CHP'yi Kızdıracak Anket

05.10.2011 15:02:27

Türkiye'de sol seçmen üzerinde sol algısı ve liderlerinin imajını ölçmek adına; Andy-Ar şirketi tarafından 20 ilde gerçekleştirilen ankette çok çarpıcı sonuçlar ortaya çıktı.

En Çok OkunanlarTOPLU SMS ARTIK ÇOK UCUZ

"Andy-Ar" Araştırma Şirketi'nin 2007 - 2009 ve 12 Haziran 2011 seçimlerinde oyunu CHP’ye ve diğer "sol" partilere verdiğini belirten seçmenler üzerinde yaptığı araştırmanın sonuçları açıklandı. "Türkiye’de 'sol' seçmen üzerinde 'sol' algısı ve liderlerinin imajını ölçmek adına" yaptırıldığı iddia edilen araştırmada CHP'yi üzecek sonuçlar çıktı. 20 ilde yapılan saha araştırması ve telefonda anket ile yapılan araştırma, toplam 2 bin 443 denek ile görüşülerek tamamlandı.

ANDY-AR Yönetim Kurulu Bşkanı Faruk Acar anket sonuçlarını şöyle analiz etti:

KILIÇDAROĞLU NOTU
"Deniz Baykal’ın istifasından sonra CHP Genel Başkanı olan Kemal Kılıçdaroğlu’nun sol seçmen üzerinde bıraktığı intiba, 12 Eylül’de yapılan referandum oylamasından sonra düşüşe geçme eğilimine girmiştir. MHP, Demokrat Parti ve bir çok STK’nın desteklediği ‘hayır’ kampanyasına rağmen sandıktan yüzde 58’e 42 oranında ‘evet’ oyu çıkması ve ardından CHP’nin kendi içinde yaşadığı çalkantılı süreci göz önünde bulunduran sol seçmen, daha sonra 12 Haziran 2011 Milletvekili Genel seçimlerinde bir kez daha şans tanıyan Chp seçmeni Genel Başkan Sayın; Kemal Kılıçdaroğlu’nun beklenen başarı ve değişimi gösteremediği görüşünde. Solda yeni umut olarak görülen ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı başbakanlık koltuğundan etmesi beklenen CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun göreve geldikten sonraki performansını değerlendiren sol seçmen, araştırmamıza göre Kılıçdaroğlu’nu yüzde 54,7 oranında “başarısız” bulmuştur. Yüzde 26,3’lük kesim Kılıçdaroğlu’nu “Başarılı” bulurken, yüzde 10,5’si ise “kısmen başarılı” bulduğunu belirtmiştir."

CHP'NİN POLİTİKASI
"CHP’nin 33.Olağan Kongresi’yle Genel Başkanlığa seçilen Kemal Kılıçdaroğlu ve yeni yönetimin, Deniz Baykal ve ekibinden farklı olarak, parti politikalarının ve hedeflerinin değişime neden olacağını ifade etmiştir. Sol seçmen, Kemal Kılıçdaroğlu’nun bu hedefini tam anlamıyla gerçekleştiremediği görüşünde. Kemal Kılıçdaroğlu döneminde CHP’nin politikalarının genel anlamda değiştiğine inanlar yüzde 29,2 oranında çıkarken, yüzde 52,4’ü aksi yönde düşünmekte. CHP politikalarının kısmen de olsa değiştiğine inanlar ise yüzde 13,9 oranında."

KILIÇDAROĞLU ÇITAYI YÜKSELTEBİLDİ Mİ?
"Deniz Baykal’dan devraldığı CHP’yi tek başına iktidara taşıma parolası ile yola çıkan ve ‘’Herkes için CHP‘’ sloganı ile en az yüzde 40 oy alma hedefini koyan Kemal Kılıçdaroğlu’nun, sandıktan elde edilen yüzde 26’lık sonucu başarı olarak değerlendirenlerin oranı yüzde 30,6 olarak çıkarken, aksi yönde görüş belirterek başarısız olduğunu düşünenlerin oranı ise yüzde 45,2 oranında. Yüzde 16,3’lük kesime göre Kılıçdaroğlu, kısmen de olsa başarılıdır görüşünde."

KILIÇDAROĞLU BAŞARISIZSA KİM OLMALI?
"Kemal Kılıçdaroğlu’nun performansını “başarısız” ve “kısmen başarılı” bulanlara göre CHP’yi başarıya götürecek bir numaralı isim başlattığı siyasi hareketi (Türkiye Değişim Hareketi) lideri ve Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül. Sol seçmen nazarında potansiyel lider olarak görülen Sarıgül’ün CHP’yi arzu edilen başarıya götüreceğine inanlar, Deniz Baykal taraftarlarının neredeyse iki katı oranında. Bu sonuç, Mustafa Sarıgül’ün “Kılıçdaroğlu rüzgarının önünü kesmeme gerekçesiyle” partileşme çalışmasını beklemeye almasının sol seçmen tarafından kabul gördüğü ancak süreç içerisinde bir beklenti içinde olduklarını ortaya koymaktadır. Sol seçmenin Sarıgül ve Baykal’ın dışındaki lider adayları ise; Sol seçmen üzerinde az bir desteğe sahip olsalar bile sırasıyla, Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen, Eski Bakanlardan Fikri Sağlar, Eski DSP Genel Başkanı Zeki Sezer ve diğer isimler olarak görülmektedir."

10 BİN SMS SADECE 150 TL       
(2,5 puan)/7
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karaktersiz ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Kalan Karakter: 500