Battalgazi'nin evi restore ediliyor

15.04.2011 11:32:29

Sekizinci yüzyılda yaşadığı tahmin edilen Bizanslılar'a karşı mücadele vermiş Türk kumandanı Battal Gazi'nin doğduğu evde kazı çalışması yapılması kararlaştırıldı.

En Çok OkunanlarTOPLU SMS ARTIK ÇOK UCUZ

attalgazi ilçesindeki, Selçuklu dönemine ait olan ve 'Battal Gazi Evi' olarak tescil edilmiş tarihi yapının rölöve, restitüsyon ve restorasyon projelerine esas teşkil edecek kazı çalışmaları Malatya Koruma Uygulama ve Denetim Bürosu (KUDEB) Başkanı Levent İskenderoğlu koordinatörlüğünde yürütülecek. Fırat Üniversitesi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Bölümü Başkanı Doç. Dr. İsmail Aytaç'ın başkanlığındaki kazılar, Adıyaman Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Sanat Tarihi Anabilim Dalı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Fuat Şancı ve uzman tarihçi Bayram Güngör'ün katılımıyla gerçekleştirilecek.

Malatya Valiliği'nden yapılan açıklamada, halihazırda büyük bölümü toprak altında bulunan yapının üç Selçuklu kümbetinden oluştuğu belirtildi. Yapılacak kazı çalışmalarıyla halk arasında Battal Gazi'nin ocağı olarak bilinen yapının ortaya çıkarılmasının amaçlandığı ifade edilen açıklamada, aynı zamanda kent tarihine ilişkin eşsiz bilgiler elde edilebileceğinin beklendiği anlatıldı. Açıklamada, "Battalgazi evinin ilimiz turizmine kazandırılmasının ilk adımı olan temizlik kazısı, ilimizin tarihi doku zenginliğiyle önemli bir kültürel potansiyele sahip Battalgazi ilçemizin bu kimliğinin pekişmesine katkı sağlayacaktır. İki ayda bitirilmesi hedeflenen kazı çalışmalarına paralel olarak, yapının çevre temizliği ve bilgi tabelaları konulmasının ardından restorasyon çalışmalarına başlanacaktır. Yapılacak kazı bu yönüyle önem arz etmektedir. Battalgazi evinin ilimiz turizmine kazandırılmasının ilk adımı olan temizlik kazısı, ilimizin tarihi doku zenginliğiyle önemli bir kültürel potansiyele sahip Battalgazi ilçemizin bu kimliğinin pekişmesine katkı sağlayacaktır. İki ayda bitirilmesi hedeflenen kazı çalışmalarına paralel olarak, yapının çevre temizliği ve bilgi tabelaları konulmasının ardından restorasyon çalışmalarına başlanacaktır." denildi.

15 Nisan'da başlayacak çalışmalar Malatya'nın tarih, kültürel ve turistik potansiyelinin ortaya çıkarılmasında önemli bir halkayı oluşturacağı kaydedildi.


10 BİN SMS SADECE 150 TL       
(2,4 puan)/11
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karaktersiz ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Kalan Karakter: 500