Develi'de 31 önce 40 kişinin öldüğü heyelan bölgesi ağaçlandırıyor

28.03.2011 09:06:20

Kayseri'nin Develi ilçesine bağlı Ayvazhacı köyünde, 31 yıl önce 40 kişinin hayatını kaybettiği heyelan bölgesinde ağaçlandırma çalışmaları başlatıldı. 27 Mart 1980 tarihinde meydana gelen, heyelan sonrası hali ile acıyı her gün yaşatan heyelan bölge

En Çok OkunanlarTOPLU SMS ARTIK ÇOK UCUZ

Kayseri'nin Develi ilçesine bağlı Ayvazhacı köyünde, 31 yıl önce 40 kişinin hayatını kaybettiği heyelan bölgesinde ağaçlandırma çalışmaları başlatıldı. 27 Mart 1980 tarihinde meydana gelen, heyelan sonrası hali ile acıyı her gün yaşatan heyelan bölgesi Çevre ve Orman İl Müdürlüğü'nün girişimleri ile ağaçlandırılıyor.
Heyelan bölgesindeki ağaçlandırma çalışmalarına; Develi Kaymakamı Enver Ünlü, Tarım İl Müdürü Adnan Akay, Çevre ve Orman İl Müdürü Ali Rıza Baykan, İl Müftü yardımcısı Lütfi Çetinkaya, Develi Belediye Başkanvekili Kamil Müderrisoğlu, İl Genel Meclis üyeleri Mustafa Temur, Mehmet Tuna, Fazlı Öztürk, Develi Müftüsü Cafer Kılınç, AK Parti İlçe Başkanı Mehmet Durukan, Komşu köy muhtarları ve Ayvazhacı köylüleri destek verdi.
Bölgede 31 yıl önce 27 Mart 1980 gecesi, aşırı yağışlar sonrasında dağdan toprak kayması sonucu dağ yamacındaki 7 aileden 40 kişi hayatını kaybetmişti. Heyelanın olduğu bölgede ağaçlandırma çalışmaları için alana gelen vatandaşlar, o günleri hatırlarken duygulu anlar yaşadı. Sabahın erken saatlerinde, kazma ve küreklerle heyelan bölgesine koşan gençler fidanlar için çukur açma yarışına girdi. Fidan dikme törenine katılanlara, Ayvazhacı Köyü Dayanışma Derneği tarafından hazırlatılan bin 200 kişilik yahni yemeği, bulgur pilavı ve ayran ikram edildi.
Kaymakam Enver Ünlü, afet bölgesindeki fidan dikim töreninde yaptığı konuşmada, "Heyelan altında hayatını kaybedenleri şehitlerimiz diye kabul ederek hayırla yad ediyor, Cenab-ı Allah'ın bir daha böyle bir heyelan ve afet göstermemesi için bizler de, gerekli önlemleri almak üzere ağaç dikimini gerçekleştiriyoruz.' dedi.
    İl Müftü Yardımcısı Lütfü Çetinkaya, heyelanda hayatını kaybedenler için başlatılan ağaç dikme kampanyasına katkıda bulunanlara teşekkür etti. Ardından Müftü Cafer Kılınç, heyelanda hayatını kaybedenler adına okunan hatimlerin duasını yaptı.


10 BİN SMS SADECE 150 TL       
(2,8 puan)/8
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karaktersiz ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Kalan Karakter: 500