Bir 'Altay' 4 tanka bedel

11.05.2011 11:26:05

48 ülkeden 621 firmanın katıldığı Uluslararası Savunma Fuarı'na Türk şirketleri damgasını vurdu. İlk milli tank projesi 'Altay'ın prototipi büyük ilgi gördü

En Çok OkunanlarTOPLU SMS ARTIK ÇOK UCUZ

Milli Savunma Bakanlığı ve Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı sorumluluğunda İstanbul TÜYAP Fuar Merkezi'nde yapılan 10. Uluslararası Savunma Sanayi Fuarı (IDEF'11) Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından açıldı. Türkiye'nin savunma ve dış politika stratejisinin 'Yurtta barış dünyada barış' ilkesi çerçevesinde şekillendiğine vurgu yapan Gül, ülke içerisinde güvenlik olmadan demokrasi, barış ve huzur içinde bir hayatın mümkün olmadığını söyledi.
48 ülkeden 211'i yerli 621 firmanın katıldığı fuarda Türkiye'nin ilk milli tank projesi 'Altay' görücüye çıktı. 7.5 aylık Ar-Ge sonucu ortaya çıkan Altay, halen envanterdeki 4 tankın görevini tek başına üstlenebilecek. Tank, ismini Kurtuluş Savaşı'nda 5. Süvari Kolordusu'nu komuta eden Fahrettin Altay'dan alıyor. Bu arada Almanya üretimi Leopard tankların modernizasyonunda önemli aşama kaydeden Aselsan da, bu tankların üreticisi Krauss-Maffei Wegmann'a rakip oldu. Aselsan Tank Electro-Optik Sistemleri Program Müdürü Hikmet Balcı, TSK bünyesindeki tüm Lepord 2 tanklarının elektro-optik, elektro-mekanik ve elektro-hidrolik sistemlerini, son teknoloji ürünü sistemlerle değiştirdiklerini söyledi. Balcı, 'Finlandiya ordusundaki Leopard tankların modernizasyonuna talip olduk. Büyük olasılıkla bu ihaleyi alacağız' dedi.
Türk savunma sanayi şirketi Roketsan ise yarı aktif lazer güdümlü 'Cirit' füzesinde seri üretime başladı. Roketsan, T129 Atak helikopterlerine yönelik geliştirilen 8 kilometre menzilli havadan karaya atılan 'Cirit' füzesi için yurtdışından sipariş aldıklarını belirtti. İDEF 2011 Fuar'ında görücüye çıkan bir başka ürün de insansız Türk denizaltısı oldu. TÜBİTAK'ın desteğiyle Global Teknik A.Ş. tarafından geliştirilen insansız denizaltı İDA, uydu vasıtasıyla dünyanın her tarafından sevk ve idare edilebilme olanağına sahip.

10 BİN SMS SADECE 150 TL       
(2,7 puan)/9
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karaktersiz ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Kalan Karakter: 500