Tiyatroyla ilgili sadece darbe döneminde endişelendim

13.04.2011 15:34:09

Türk tiyatrosunda 50. sanat yılını tamamlayan Kurtlar Vadisi dizisinin ‘Nazife annesi’ Serpil Tamur

En Çok OkunanlarTOPLU SMS ARTIK ÇOK UCUZ

Türk tiyatrosunda 50. sanat yılını tamamlayan Kurtlar Vadisi dizisinin ‘Nazife annesi’ Serpil Tamur, tiyatroyla geçen 50 yılında endişelendiği tek sürecin darbe dönemi olduğunu kaydetti. Tamur, "Ben tiyatrodan çok ümitliyim ama bir ara o ümidimi kaybetmiştim, yitirmiştim. 1980 döneminde dedim ki 'tiyatro gidiyor.' Seyirci evden çıkmaya korkuyordu." dedi. Tiyatronun öğretici olması gerektiğini vurgulayan Tamur, sahnede kötü bir şey yapıldığında seyircinin salonu boşaltarak buna cevap verdiğini söyledi.

Kurtlar Vadisi dizisindeki anne rolüyle isminden sıklıkla söz ettiren Tamur, “İzleyici, iyi bir şey yaptığınız zaman onun karşılığını size gelerek, sizi izleyerek salonunuzu doldurarak veriyor. Kötü bir şey yaptığınız zaman da onu boş bırakıyor.” dedi.

Bugünkü tiyatrodan ve genç oyunculardan ümitli olduğunu kaydeden Tamur, “Çok iyi değerler yetişiyor. Artık ben belli bir yere geldim bundan sonra biz gideceğiz ve yerimize yenileri gelecek.” şeklinde konuştu.

Tiyatroyla geçen 50 yılında endişelendiği tek sürecin darbe dönemi olduğunu kaydeden Tamur, o günleri ise şu sözlerle anlattı, “Bence tiyatro yüzde yüz insanları aydınlatıcıdır. İzleyen bundan çok büyük dersler alabilir. Seyirci olmadığı için perdelerimizin açılmakta zorlandığı dönemler oldu. Öyle bir ortam ki, tiyatroya seyircinin gelmeye korktuğu dönemlerdi. 1970 sonrası 80’e yakın dönemlerde seyirci evden çıkmaya korkuyordu. Ben tiyatrodan çok ümitliyim ama bir ara o ümidimi kaybetmiştim, yitirmiştim. 1980 döneminde dedim ki, 'tiyatro gidiyor.' Bir anda sanki herkes elini ayağını çekti gibi geldi bana. Gençler dahil olmak üzere. Ama sonradan bunun belli bir dönem olduğunu, belli bir süreç olduğunu ve bu sürecin çok kolay atlatıldığına inanıyorum."‘TİYATRO EĞİTİMİ ALMAYAN MANKENLER BİR OYUNLA GELİR, BİR OYUNLA BİTER’


Tiyatro eğitimi almadığı halde sadece güzel olduğu için oyunculuğa soyunan mankenleri eleştiren Tamur, “Bir süre görünüyorlar sonraları kaybolup gidiyorlar. Diziler ve sinema için böyle düşünmüyorum. Çünkü dizi ve sinemalarda yönetmen çok önemli ama tiyatroda kişisel aldığın eğitim ve kendini yetiştirmen daha önemli. Çünkü belli bir eğitimin yoksa 3 gün sonra sesin kısılabilir, bedenini kullanmayı bilmiyorsan rolünü çok farklı oynamaya başlayabilirsin. Onlar belli süreç içinde gelip geçen şeyler. Bir oyunla gelir bir oyunla biter gibi geliyor bana.” diye konuştu.

Kurtlar Vadisi dizisi için ‘Nazife anne’ rolü teklifi aldığında oldukça sevindiğini söyleyen Tamur, “Bana çok yakın bir roldü. Benim duygularımla özdeşleşiyordu. Ben zaten özel hayatımda da anneyim. Turneden yeni döndüm. Turnede tek duyduğum şey, ‘Siz hepimizin annesisiniz’, ‘Polat’ın annesi hepimizin annesi’ deniliyorsa bu rol kazanılmıştır.” ifadelerini kullandı. Tiyatroda geçirdiği 50 yılı ‘muhteşem’ şeklinde tanımlayan Tamur, sahnede olmanın muhteşem bir duygu olduğunu ve orada yaşadığını hissettiğini dile getirdi.

Rodos’ta 1944 yılında dünyaya gelen Tamur, 1963 yılında Ankara Devlet Konservatuarı’ndan mezun oldu. Bugüne kadar 40’ı aşkın tiyatro oyununda görev yapan Tamur, birçok dizi ve filmde de rol aldı. Evli ve 2 kızı olan Tamur, Afife Jale Tiyatro Ödülleri’nin de jüri üyeliği görevini sürdürüyor.


10 BİN SMS SADECE 150 TL       
(3,2 puan)/10
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karaktersiz ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Kalan Karakter: 500