Yeni C4'te sıra oluştu

16.05.2011 10:03:14

Yeni C4 modelinde tedarik sorunu yaşayan Citroen Türkiye'de, bu yokluğun C5 satışlarını artırdığı ortaya çıktı. C4 bulamayan tüketiciler, C5 alıp, gidiyorlar. Bu sayede C5 satışlarının yıl sonunda 7 bine ulaşarak, tedarik edilemeyen C4 satışlarını geçmesi bekleniyor

En Çok OkunanlarTOPLU SMS ARTIK ÇOK UCUZ

Türkiye pazarına son olarak sunduğu yeni C4 modeliyle bir ay sonraya sıra yazan Citroen, 2010 yılında 28.800 adetle elde ettiği 50 Citroen distribütörü arasındaki birinciliğini korudu. Citroen Türkiye Genel Müdürü Bahaettin Tatoğlu, yeni C3, yeni C4 ve yenilenen C5 ile elde ittikleri 10 bin adetlik satışın yıl sonunda 33-34 bin adedi bulacağını ifade etti.
Tatoğlu, Türkiye ekonomisinin mevcut halde yüzde 7-8 yıllık büyüme oranına göre yol aldığını ama yılz genelinde hesaplanan yüzde 4-6 oranlı büyümeye gelmek için hız kesilmesine ihtiyaç olduğunu gördüklerini de söyledi.

MAYIS 80 BİN OLUR

Hükümetin hızlı büyeme sonucu ortaya çıkan cari açığın önünü kesmek için mali önlemleri devreye aldığına dikkat çeken Tatoğlu, otomobil satışlarının mayıs ayında 80 bin adetlerde, haziran ayında ise biraz gerileyerek 70 bin adetlerde gerçekleşeceği öngörüsünde bulunduklarını dile getirdi.
Bu yılki otomotiv pazarının 820 bin adetlerde gerçekleşmesi öngörülerini değiştirmediklerini dile getiren Tatoğlu, 'Bu yılın ilk yarısında hızlanan satışlar, yılın ikinci yarısında hız kesecek. Biz de buna ğöre planlarımızı yaptık' dedi.

C4 YOKSA C5 ALDILAR

Bu arada Citroen'e 4,5 ayda 10 bin adetlik satış getiren ana modeller yeni C4 ve yenilenen C5 oldu. Genel müdür Tatoğlu,yeni C4 modelinin hak ettiği talebi gördüğünü, ama kendilerinin talebi karşılayacak kadar araç tedarik edemediklerine dikkat çekerken, şunları söyledi: 'Yeni C4 büyük ilgi çekti. araç yeni olduğu için bütün ülkeler bu aracı istiyor. Biz de kotalarımızı zorluyoruz. Ama özellikle 1.6 lt dizel otomatik araç üretimi kısıtlandı. Çünkü bu aracın bir kısım parçaları Japonya'dan geliyordu. Deprem ve tsunami yüzünden parça tedariki sorun yaşıyor. Bu sorunun üstesinden gelinmesiyle biz de getireceğimiz araçları artıracağız. Yeni C4 almaya gelen müşterilerimiz, nispeten daha az tedarik sorunumuzun olduğu C5 modelimize yöneliyorlar. Bu yıl C5 satışlarımız, C4 satışlarından daha fazla olacak. Şimdiden C5 satışları 7r bini bulacak. C4 ise 6-7 bin adetlerde ancak temin edebiliriz.'

Tedarik sorunu çıktı 50 binlik hedef zora girdi

Toyota Pazarlama CEO'su Ali Haydar Bozkurt, 'Yedek parça tedarikimizi sağladık ama üretimin 500 bin azalması bizim 50 binlik hedefimize de yansır' dedi. Bozkurt, aylık 4 bin olan satışın mayısta 2 binlere ineceğini söyledi. Japonya'da yan sanayideki durma nedeniyle üretimin kısıldığına dikkat çeken anlatan Bozkurt. 'Toyota'nın yeni planları yan sanayicileri bekliyor. Şu ana kadar 500 binlik üretim kaybı var' şeklinde konuştu.

Kur 5 ayda % 12 arttı otoda zamlar bitmedi
Yılbaşından bu yana kurlarda yaşanan yüzde 12'lik artışın etkisi otomobil fiyatlarına da yansıyor. Aralık ayında 1.98 TL olan euro bugün 2.26 TL'lere yükseldi. Euro bazlı iş yapan otomotiv ithalatçıları kur artışlarını fiyatlarına yansıtıyor. Kur ayarı, kar marjı az, stok baskısı olmayan modelleri seçiyor
Örneğin KIA Sportage'ın fiyatı 49.900 TL'den 55 bin TL'ye çıkarken, VW Polo fiyatı 35.600 TL'den 38.200 liraya yükseldi. C4 e-HDi 44.900 TL olan fiyatını 52.500 TL'ye ayarladı!

ETAP ETAP YANSIYOR

Yöneticiler, kur artışını fiyatlara yansıtmalarının kaçınılmaz olduğunu dile getiriyorlar. Burada konu hangi modellere yansıdığı üzerine odaklanıyor. Firmalar stoklarında olmayan, tüketicinin sıra beklemeyi göze aldığı modellerinde kur ayarını daha kolay yapıyorlar. Fiyat artışı önce bu modellerde gerçekleşiyor. Merkez Bankası'nın geçen hafta yaptığı, 'nisanda talepte düşüş gözleniyor' açıklaması, elinde pek çok veriyi bulunduran bir kuruluştan geldiği için çok önemli. Bunun otomotive de yansıyacağı kesin. Otomotiv pazarının bu yılki büyüme trendi nisanda 77 bin adete yaklaşarak, önü kesilmezse aylık 100 binlere gideceğini gösterdi. Ama munzam karşılıkların artırılması, ardından da Maliye'nin bankalara yönelik 'tarife dışı engelleri' adresini buluyor. Mayıs ayı satışları 80 binlerde bekleniyor. Yani 77 binlik nisan ayıyla aynı. Oysa teknik olarak mayıs satışları nisan satışlarının yüzde 20-30 oranında üzerinde gerçekleşir.

2. YARI DEFANS ZAMANI

Mayıs ayı pazarının 80 binlerde gerçekleşmesi, ardından geleneksel olarak hız kesen haziran satışlarının yeniden nisan ayı seviyelerine inmesini işaret ediyor. Bu da 70 binlere gerileyen bir pazar anlamına geliyor. Daha sonra ise beklemeyle geçecek bir temmuz ayı ile yeni model yılının başlayacağı ağustos ayı sırada bekliyor.
Sektör yöneticileri yılın ikinci altı ayında otomotiv pazarının ilk yarıdaki kadar heyecanlı olmayacağı görüşündeler. Bu yılın ilk 6 ayında gözlenen ve pazarı 1 milyonlara götürecek talep artışı sona erecek.

GALİPTİR BU YOLDA MAĞLUP!

New York Taksi ihalesi, Karsan'ın istemediği şekilde sonuçlandı. Ama aracın geliştirme çalışmaları hız kesmeden sürüyor. Sadece pazarlama çalışmalarında yeni moda geçiliyor. Önceliği New York'a vermiş olan şirket, şimdi yeni yön arayışlarına girdi. Şirket bunun için bağımsız kuruluşlarla yeni pazar arayışları lobisini devreye almaya hazırlanıyor. En büyük destek ise 600 binlerdeki Google aramalarının 8.8 milyona ulaşması. Penetrasyon memnuniyeti yaşayan şirket, yeni dönem için İstanbul kent yönetimiyle de dirsek temasında.

BAYİLERİN 'GEREKÇELİSİ' 8 AYDA ULAŞTI

Geçen yıl 'Rekabet' cezası alan Peugeot ve Citroen bayilerine sonunda gerekçeli karar ulaştı. Yani şimdi ceza ödeme zamanı. Bu gelişmenin ayrı bir önemi daha var. RK, kararlarının gerekçeli olarak şirketlere ulaşması 8 ayı buluyor. Bu da nisanda ceza alan otomotiv şirketlerinin gerekçeliyi aralıkta okuyacaklarını gösteriyor. Peşin ödeme indirimi alacak şirketlerin beklediği gerekçeli kararın 8 ayda tebliği, cezaların bilançoda bu yıl kapatılıp, 2012'ye sarkmayacağı anlamına da geliyor.

Mercedes C serisine vergi avantajlı fiyat
Mercedes'i özellikle Türkiye'de satış rekorlarına koşturan C serisi yenilendi ve Türkiye yollarına çıktı. Önceki neslinde vergi avantajlı 1.6 lt motorla başarılı olan C serisi, yeni neslinde bir süre için bu avantajını kaybetti. Yeni nesil C serisi 1.8 lt ile 3.5 lt arasında değişen benzinli ve dizel motorlarla geldi. C serisinin tadını kaçırmak istemeyen Mercedes yönetimi aracın fiyatını 44 bin eurodan başlattı. Şirket yetkilileri vergi avantajlı motorların yeni C serisinde de devreye gireceğini daha önce söylemişler ve hatta bir de sürpriz yaparak, yeni nesil C serisinde 1.6 lt dizel motor geliştirme çalışmalarının bu yıl sonuna kadar tamamlanacağını ifade etmişlerdi.

İşte Hyundai i40 sedanın arkası

Türkiye'ye kasımda gelecek yeni i40 sedan özellikle arka kısmında lüks tadında çizgilere sahip. Ama i40, yüksek donanım ve sportif hatlara karşın uygun fiyat/fayda oranıyla başarılı olmak istiyor. 4.74 metre uzunluğundaki yeni model ücretsiz yol yardımı, ücretsiz Check-up ve 5 yıl garanti gibi ekstra güçlerle pazara çıkacak. 115 beygirden başlayan 4 motor seçeneği bulunacak İ40, Türkiye pazarında 135 hp'lik 1.6 lt motor seçeneğini ilk kez sunacak. Ama aracın asıl performansı için Avrupa'da 136 beygilik 1.7 dizel motorlu versiyona güveniliyor.

10 BİN SMS SADECE 150 TL       
(2,5 puan)/11
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karaktersiz ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Kalan Karakter: 500