Hz. Safiyye Binti Huyey (R.A) Hayatı, mücadelesi, Evliliği, Ticareti

19.05.2011 12:02:25

Müminlerin annesi Safiye (radıyallahu anha) Yahudi Nadir oğullarının lideri Huyey b. Ahtab’ın kızıdır.

En Çok OkunanlarTOPLU SMS ARTIK ÇOK UCUZ

Müminlerin annesi Safiye (radıyallahu anha) Yahudi Nadir oğullarının lideri Huyey b. Ahtab’ın kızıdır.

Huyey b. Ahtab hicretin beşinci yılında müşrikleri Medine’deki müslümanlara baskın düzenlemek için teşvik etmişti. Kureyş önderliğinde Ehabiş, Kinane, Gatafan ve sair onlarca kabile Müslümanlara karşı bir araya geldi.

Kureyza yahudileri de Rasulullah (sallallahu aleyhi ve sellem)’le – savaştan uzak duracaklarına ve ona karşı savaşmayacaklarına dair- yaptıkları anlaşmayı bozdular.

Müslümanların karşı karşıya bulundukları felaket çok büyüktü. Korkuyorlardı. Zira dışarıdan ve içeriden kuşatılmışlardı. Şiddetli bir sarsıntıyla sarsıldılar. Münafıkların nifakı ortaya çıktı. Savaştan çekildiler. İçlerinden biri:

“Muhammed bize Kisra ve Kayser’in hazinelerini vaad ediyor, halbuki bu gün güvenli bir şekilde helaya bile gidemiyoruz” dedi.
Münafıklar Müslümanların hezimete uğrayacağını zannettiler ve savaş alanını terk edip, evlerine döndüler. İman, sadakat, şecaat ve kahramanlık alanını terk ettiler.

Muhasara yirmi yedi gün sürdü. Yirmi yedi günden sonra felaket müşriklere döndü. Hiçbir şey yapamadan Medine’den ayrıldılar. Allah müminlere yardım etti de zafer kazananlar Allah Rasulü ve müslümanlar oldu.

Enes (radıyallahu anh) anlatıyor:

Hayber’de esirler bir araya getirilmişti. Dihye b. Halife (Radıyallahu anh) Rasulullah (sallallahu aleyhi ve sellem)’e geldi:

“Ya Rasulullah! Kadın esirlerden bana bir cariye ver” dedi.

Rasulullah (sallallahu aleyhi ve sellem):


“Git, dilediğini seç al” buyurdu. O da Safiye binti Huyey’i seçti. Ancak ashaptan biri:

“Ya Rasulullah! Dihye’ye Kureyza ve Nadiroğullarının lideri Huyey’in kızı Safiyye’yi verdin, o ancak size münasiptir” dedi.
Bunun üzerine Rasulullah (sallallahu aleyhi ve sellem):

“Söyleyin ona onu getirsin” buyurdu. Dihye onu getirince Rasulullah (sallallahu aleyhi ve sellem) Safiyye’ye baktı. Sonra da:
“Esir kadınlardan başkasını al” buyurdu. Daha sonra Safiyye’yi azad etti ve onunla evlendi.1

Safiye (radıyallahu anha)’da Rasulullah (sallallahu aleyhi ve sellem)’i ailesine ve akrabalarına tercih etti. İyi bir müslüman oldu. Rasulullah (sallallahu aleyhi ve sellem) onu yedi köle mukabilinde Dihye’den alınca evlilik hazırlığı için Ümmü Süleym’e teslim etti. Düğün yemeği; yağ, keşk ve hurmadan ibaretti.

……..

1 Buhari, Meğazi 7/360

……..


Enes (radıyallahu anh) anlatıyor:

Rasulullah (sallallahu aleyhi ve sellem) ile birlikte bir seferden dönüorduk. Rasulullah (sallallahu aleyhi ve sellem) devesine binmiş arkasına da eşi Safiyye’yi bindirmişti. Birden deve tökezledi ve üzerindekilerle yuvarlandı. Ebu Talha derhal devesinden atladı ve Rasulullah (sallallahu aleyhi ve sellem)’in yanına koştu.

“Ya Rasulullah! Canım sana feda olsun, bir şeyiniz var mı? diye sordu. Rasulullah (sallallahu aleyhi ve sellem):

“Hayır, yok. Sen hanıma bak” buyurdu. Ebu Talha bir örtü alıp yüzüne doğru tuttu ve Safiyye’ye doğru gitti. Sonra elbiseyi onun üzerine örttü. Sonra deveyi hazırladı. Rasulullah (sallallahu aleyhi ve sellem) ve eşi Safiye tekrar deveye bindiler.1

Safiyye binti Huyey (radıyallahu anh) anlatıyor:

Rasulullah (sallallahu aleyhi ve sellem) benimle evlenince Aişe ve Hafsa’nın benim hakkımda bazı sözler söylediğini işittim. Onların bu sözlerini Rasulullah (sallallahu aleyhi ve sellem)’e nakledince:
“Onlara: Kocam Muhammed, babam Harun ve amcam da Musa olduğu halde sizler benden nasıl hayırlı oluyorsunuz diyemedin mi?” buyurdu.2

……..

1 Buhari 6/134; Müslim 1365

2 Tirmizi, Menakıb 3892


……..
Müminlerin anası Safiyye (radıyallahu anha) anlatıyor:

Rasulullah (sallallahu aleyhi ve sellem) itikafta idi. Gece vakti onu ziyarete gitmiştim. Onunla bir müddet sohbet ettikten sonra gitmek üzere kalktım. Beni göndermek için o da kalktı. –Safiyye binti Huyey (Radıyallahu anha)’nın kaldığı ev Üsâme b. Zeyd (radıyallahu anh) kaldığı evin yanındaydı. Ensardan iki kişi oradan geçiyordu. Rasulullah (sallallahu aleyhi ve sellem)’i görünce hızlandılar. Bunun üzerine Rasulullah (sallallahu aleyhi ve sellem):

“Yavaş olun, yanımdaki Safiyye binti Huyey’dir “ buyurdu. Onlar:

“Sübhanellah, bu da ne demek ya Rasulullah?” dediler.

Rasulullah (sallallahu aleyhi ve sellem):


“Şeytan insana damarlarındaki kan gibi nüfuz eder. Ben onun kalplerinize bir kötülük atmasından korkarım” buyurdu.1
Safiyye binti Huyey (radıyallahu anha) Rasulullah (sallallahu aleyhi ve sellem)’i çok seviyordu. Vefat ile neticelenen hastalığa yakalandığında o:

“Allah’a and olsun ki, ey Allah’ın Rasulü, senin şu hastalığının bana geçmesini isterdim” dedi.

………

1 Buhari, İtikaf 8, 11, 18; Müslim, Selam 23-25

……….

Cesareti ve Cihadı

Safiyye binti Huyey (radıyallahu anha) çok cesur bir kadındı. Allah yolunda hiçbir kınayıcının kınamasından korkmazdı. Osman b. Affan (radıyallahu anh) muhasara edildiğinde, onu sözle ve fiille korumaya çalıştı. Hatta kendi evinden Osman b. Affan (radıyallahu anha)’nın evine bir tahta uzattı da o tahta üzerinden ona su ve yiyecek ulaştırdı.

Aişe (radıyallahu anha) bir defasında Safiyye (radıyallahu anha) için:

“Yahudi” demişti de Rasulullah (sallallahu aleyhi ve sellem) buna memnun kalmamış ve:

“Öyle bir kelime söyledin ki eğer denize karışsaydı onu bozardı” buyurmuştu.

Safiyye (radıyallahu anha) hicri elli yıllarında Muaviye (radıyallahu anh)’ın döneminde vefat etmiş ve diğer annelerimizin yanına defnedilmiştir. Allah onların her birinden razı olsun.

10 BİN SMS SADECE 150 TL       
(2,3 puan)/11
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karaktersiz ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Kalan Karakter: 500