Ertegünler'in caz geleneği devam ediyor

14.04.2011 11:35:10

Washington Büyükelçiliği, 'Ertegün Caz Serisi'yle, tekrar caz müziğin merkezi olmaya başladı

En Çok OkunanlarTOPLU SMS ARTIK ÇOK UCUZ

ABD'de ırkçılığın yaygın olduğu 1930'larda kapılarını caz müzisyenlerine sonuna kadar açan Türkiye'nin Washington Büyükelçiliği, 'Ertegün Caz Serisi'yle, tekrar caz müziğin merkezi olmaya başladı.

Geçtiğimiz ay gerçekleşen ve rezervasyon için telefonlarının kilitlenmesine neden olan ilk caz konserinin ardından, Büyükelçilik'te dün de Helen Sung, Ben William, John Ellis ve Kendrick Scott'tan oluşan 'Helen Sung Quartet' sahneye çıktı. Boeing firmasının sponsorluğu ve Jazz at Lincoln Center'in işbirliğiyle gerçekleşen konserde Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Namık Tan da caz müziğin büyükelçilik rezidansı tarihindeki önemini anlattı.

'Ertegün Caz Serisi' konserleri, ırkçılığın 'hayal edilemeyecek kadar katı' olduğu, siyahilerin mekanlara arka kapıdan alındığı, birçok yerde beyazlarla yan yana oturamadığı 1930 ve 1940'lı yıllar Washington'unda Büyükelçilik kapısını caz müzisyenlerine açan Türkiye'nin ikinci Washington Büyükelçisi Münir Ertegün ile oğulları Ahmet ve Nesuhi Ertegün'ün onuruna veriliyor. Rezidansta ilk kez 1940 yılında Ertegün kardeşler, beyaz ve siyahların birlikte sahne aldığı bir konser düzenledi. O dönem güneyli bir senatör, Büyükelçi Münir Ertegün'e mektup göndererek, "Herkes bu siyahların ne olduğunu ve nasıl muamele edilmesi gerektiğini biliyor ama siz bunları ön kapınızdan sürekli içeri alıyorsunuz. Bu garip bir durum değil midir?" sorusunu yöneltmişti. Büyükelçi de senatöre şu cevabı vermişti: "Evet, biz dostlarımızı her zaman ön kapıdan alırız. Siz de gelirseniz kabulümüzsünüz ama arka kapıdan alır, ağırlarız."10 BİN SMS SADECE 150 TL       
(2,8 puan)/12
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karaktersiz ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Kalan Karakter: 500
Ahmet Dede

14.04.2011

Hey yavrum ÖZBEKLER TEKKEsi hey,hem çalın hem oynayın.
      Beğen (0)          Beğenme (0)