Bakan Günay; 300 Eseri Takip Ediyoruz

09.10.2011 18:37:06

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, yurt dışında 300 civarında eseri takip ettiklerini ve kısa süre içinde Türkiye'ye getirebilmek iÇin yoğun çaba harcadıklarını söyledi.

En Çok OkunanlarTOPLU SMS ARTIK ÇOK UCUZ

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, yurt dışında 300 civarında eseri takip ettiklerini ve kısa süre içinde Türkiye'ye getirebilmek iÇin yoğun çaba harcadıklarını söyledi. Bakan Günay, bu konuda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da kendilerine ciddi destek verdiğini vurguladı.Antalya Müzesi'nde 'Yorgun Herakles' heykelinin açılışının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, yurt dışında 300 kadar eseri takip ettiklerini söyledi. ABD, İngiltere, Fransa ve Almanya müzelerinde ya da koleksiyoncularında tespit ettikleri belgeye dayanmayan eserler olduğunu aktaran Bakan Günay, "Bunların arasında Roma eserleri var, Eros başı var. Konya Beyhekim Camii'nin mihrabı var, ya da İstanbul'da İkinci Selim Türbesi'nin ya da Üçüncü Murat Türbesi' nin kapısındaki İznik çini panoları var. Bunları ısrarla takip ediyoruz" diye konuştu.

BAŞBAKAN CİDDİYETLE DESTEKLİYOR

Dünyadaki birçok arkeoloji enstitüsü ile işbirliği içinde olunduğunu ve müzelerle sergi alışverişleri yaptıklarını dile getiren Bakan Günay, şöyle dedi: "Fakat son birkaç yıldan bu yana bir kural uygulamaya çalışıyoruz. Bir müzede bizden çalıntı bir eser varsa, mümkün olduğu kadar o müzeyle işbirliği yapmamaya özen gösteriyoruz. ya da bir arkeoloji enstitüsü bizden bir işbirliği iÇin proje göndermiş yardım istiyorsa, onlarda bir kazı merkezinden gitmiş çalıntı bir objemiz varsa onu vermedikleri takdirde işbirliği yapamayacağımızı söylüyoruz ve bu konuda kararlı durmaya çalışıyoruz. Bu kararlılığımızı sayın Başbakan çok ciddiyetle arkalıyor, destekliyor. Bir çalıntı eseri yurda getirmek iÇin uçağından bazı arkadaşları, kargoları başka uçağa verdi. Bu Başbakan ve bakandan aşağıya doğru bütün bürokrasimizin bu konudaki işbirliği son zamanda güzel sonuçlar verdi. Bunun ödünsüz bir şekilde sürdürülmesi çok önemli. Çünkü geçmiş yıllarda bu alanlarda yeteri kadar ilkeli davranılmamış. Biz bir objeyi istemişiz, ama sonra o çalıntı objenin bulunduğu müze ile işbirliği yapmakta da bir dönem sakınca görmemişiz. Bundan mümkün olduğu kadar kaçınmaya çalışıyoruz. Bu bir örnek oldu. Bundan önce Boğazköy Sfenksi bir örnek oldu. Bugünlerde almayı umut ettiğimiz bazı objeler var. Bu kararlı tutumumuzun birkaç yıl içinde sonuçlarını alacağız."

300 ESERİ DİKKATLE TAKİP EDİYORUZ

Takip ettikleri 300 eserin dışında, Osmanlı dönemindeki arkeolojik kazılara ilişkin çalışmalar da yaptıklarını sözlerine ekleyen Kültür ve Turizm Bakanı Günay, şunları söyledi:

"Osmanlı döneminde bir dönem arkeoloji kazılarında yüzde 50 yüzde 50 anlaşması uygulanmış. Kazı yapanlar yarısını almışlar, yarısını sözüm ona bizim ülkemizde bırakmışlar. Ama en değerli parçaları almışlar. Bu da gelecekte tartışılacak bir konudur. O dönemde bizde yeteri kadar bu konuda bilinç uyanmamışken, bir tür aldatmaca yaşanmış. Bir vadede ben bütün dünyadaki arkeolojik eserlerin ait oldukları topraklara döneceğini düşünüyorum. Ama bu uzun bir vade. Kısa vadede bu 300 eseri dünyadan dikkatle takip ediyoruz. Sadece benim bakanlığım döneminde 3 binden fazla eseri geri getirmişsek, bunun 1000 civarındakinin de sikke olduğunu söylemem gerekiyor. 1000'i aşkın eseri geri ülkemize getirişsek, bu 300 eseri de makul bir sürede ülkemize getirmeyi umut ediyoruz."

10 BİN SMS SADECE 150 TL       
(2,7 puan)/7
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karaktersiz ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Kalan Karakter: 500