Yorgun Herakles birleşti

09.10.2011 15:55:24

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ABD dönüşü uçakta getirdiği üst yarısı, Antalya Müzesi'ndeki alt tarafıyla birleştirilen 'Yorgun Herakles' (Herkül) heykeli, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'ın katıldığı törenle sergilenmeye başlandı.

En Çok OkunanlarTOPLU SMS ARTIK ÇOK UCUZ

ANTALYA-Antalya'daki Perge Antik Kenti'nden 31 yıl önce kaçırılan üst kısmı, ABD ziyareti dönüşü Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın uçağıyla 25 Eylül'de Türkiye'ye getirildi. Antalya'ya getirilen 'Yorgun Herakles' heykel iki parçası, uzmanlar tarafından Antalya Müzesi'nde birleştirildi.

Birleştirilen heykel için Antalya Müzesi'nde bugün tören düzenlendi. Törene Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Antalya Valisi Ahmet Altıparmak, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı CHP'li Mustafa Akaydın, bazı sinema sanatçıları ile çok sayıda davetli katıldı.

Törende konuşan Bakan Ertuğrul Günay, tarihe, arkeolojiye önem veren herkes için özel bir gün yaşandığını söyledi. Yorgun Herakles heykelinin üst kısmının da Türkiye'ye getirilerek birleştirilmesinin sadece Türk kültür dünyası için değil, her açıdan büyük önemi olduğunu vurgulayan Bakan Günay, "Gerçekten büyük sevinç yaşıyoruz. Çünkü son yıllarda ülkemizden alınıp götürülmüş olan, haksız biçimde, yasadışı yöntemlerle alınıp götürülmüş olan çok sayıda eseri geri getirme konusunda eski yıllara oranla bir başarı sergiliyoruz" diye konuştu.

Türkiye'ye yurt dışından 1998- 2002 yılları arasında 492 eser, 2002- 2007 yılları arasında 756 eser, 2007- 2011 yılları arasında ise 3 bin 272 eserin getirildiğini dile getiren Bakan Günay, şöyle dedi:

"1998'den bu yana 4 bin 519 eser getirilmiş. Bunların 4 bin 28'i 2002'den bugüne kadar ve 3 bin 719'u da 2007 sonundan bu içinde bulunduğumuz tarihe kadar. Bu son yıllarda Türkiye'nin ekonomisinin, turizminin dünyaya tanıtmakla kalmayıp, tarihine sahip çıktığına önem veren gelişmelerdir. Bu sadece bir bakanın özel ilgisiyle, sadece birkaç kişinin özel ilgisiyle oluşan bir güzel sonuç değil. Çok sayıda arkadaşımızın yıllar süren katkılarıyla çıkan bir sonuç."

BİR BEDENİN İKİ HASRET PARÇASI BULUŞTU
Herkül heykelinin alt yarısının 1980'li yıllardaki kazıda Prof. Dr. Jale İnan tarafından bulunduğunu, üst kısmının ise yurt dışındaki bir sergide gazeteci Özgen Özer'in dikkatini çektiğini kaydeden Bakan Ertuğrul Günay, "Ardından Prof. Dr. Halit Abbasoğlu ve Jale İnan hocalarımıza haber verilmiş. Amerikalılar alt ve üst yanın birbirine uymadığını iddia etmiş. Parçalar birleştirildiğinde tam uygunluk sağladığı tespit edilmiş. Son yıllarda bu yöndeki taleplerimizi, ısrarlarımızı tekrarladık ve bu yıl ikinci güzel kavuşmayı gerçekleştirdik. Bir tanesi bu Herkül'ün fotoğraflarımızdan alınması 35 yılı geçiyor. Altını 30 yıl önce bulduk, üstü daha önce götürülmüş. Bugün bir bedenin iki hasret parçası birbirine kavuşuyor" diye konuştu.

SIRADA BOĞAZKÖY SFENKSİ VAR
Yorgun Herakles heykelinin iki parçasının özlemini giderdikten sonra yine yurt dışına kaçırılan Boğazköy Sfenksi'ni de Çorum'a getireceklerini aktaran Bakan Günay, şöyle dedi:


"Bugün Herakles'in iki parçasının özlemini gideriyoruz. Kasım ayında da anıt Boğazköy Sfenksi'ni Çorum’a götüreceğiz. İnsanların duygu dünyası olduğu gibi toprağın, taşın da duygu dünyası olduğunu düşünüyorum. Belki 90 yıl sonra bu alt ve üst parça birbirine kavuştuğu zaman belki bizim bilmediğimiz bir zamanda büyük bir sevinç duyacak. Boğazköy Sfenksi de Çorum'la buluşunca belki bu sevinci yaşayacak. Bütün bu sevinçler kültürün, uygarlığın bereketini getiriyor. Bütün bunların karşılığını görüyoruz."

Türkiye'nin sadece dünyada güzel eserleriyle, önemli kazıları ve ören yerleriyle değil, İslam döneminden, Roma'dan, Selçuklu'dan kalmış bütün eserlerine sahip çıkmanın karşılığını gördüğünü belirten Bakan Günay, "Dünyada Türkiye artık marka değeri yükselen bir ülke haline gelmeye başladı. Çağdaş uygarlık düzeyine de nutuk söyleyerek değil, böyle işler yaparak ulaşılabilir. Atatürk’ün hayali de nutuk söyleyerek değil, toprağın altına ve üstüne sahip çıkarak hayal olmaktan gerçeğe kavuşturulabilir" diye konuştu.

Bakan Günay, son dönemde turizmcilerin de Türkiye'de yapılan kazılara ciddi destek verdiğini sözlerine ekledi ve aynı desteğin artarak devam etmesi gerektiğini kaydetti. Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'ın konuşmasının ardından Antalya Müzesi'nde birleştirilen 'Yorgun Herakles' heykelinin açılışı yapıldı. (DHA)


10 BİN SMS SADECE 150 TL       
(2,1 puan)/8
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karaktersiz ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Kalan Karakter: 500