Davutoğlu CHP'yi Ziyaret Etti

05.10.2011 15:24:06

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, CHP'ye yaptığı bilgilendirme ziyareti sonrası açıklamalarda bulundu.

En Çok OkunanlarTOPLU SMS ARTIK ÇOK UCUZ

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu 'Bizim için en önemli ülke Suriye. Ocak ayından bu yana Suriye ile yapılan temaslarımızın tamamını paylaştım. Suriye yönetiminin böyle bir değişim sürecini bizzat yönetmesi ve başka ülkelerde görülen çatışmaya mahal verilmeksizin çaba sarfedilmesi gerektiğini kendilerine aktardım.

Karşılıklı olarak gerçekten açık bir görüşme oldu. İsrail ile ilişkiler bağlamında da ilişkilere ilişkin bilgiler verdim. Doğu Akdeniz çerçevesinde de Kıbrıs Sorunu ve Kıbrıs'taki müzakereler ve sondaj çalışmalarına ilişkin politikalarımızı da paylaştım. NATO içinde bir savunma sistemini olarak RADAR'ın Türkiye'ye konuşlanması hususunu paylaştım. Türkiye'nin bütün ülkenin nükleer tehdite karşı koruma altında bulunması, NATO karar kademesinde Türkiye'nin görev alması hususunda geldiğimiz mutabakatı kendileri ile paylaştım. Ben kendisine vekiline teşekkür ediyorum. Çok dostane, açık bir şekilde ele alındı. önemli olan muhalefetin, muhalefet partilerimizin sağlam bilgilere sahip olmasıdır. Bu bilgileri spekülatif kaynaklardan değil de doğrudan bu hükümeti temsilen bizden alması önemli. Ben bunları paylaştığım için bir gereklilikti ki bunu belli aralıklarla yine yapacağız. Bunu da şunun için söylüyorum. SAnki bu konu ihmal edilmiş gibi bir kanaat var. Hayır bu hep oldu. Genel Kurul'da bilgilendirildi, dış konular konusunda da bilgilendirildi ki sizler de şahitsiniz her zaman gelip bilgilendiriyoruz. Dış politika konularının siyaset üzerinde değerlendirilmesi lazım. Tabii ki görüş ayrılıkları olabilir ama bütün partilerimizin mutabık kaldığı husus Türkiye'nin yükselen bir güç olması hedefidir. Bu çreçevedeki her türlü öneriye açığız. Bu iletişimin sürmesinde büyük bir fayda vardır. Teşekkür ederim.

SURİYE TASARISINA VETO

Herşeyden önce dün gece geç vakitlere kadar takip ettim. Güvenlik Konseyi üyesi olmamakla birlikte Suriye'deki her gelişme bizi doğrudan etkilediği içiin Sanki Güvenlik Konseyi üyesiymiş gibi süreci yakından takip ettik. Burada uluslararası toplumun bölünmüş gibi bir tavır sergilemesi doğru olmadı. Gönül isterdi ki bütün ülkeler ortak bir tutum çerçevesinde tutunabilsin. Arzu edilen bu gelişme gerçekleşmemiştir. Keşke müzakerelere devam edip, uzlaşma sağlanabilmiş olsaydı. Bugün Suriye'de gerçekten yaşananlar bir iç mesele olmanın ötesine geçmiş, bir çok insani trajedi oluşturan noktaya gelmiştir.

SURİYE'YE YAPTIRIMLAR

Keşke Suriye yönetimi en başından halkına karşı operasyonlara yönelmektense reformlara yönelseydi. Malesef bu olmadı, Türkiye'nin bütün çabalarına gayretlerine rağmen Suriye yönetiminin bizim dostane kardeşçe tavsiyelerimizi dinlemek yerine daha fazla operasyon yapmasaydı. Suriye'deki gelişmelere seyirci kalamayız. Sınırımız var, akrabalıklarla kaderi birbirine bağlanmış iki ülkeyiz. Geçmişte bu yakınlaşma ortak projelere de yöneltmiştir. Bu konudaki açıklamalara daha kapsamlı açıklamalar olacaktır. Biz Suriye halkının haklı taleplerinin yanındayız. Bu konuda da Türkiye'nin de kendi ulusal meselelerini ilgilendiren konular için kendi politikamızın ana hususlarını da sürece ekleyeceğiz.

Son Ağustos ayında yaptığımız görüşmeden bu yana Sayın Esad ile görüşmemiz olmadı. Ayrıca bizim Sayın Esad'a başka bir ülkenin mesajını götürme gibi bir olayımız olmaz. bakanlığımız bu konuyu zaten yalanlamıştır. Ayrıca Sayın Esad'ın böyle bir şey söyleyip söylemediğini de bilmiyoruz henüz.

10 BİN SMS SADECE 150 TL       
(2,4 puan)/7
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karaktersiz ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Kalan Karakter: 500