İşte haftanın vizyona giren filmleri

15.04.2011 10:29:32

Sonra bak oğlum dedim kendi kendime, yolu yok çekeceksin, isyan etmenin faydası yok kaderin böyle, yol belli eğ başını usul usul yürü şimdi.

En Çok OkunanlarTOPLU SMS ARTIK ÇOK UCUZ

Yol belli, eğ başını usul usul yürü!’

Başrolünde Matt Damon'ın rol aldığı Kader Ajanları romantizm ve gerilim sahneleriyle dikkat çekiyor. Filmde olaylar, genç bir siyasetçi ile karşısına çıkan genç bir kadının tehlike dolu serüveni ekseninde gelişiyor...

Rasih YILMAZ- SİNEYORUM

Sonra bak oğlum dedim kendi kendime, yolu yok çekeceksin, isyan etmenin faydası yok kaderin böyle, yol belli eğ başını usul usul yürü şimdi..."

Zeki Demirkubuz'un Kader filmindeki Bekir karakterinin bu repliği her zaman beni etkilemiştir. Kadere teslimiyet mi yoksa kaderinin peşinden gitme hali midir bilinmez. Ama bu aşk yolcuğunun sonu yazgıdır aslında. Kaderi merkez alan ve buna bir de kavuşma eylemini dahil eden filmler hep ilgimi çekmiştir. Çün kü sinemanın düşündürme misyonunun en iyi örneklerini oluştururlar. Kader Ajanları da (The Adjustment Bureau) bu filmler kategorisinde değerlendirilmeyi hak eden bir yapım.

Anlamlı düşler sanatı


Nietzsche'nin, "Yazgını sev!" türünden felsefi nitelikli tartışmaları İslam dü şüncesindeki kader tartışmasında, Allah'ın her şeyi belirlemesi değil bilmesi olarak vurgulanır kader. İslam'ın zihniyet algısında kader ya da yazgı dendiğinde anlaşılan, genel anlamda yaratıcının yazgısı daha da önemlisi yaratıcının yazısıdır.
Aslına bakılırsa sinema, anlamlı düşler kurma sanatı olarak kabul edilebilir. "Sinemada Anlam ve Anlatım" başlıklı çalışmasında Oğuz Adanır; "Sinema, düşleyen insanlara yeryüzünde başka düşleyen insanların bulunduğunu haber veren en güzel ve en önemli araçlardan biridir" der.

Kader Ajanları da bu noktada değer kazanıyor, seyircinin düş perdesini kaldırıyor ve adını "aşk" koyuyor. Umutsuz sevdaların yazgısının peşinden gitmesine salık veriyor. Çünkü ayırıcı veya müdahaleci unsurların, varlığının birer engel olmanın dışında etkisiz eleman olduğunu anlatıyor. Çünkü engeller aşılmak üzere sistematize edilmiştir insan yaşamında. Yeter ki gerçekten istediğinizi ve başarma arzusunu taşıdığınızı ruhunuzda teyit edin. Ve bilin ki "Vermek istemeseydi istemek duygusunu yaratıcı vermezdi." Baştan sona kader, aşk ve insani entrikaların kıvamında harmanlandığı bir anlatıma sırtını dayayan Kader Ajanları, kurgusu, müziği atmosferiyle vizyonun en iyi filmi bizce.


İŞTE HAFTANIN FİLMLERİ...

TESADÜF DEĞİL 'ARAÇ'

Kader Ajanlarında David Norris (Matt Damon), başarılı bir siyasetçi olma yolunda emin adımlarla ilerleyen genç bir politikacıdır. Bir gün karşısına , genç bir kadın çıkar. İnsanlar için "plânlanan" kaderleri uygulamakla ve "plân'dan ayrılanları "doğruyola getirmekle" görevli "Kader Ajanları" birbirlerinin plânlarında olmadıkları için David ve bu genç kadını ayırmaya çalışırlar. Tesadüfler gibi görünen olaylar, aslında bu kader ajanlarının onları ayırmak için kullandıkları "araçlar'dan başka bir şey değildir. Ancak ajanların bütün uğraşlarına rağmen David ile "plânında" değil ama "kaderinde yazılı olan" genç kadın, ajanların ustalıkla yönlendirdikleri olayların dışında gerçek tesadüfler sonrası yaşamsal bir serüvene atılırlar.

Kader Ajanları

Yönetmen: George Nofi Oyuncular: Matt Damon, Emily Blunt, Anthony Mackie, Jolın Slattery

ZAiM'DEN ÜÇLEMENİN SON HALKASI


Yönetmenliğini Derviş Zaim'in yaptığı Gölgeler ve Suretler, 1963'te Kıbrıs'ta Türkler'le Rumlar arasında başlayan olaylar sırasında bir Karagöz kuklacısı olan babasından ayrı düşen genç bir kızın geçirdiği olgunlaşma sürecini anlatıyor.

Yıkılıp yanan köylerden, daha güvenli olan şehire kaçış macerası esnasında yaşananlar, Kıbrıs'ın hikâyesine ışık tutuyor. Hikâyenin fonunu ise Kıbrıs'ın Karpaz bölgesi ve Büyükkonuk Köyü'nün doğası, tepeleri ve deniz oluşturuyor. Hiç istemediği halde kendini ve ailesini şiddet dolu bir ortamda bulan bir adam suça bulaşmamak için neleri göze alabilir? Acaba şiddetin egemen olduğu bir dünyada, masumiyeti korumanın veinsan kalmanın yolları nelerdir? Gerçek olaylardan esinlenen film, bu sorulara yanıt arıyor.

47. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali'den Ulusal Uzun Metraj Yarışma kategorisinden En İyi Kurgu (Aylin Zoi Tinel) ve Siyad Ödülü ile dönen Gölgeler ve Suretler (gölge), Derviş Zaim'in Cenneti Beklerken (minyatür) ve Nokta (hat) ile başladığı 'geleneksel Türk sanatları' üçlemesinin son halkası.

Gölgeler ve Suretler

Yönetmen : Derviş Zaim Oyuncular: Osman Alkaş, Hazar Eı--güçlü, Popi Avraam, Sette Tann-öğen BUğra Gülsoy, Erol Refikoğk Ahmet Karabiber, Nadi Güler

BU FİLMİN ROTASI AŞK

Leyla Yılmaz'ın yönettiği ve Berrak Tüzünataç, Engin Altan Düzyatan, Zeynep Özder ile Ahu Yağtu'nun oynadığı "Bir Avuç Deniz'' filmi, romantik hikayesiyle izleyicilerin karşısına çıkan bir yapım.

Filmde Uzun yıllar Amerika'da okuyan ve çalışan Mert, şirketin Türkiye yöneticisi olmak üzere İstanbul'a döner. Burada arkadaşı Bora ve Bora-'nın eşi Aylin ile birlikte bir tekne turuna çıkar. Geziye Gö-cek'te, Mert'in kız arkadaşı Dilek katılır. Grup keyifli bir tatil geçirirken bir gün teknelerine İstanbul'un en varlıklı ailelerinden birinin kızı olan Deniz gelir. Deniz'in alaya ve pervasız havası Mert'i etkiler. O güne dek hep yapması gerekeni yapan, ailesinin çizdiği rotada giden Mert, kendini sorgulamaya başlar. Bir avuç denizin gerçekten de bir deniz olup olmadığını öğrenmek için, önünde uzun bir yolculuk vardır.

Bir Avuç Deniz

Yönetmen : Leyla Yılmaz
Oyuncular: Berrak TüzÜnataç, Engin Altan Düzyatan, Zeynep Özder, Ahu Yağtu, Tuğrul Tülek, Can Gürzap, Ayda Aksel

HAYVANLAR DA MEYDAN OKUR

Sevimli Hayvanlar, büyük küçük he men her sinemaseverin keyifle izleyebiliceği bir animasyon. Afrika Savana hayvanlar cenneti... Bir kutup ayısı, bir kanguru, bir tazmanya canavarı, bir horoz ve susuzluk endişesi... İnsanların acımasızlığı karşısında hayvanlar bu duruma meydan okumaya hazırlanır...

Sevimli Hayvanlar

Yönetmen : Reinhard Klooss Senaryo : Reinhard Klooss Holger Tappe

SIRADAN İNSANLARIN KİMLİK ÇATIŞMASI

Yönetmenliğini Haluk Ünal'ın yaptığı, başrollerini ve Ceren Hindistan, Yusuf Akgün, Laçin Ceylan ile Zerrin Sümer'in oynadığı "Saklı Hayatlar'' dram ve politik sahneleriyle dikkat çekiyor. 1980'deki "Çorum katliamı" sonucu istanbul'a göç eden bir Alevi ailenin hıka yesinden yola çıkan filmde, sıradan insanların yaşadığı kimlik çatışmalarının yol açtığı gerçek bir trajedi ele alınıyor.

Saklı Hayatlar

Yönetmen: Haluk Ünal
Oyuncular: Ceren Hindistan, Yusuf Akgün, Laçin Ceylan, Zerrin Sümer

BELA GELİYORUM DEMEZ


Şafak Sezer'in oynadığı ve yönettiği, Ş Aydemir Akbaş, Ali Çatalbaş ile Arzu Yanardağ'ın eşlik ettiği "Kolpaçino: Bomba'' filmi, komedi sahneleriyle izleyicilerin yüzünü güldürecek bir yapım.

Filmde Özgür (Şafak Sezer) zengin bir ailenin evladıdır. Ancak hayatından memnun değildir. Ne cimri babasından destek görmekte ne de zengin kayınpederinden... Özgür'ün geçmişten gelen sevgilisi olan Şale (Arzu Yanardağ) çıkaracağı albüm için maddi destek beklemektedir. Bu desteği bulamayınca Özgür'ü, gizlice çektiği bir şantaj kaseti ile tehdit eder. Kalbi kırık bir kadının 'kadınca' intikamı gibi görünen bu durumun arkasında aslında çok büyük hesaplar vardır.

Özgür bu durumdan çıkabilmek için kolpaçı arkadaşları Sabri (Aydemir Akbaş) ve Tayfun'dan (Ali Çatalbaş) yardım ister. Kendisine çok güvenen bu ekip, Özgür'ü kurtarmaya çalışırken, kendilerini daha büyük belaların içinde
bulurlar...

Kolpaçino: Bomba

Yönetmen: Şafak Sezer
Oyuncular: Şafak Sezer, Aydemir Akbaş, Kemal inci, Ali Çatalbaş, Serkan Şengül, Ebubekir Öztürk, Melis Tuğba Türk, Arzu Yanardağ, Kadir Kandemir

ÇOCUK ASKERLERİN GERÇEK ÖYKÜSÜ

Uluslararası ilk gösterimini 2009 Cannes Film Festivali'nde yapan Vahşetin Çocukları, UNESCO'nun izlenmesi yönünde tavsiyede bUlunduğu bir yapım. Filmde, Afrikalı çocuk askerlerin yaşadıkları anlatılıyor...

Yönetmenliğini Jean van de Velde'in yaptığı Vahşetin Çocukları (The Silent Army), Afrika'da çocuk yaşta asker olarak orduya katılmak zorunda kalan çocukların hikayesini gerçek bir öyküden yola çıkarak
beyazperdeye aktarıyor.

UNESCO tarafından bütün dünyada gösterilmesi tavsiye edilen film, çok çarpıcı savaş sahneleri ve akıllardan çıkmayacak görüntüleriyle izleyenleri büyülüyor. "Savaş Çocukları" projesi kapsamında yapılan film, 2010 yılında bir çok ülkede gösterime girdi.

Afrika'nın acımasızlığı

Filmin konusu şöyle: Bir gece, Abu adlı Afrikalı bir oğlan çocuğu, köyündeki diğer çocuklarla birlikte, yerliler tarafından kaçırılır.

Burada bir restorant işleten aşçı Eduard'ın oğlu Thomas da, yakın arkadaşı Abu'nun ortadan kaybolduğunu öğrenince onu aramak için babasına baskı yapar.
Eduard, Abu'yu kimlerin kaçırdığını ve çocuğa ne olduğunu öğrenmek için Afrika'nın acımasız dünyasına doğru bir yolculuğa çıkar ve sonunda çocuk yaştaki askerlerden kurulu ordu tarafından esir alınır, hayatı tehlikeye girer...

Vahşetin Çocukları

Yönetmen: Jean van de Velde Oyuncular: Jacqueline Blom, Marco Borsato, Adrian Galley, Ricky Koole


10 BİN SMS SADECE 150 TL       
(2,8 puan)/10
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karaktersiz ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Kalan Karakter: 500