Yalıtımla ısıda yüzde 60'a varan tasarruf sağlanabilir

22.03.2011 14:48:23

Türk Tesisat Mühendisleri Derneği (TTMD) Yönetim Kurulu Başkanı Cafer Ünlü, yalıtımla yüzde 60'a varan oranda ısı tasarrufu sağlanabileceğini söyledi. Ünlü, 2008'de yapılan araştırmalarda binalarda ısıtma ihtiyacını gidermek için toplam 14 milyar dol

En Çok OkunanlarTOPLU SMS ARTIK ÇOK UCUZ

Türk Tesisat Mühendisleri Derneği (TTMD) Yönetim Kurulu Başkanı Cafer Ünlü, yalıtımla yüzde 60'a varan oranda ısı tasarrufu sağlanabileceğini söyledi. Ünlü, 2008'de yapılan araştırmalarda binalarda ısıtma ihtiyacını gidermek için toplam 14 milyar dolar enerji tüketimi yapıldığını hatırlattı.

Samsun'da TTMD'nin Avrupa Birliği (AB) Genç İşadamının Desteklenmesi Programı kapsamında hazırladığı 'Yeşil Meslekler için Gençlerin Eğitimi Projesi'nin tanıtımı yapıldı.
Programda sunum yapan TTMD Yönetim Kurulu Başkanı Cafer Ünlü, Türkiye'de 8,5 milyon bina ve 18 milyon konut olduğunu, Enerji Kimlik Belgesi'nin zorunlu hale gelmesiyle, yalıtım teknik uzmanlarına büyük ihtiyaç duyulacağını belirtti.

Yalıtım ve merkezi sistem olmayan binalarda enerji tüketiminin adil olmadığını kaydeden Yönetim Kurulu Başkanı Cafer Ünlü, "Eğer sizin evinizde ısı düşükse, komşunuz sizin evi ısıtmak için daha fazla enerji yakmak zorunda kalıyor, çünkü ısı enerjisi yalıtımın olmaması nedeniyle yer değiştiriyor. Bu sorunun giderilmesi için binalarda merkezi sistemin zorunlu olması gerekir." dedi.

Yalıtımla yüzde 40-60 arasında ısı tasarrufu sağlandığına işaret eden Ünlü, yalıtımın yanı sıra binanın merkezi ısıtma sistemi olmasıyla yüzde 30 oranında da enerji tasarrufu elde edileceğini vurguladı. Ünlü, "2008'de yapılan araştırmalarda binalarda tüketilen enerji toplamı 14 milyar dolar değerinde. Eğer biz bu yalıtım ve merkezi sistemi tam olarak ülkemizde uygulayıp yüzde 50 tasarruf sağlayabilirsek, hem ekonomi anlamda hem de çevresel anlamda büyük kazancımız olacaktır." diye belirtti.10 BİN SMS SADECE 150 TL       
(2,7 puan)/30
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karaktersiz ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Kalan Karakter: 500