abdulaziz, Sultan 2. Bayezid, Sultan 4. Murat ve Şehzade Korkud'a ait eserler icra edildi.

Konseri, çok sayıda müziksever takip etti. Konserde, Sultan 3 Murad Han'ın bir gün sabah namazını kaçırmasından sonra kaleme aldığı ve Santuri Ali Ufki Bey tarafından bestelenen 'Uyan Ey Gözlerim Gafletten Uyan' isimli eseri çok beğeni topladı. Sultan 3 Murad Han'ın eseri şu beyitlerden oluşuyor:

"Uyan ey gözlerin gafletten uyan

Uyan uykusu çok gözlerim uyan

Azrailin kasdı canadır inan

Seherde uyanır cümle kuşlar

Dillü dillerince tesbihe başlar

Tevhid eyler dağlar, taşlar, ağaçlar

Semavatın kapuların açarlar

Müminlere rahmet suyun saçarlar

Seherde kalkana hülle biçerler

Bu dünya fanidir sakın aldanma

Mağruru olup tac-ü tahta dayanma

Yedi iklim benim deyup güvenme

Benim muradkulun suçumu afvet

Suçum bağışlayub günahım ref'et

Resulun sancağı dibinde haşret" amin"
(Cihan Haber Ajansı)

10 BİN SMS SADECE 150 TL       
(2,7 puan)/9
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karaktersiz ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Kalan Karakter: 500