Hz. Ümmü Gülsüm (R.A) Hayatı, mücadelesi, Evliliği, Ticareti

19.05.2011 15:22:37

Ümmü Gülsüm (radıyallahu anha) ablası Rukiyye (radıyallahu anha)’dan sonra dünyaya geldi. Birlikte büyüdüler. İkiz gibiydiler.

En Çok OkunanlarTOPLU SMS ARTIK ÇOK UCUZ

Ümmü Gülsüm (radıyallahu anha) ablası Rukiyye (radıyallahu anha)’dan sonra dünyaya geldi. Birlikte büyüdüler. İkiz gibiydiler.

Ablası Rukiyye (radıyallahu anha)’nın hayat hikayesini anlatırken nişanlılık sürecinde yaşadıkları hadiseleri nakletmiştik.

Allahu Teala onu odun taşıyıcısı Ümmü Cemil ile birlikte çileli bir hayat yaşamaktan kurtarmıştı. Ablası Rukiyye (radıyallahu anha)’yı da kurtarmış ve kısa zamanda Osman (radıyallahu anha) ile evlenmesini nasip etmişti.

Annesi Haticetü’l Kübra (radıyallahu anha) hastalanıp yatağa düştüğünde ev işlerinin bütün sorumluluğu Ümmü Gülsüm (radıyallahu anha) üzerine bindi. Kureyş’in Müslümanlar üzerindeki muhasarası kalkmıştı. Ancak Haticetü’l Kübra hastaydı. Ümmü Gülsüm annesine de bakıyordu. Fatıma (radıyallahu anha) henüz küçüktü. Bakıma ve korumaya öuhtaçtı. Ümmü Gülsüm bütün ev içi sıkıntılarını yüklendiği gibi babasının sıkıntılarını ve üzüntüsünü de azaltmaya çalışıyordu.

Peygamberliğin onuncu yılında Haticetü’l Kübra (radıyallahu anha) Hakkın rahmetine kavuştu. Onun vefatıyla nübüvvet evinin yegane sorumlusu Ümmü Gülsüm (radıyallahu anha) oldu.

Müslümanlar Medine’ye hicret ettiler. Rasulullah (sallallahu aleyhi ve sellem)’de İslam devletini kurmak, izzet ve şerefe, güç ve kuvvete sahip olmak için Medine’ye hicret etti.

Ümmü Gülsüm ve Fatıma (radıyallahu anha) güvenlikleri sebebiyle Mekke’de kalmışlardı. Daha sonra Rasulullah (sallallahu aleyhi ve sellem) onları Medine’ye getirmesi için Zeyd b. HAride2yi Mekke’ye gönderdi.

Medine’ye hicretinden sonra çok geçmedi, ablası Rukiyye (radıyallahu anha) vefat etti. Bu defa Osman (radıyallahu anha) ile o evlendi. Bakire idi. Ölünceye kadar onunla birlikte yaşadı. Çocuğu olmadı. Osman (radıyallahu anh) onu çok seviyor ve ona karşı çokça ihsankar davranıyordu. Ona karşı layık olduğu muameleyi gösteriyordu.

Ömer b. Hattab, kızı Hafsa’yı, Osmana (Allah hepsinden razı olsun) teklif etmiş, ancak Osman (radıyallahu anha) ona karşı müsbet bir cevap vermemişti. O da durumu Rasulullah (sallallahu aleyhi ve sellem)’e şikayet etti. Rasulullah (sallallahu aleyhi ve sellem):

“Hafsa Osman’dan daha hayırlısı ile, Osman da Hafsa’dan daha hayırlısı ile evlenir” buyurdu. Daha sonra Rasulullah (sallallahu aleyhi ve sellem) Hafsa (radıyallahu anha)’yı istedi ve Ömer (radıyallahu anh)da onu Rasulullah (sallallahu aleyhi ve sellem)’e nikahladı.1
………..

1 Buhari 5122

……….

Ümmü Gülsüm (radıyallahu anha) bu haberi duyunca Osman (radıyallahu anh)’ın hanımı olacağını anladı. Çünkü Hafsa (radıyallahu anha)’dan daha hayırlı olan Allah Rasul’ünün kızından başkası değildi.

Ablası Rukiyye’yi ve yaşadıklarını düşünürken Rasulullah (sallallahu aleyhi ve sellem) haberi vermek üzere onu yanına çağırdı.

Osman b. Affan (Radıyallahu anha) Rasulullah (sallallahu aleyhi ve sellem)’in ikinci kızı Ümmü Gülsüm ile evlenince kendisine “Zinnureyn (iki nur sahibi)” lakabı verildi.

Ümmü Gülsüm (radıyallahu anha) Eşi Osman b. Affan (radıyallahu anh) ile birlikte altı sene yaşadı. Mekke’nin fethine şahit oldu. Annesi Haticetü’l Kübra’nın kabrini ziyaret etmek istedi. Ancak ölüm daha hızlı geldi ve hicretin dokuzuncu senesi Şaban ayında kendisini yakaladı.

Enes (radıyallahu anh) anlatıyor:

Rasulullah (sallallahu aleyhi ve sellem)’in kızının defnine şahit olduk. Rasulullah (sallallahu aleyhi ve sellem) kabir başında oturuyordu. Gözlerinden yaşlar aktığını gördüm.

“Aranızda bu gece eşiyle ilişkide bulunmayan biri var mı?” diye sordu. Ebu Talha:

“Ben varım” dedi. Rasulullah (sallallahu aleyhi ve sellem)

“Kabre in” buyurdu. O da kabre indi.1

Ümmü Gülsüm (radıyallahu anha) cihad ve mücadele içinde geçen hayatını bu şekilde tamamladı. Davet ve tebliğin getirdiği en büyük sıkıntıları ve cihadun getirdiği en büyük sıkıntıları ve cihadın getirdiği en büyük zorlukları yaşadığı hayatı şu şekilde tamamladı.

Allahu Teala ondan ve eşinden razı olsun. Onları ve bizi peygamberler, sıddikler, şehidler ve Salihler zümresiyle birlikte haşr eylesin. Onlar ne güzel dostturlar. Amin.


10 BİN SMS SADECE 150 TL       
(3 puan)/9
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karaktersiz ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Kalan Karakter: 500