Metin Erksan'dan ilk ders

07.10.2011 18:25:18

Işık Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Maslak Kampusu açılışına katılan ünlü yönetmen Metin Erksan, ilk sinema dersini verdi.

En Çok OkunanlarTOPLU SMS ARTIK ÇOK UCUZ

İSTANBUL- Feyziye Mektepleri Vakfı Işık Üniversitesi 2011-2012 akademik yılına Şile ve Maslak Kampus’larında yapılan açılış törenleri ile başladı. Işık Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nafiye Güneç Kıyak açış konuşmasında “Bizim öncelikli hedefimiz iyi insan yetiştirmek” dedi.

Prof. Kıyak; “125 yıllık Feyziye Mektepleri Vakfı’nın son halkası olan üniversitemiz 1996 yılında kuruldu. Bu yıl 15. yılımızı kutluyoruz. Şu anda içinde bulunduğunuz Şile Kampusu'nda 3 fakülte ile İngilizce Hazırlık Okulu bulunuyor, Maslak Kampusu'nda 2 enstitü ve Güzel Sanatlar Fakültesi var, 19 bölüm 27 programa sahibiz. 3500 üzerinde lisans ve lisansüstü öğrencimizle eğitiminizi sürdürüyoruz” diyerek yeni öğrencilerine seslendi.

"NE ZAMAN DOĞDUĞU BİLİNEN TEK SANAT"
Işık Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Maslak Kampusu açılışında ise ünlü yönetmen ve sinemacı Metin Erksan öğrencilere ‘ilk sinema dersi’ni verdi. Erksan, sinema sanatı üzerine bir konuşma yaptı. Sanat olarak ne zaman doğduğu bilinen tek sanatın sinema olduğunu ve sinemanın gösterdiği gelişmeleri anlattı.

Metin Erksan konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Sinema öyle bir keşiftir ki, bir gün gelecek barutun, elektriğin ve kıtaların keşfinden çok, dünya medeniyetinin veçhesini değiştireceği görülecektir. Sinema, dünyanın en uzak köşelerinde oturan insanların birbirlerini sevmelerini, tanımalarını temin edecektir. Sinema, insanlar arasındaki görüş, düşünüş farklarını silecek, insanlık idealinin tahakkukuna en büyük yardımı yapacaktır. Sinemaya layık olduğu ehemmiyeti vermeliyiz.”


10 BİN SMS SADECE 150 TL       
(3 puan)/12
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karaktersiz ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Kalan Karakter: 500