Robot asker nöbete hazır

09.05.2011 09:52:44

'Nöbetçi', teröristlerin baskın ateşlerinde Mehmetçiklerin zarar görmesini önleyecek.

En Çok OkunanlarTOPLU SMS ARTIK ÇOK UCUZ

'Nöbetçi', hedefin menzilini ölçerek, gerektiğinde operatör tarafından komuta çubuğundaki tetik kullanılarak ateş açılıyor. 'Nöbetçi' Yüksel Savunma Sistemleri tarafından geliştirildi. Tamamen Türkiye'ye özgü ve özellikle terörize edilmiş bölgelerde kullanılmak üzere tasarlanmış. Çok basit ve neredeyse eğitim gerektirmeden, sadece kullanım kılavuzu ile operatif hale getirilebilen bir sistem. Mehmetçikleri daha güvenli bir bölgede konuşlandırarak nöbet tutmasını sağlamak ve baskın tipi terörist ateşinden korumak maksadıyla tasarlanmış, uzaktan bir 'operatör kontrol birimi' vasıtasıyla komuta edilebiliyor. Verilerin ve komutların kablolu veya kablosuz sistem platformuna aktarıldığı 'uzaktan komutalı bir gözetleme ve atış sistemi'.
HAREKETLİ NESNELERİ BELİRLEYİP ALARM VERİYOR

'Robot asker' olarak da tanımlanan 'Nöbetçi', kendi etrafında 350 derece dönebilen, termal kamera ve gündüz kamerası ile gözetleme yapabilen bir sistem. Hedefin mesafesini tespit edebiliyor. Hareketli nesneleri belirleyerek alarm veren, seçilen hedefi namluları ile takip eden, tamamı milli olan mekatronik ve yazılım tabanlı aktif bir savunma ve gözetleme sistemi var. Gözetleme ve atış birimi hareket kabiliyeti yüksek, üzerine monte edilmiş biri makineli iki adet piyade tüfeği, biri termal ve diğeri elektro-optik olmak üzere iki adet kamera bulunan bir platform. Şebeke elektriği ile beslenmekle birlikte esnek yapıda bir güç ünitesi ile destekleniyor. Birlik deposunda bulunan herhangi iki silah aynı anda monte edilebiliyor. Operasyon sırasında makineli tüfekte bir sorun meydana geldiği takdirde ikinci silaha bir seçici buton ile geçerek operasyona devam ediyor.

10 BİN SMS SADECE 150 TL       
(2,1 puan)/7
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karaktersiz ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Kalan Karakter: 500