Müjde Ar: Burada Olmamız Bile Kadına Şiddete Bir Tavırdır

10.10.2011 16:21:06

48.Antalya Altın Portakal Film Festivali'nin ulusal uzun metraj yarışma jürisi bugün basının karşısına çıktı.

En Çok OkunanlarTOPLU SMS ARTIK ÇOK UCUZ

48. Antalya Altın Portakal Film Festivali'nin ulusal uzun metraj yarışma jürisi bugün basının karşısına çıktı. Müjde Ar'ın başkanlığındaki jüriye Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın da eşlik etti. Kanser teşhisi konulması sonucu tedaviye başlayan oyuncu Vahide Gördüm'ün katılamadığı toplantıda jüri üyeleri Handan İpekçi, Bergüzar Korel, Ayşe Kulin, Yaşar Seyman, Anne Geelmuyden Pertan, Şevval Sam, Melis Behlil, Serpil Kırel ve Çiğdem Anad da hazır bulundu.

Festivalin "Ve Kadın Dünyaya Dokundu" ana temasına uygun olarak düzenlenen basın toplantısında Türkiye'de kadının sosyal hayatta, medyada, siyasette ve sinemadaki durumu tartışıldı.

Jüri başkan Müjde Ar, pazar günü başlayan ulusal yarışma filmleri gösterimlerinden ilk filmini çeken genç yönetmenlerin üç filmini izlediklerini genel olarak üçünü de beğendiklerini belirtti. Filmlerde kadının yerinin eksik olduğuna da değinen Ar, "Bizim burada jüri olarak bulunmamız bile kadına karşı şiddete alınmış bir tavırdır." ifadelerini kullandı. Ar, medyada kadının durumundan ziyade siyasetteki dilin düzelmesi gerektiğine işaret etti.

Ulusal jüri olarak genç isimlere yer açmayı istediklerini ve gençleri desteklediklerini kaydeden Ar, değerlendirmede yeni-eski Yönetmen şeklinde bir ayrıma gitmeyeceklerini de belirtti. Yarışma filmlerinde şiddetin açık ve rahatsız edici bir biçimde gösterilmesi konusunda hassas olduklarını belirten jüri üyeleri, gerçek hayatta yaşananların sinemaya yansımasını da görmezden gelemeyeceklerini belirtti.

Bu konudaki düşüncelerini aktaran jüri üyesi Şevval Sam, "Filmlerde şiddet kullanımı farkındalık yaratacak şekildeyse karşı değilim, ancak şiddet kullanımı alışkanlık yaratıyorsa o zaman kabul edemeyiz." ifadelerini kullandı.

Yazar Ayşe Kulin, "Dünkü filmlerin hepsinde kadın meselesi vardı. 'Ve Kadın Dünyaya Dokundu' temasından yola çıkarsak dünkü filmlerden şunu anladım. Kadın dünyaya dokunuyor, ama nasıl? Kadının sevgiyle dokunması gerekir. Dün izlediğim filmlerde de sevgi eksikti." diyerek ilk günün üç yarışma filmini değerlendirdi.

Televizyon dizilerinde kadının ele alınış şekli hakkındaki bir soruyu cevaplandıran Müjde Ar, televizyon hakkında konuşmak için burada olmadıklarını belirterek şöyle devam etti: "Televizyon dünyasının eskiye nazaran bu gün geldiği noktayı hepimiz biliyoruz. Ancak bugünkü sorun her türlü iktidar baskısıyla televizyonların istediği programı yapamayışıdır. Siz, televizyonda iktidarı eleştiren bir dizi izlediniz mi?"

Ar'dan sonra tekrar söz alan Ayşe Kulin ise sadece dizilerde değil spor programlarında da şiddetin dilinin hakim olduğunu kaydetti. Kulin, "Dizilerde tecavüz ve şiddet var, fakat yemek ve spor programlarında bile şiddet ve edepsizlik var. Türk toplumu neden bu edepsizliğe izin veriyor, anlam veremiyorum." şeklinde konuştu.

Jüri üyesi Prof. Dr. Serpil Kırel medyada kadın bedeninin ya üçüncü sayfalarda ya da arka sayfa güzeli olarak yer aldığını hatırlattı.

Kırel, "Gerçek hayatta böyle diye göstermek gerçek hayattaki devamlılığı da etkiliyor." tespitini yaptı.

Jüri üyelerinin toplu halde medyaya yüklenmesi üzerine söz alan televizyoncu Çiğdem Anad, kadına şiddetin her zaman olduğuna dikkat çekerek, "Medyanın duyarlılığı arttığı için bu konu daha çok gündeme geliyor." tespitini yaptı.

Bunun üzerine Müjde Ar, "Başlanacak yerin medya değil, siyaset olduğunu düşünüyorum. Bütün siyasetçilere sesleniyorum; siyaset dilinin çok daha barışçı, kibar, zarif olmasını diliyorum." diyerek konunun başka bir yönüne dikkat çekti.

Kadın yönetmenlerin sinemada neden yeteri kadar yer almadığına dair bir soruya Ar'la birlikte jürideki Yönetmen Handan İpekçi cevap verdi. Sinemanın çok zor ve uzun süreli bir iş olduğunu belirten İpekçi, "Her alanda olduğu gibi sinemada da erkekler egemen. Kadınlardan oluşan bir jürinin değerlendirdiği yarışmada bir tane kadın Yönetmen var, paradoksun içindeyiz. 13 filmden birinin yönetmeninin kadın olması çelişki. Kadınlara yönelik bir pozitif ayrımcılıktan söz edeceksek Kültür bakanlığının verdiği desteklerde bunun başlaması gerekir." dedi.

Tamamı kadınlardan oluşan Altın Portakal'ın ulusal uzun metraj yarışma jürisi, basın toplantısında filmleri değerlendirmedeki kriterlerini de açıklamış oldu.
Cihan Haber Ajansı

10 BİN SMS SADECE 150 TL       
(2,7 puan)/9
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karaktersiz ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Kalan Karakter: 500