Refah iktidardan neden uzaklaştırıldı

27.02.2011 15:20:35

Milli Görüş Lideri 54. Hükümetin Başbakan'ı Prof. Dr. Necmettin Erbakan Ajans5.com'a verdiği çok özel röportajda 40 yıllık siyasi hayatıyla ilgili ilginç anılarını paylaştı. Daha önce hiç bir yerde duymadığınız hatıraları Erbakan Ajans5.com okurlarına anlattı.

En Çok OkunanlarTOPLU SMS ARTIK ÇOK UCUZ

Milli Görüş Lideri 54. Hükümetin Başbakan'ı Prof. Dr. Necmettin Erbakan Ajans5.com'a verdiği çok özel röportajda 40 yıllık siyasi hayatıyla ilgili ilginç anılarını paylaştı. Daha önce hiç bir yerde duymadığınız hatıraları Erbakan Ajans5.cm okurlarına anlattı.

ABD Başkanı Bush'a Irak'lı bir gazetecinin ayakkabı fırlatması ile bilinen ayakkabı eylemi 1960 yılında ilk defa Türkiye'de yapılmış. 1960 yılında makina mühendisleri odasının konferansında gerçekleşen bu protestoyu Erbakan Ajans5.com'a anlattı.

İşte Milli Görüş Lideri Prof. Dr. Necmettin Erbakan'ın ağzından anıları ve mücadelesi:

BÖLÜMLERİN VİDEOSUNU İZLEMEK İÇİN AŞAĞIDAKİ LİNKLERE TIKLAYINIZ

Erbakan hiç yılgınlığa düştü mü?

İlk Ayakkabı Türkiye'de fırlatıldı

RefahYol iktidardan neden uzaklaştrıldı?

 

 

Hocam 40 yıldır çok ciddi badireler atlatıp, ciddi süreçler yaşadınız. Sizi iri tutan, sürekli yenileyen ve tabanınıza her konuşmanızda umut aşılayan güç nedir?

İnanç. Rabbimizin lütfü. Hidayet, feraset, dirayet Allah’ın bir lütfüdür. Eğer herhangi bir şeyiniz varsa, etkileyici gücünüz vizyonunuz doğru hedefleriniz bunları ancak inancınızdan alabilirsiniz.

Hocam yılgınlığa düşüp olmuyor dediğiniz bir an oldu mu?

Olmadı Elhamdülillah. Çünkü Cenab-ı Allah siz benim yoluma hizmet ederseniz ben size yardım ederim buyuruyor. Cenab-ı Allah yardım etti mi halledilemeyecek hiçbir şey olmaz. Mağaradayken Hz. Peygamber Efendimize ne buyurdu? La Tahsen Sakın üzülme. İnnallah’a Mana Allah bizimle beraberdir. El akibetülil muttakin: Akıbet inananlarındır. Allah bizi doğru inançtan, Sırat-i Müstakim’den insanlara doğru yolda hizmet etme, aşkından, şevkinden uzaklaştırmasın İnşaallah.

Hocam o dönemde, siyasi hayatınızda unutamadığınız bir hatıranız var mı?

Şimdi siz burada ayakkabı fırlatmasından bahsetmişsiniz. Böyle bir olay yaşanmıştır 1960 senesi Ağustos ayında. 1960 senesi hangi senedir? 27 Mayıs ihtilalinin yapıldığı senedir. Gümüş Motor fabrikasının seri imalata başlattığı senedir. 1 Mart tarihinde Gümüş Motor Fabrikası tamamlandı. 4 yıllık dönemde ve %100 tamamen yerli malı olmak üzere ilk defa Türkiye’de motor imal edildi. Bu bir devrimdir. Toplu iğne yapılamayan bir dönemde Türkiye bunları yapabilir denildi ve gösterildi. Ondan sonra arkasından İzmir fuarına motorlar götürüldü millete gösterildi. Su pompalarıyla beraber. Ve böylece bütün millet bunların Türkiye’de yapılabileceğini gördü.

Şimdi biz dedik ki motor bir başlangıçtır sanayi için. Asıl otomobil sanayi, otomobillerin, kamyonların, iş vasıtalarının yapılması lazım gelir. Şimdi hedefimiz bunları yapmaktır. Bunların Türkiye’de yapılması lazımdır. Bunun arkasından bunları yapacağız. Bunun içinde makine mühendisleri odasıyla birlikte Kızılay’da ki bina da bir konferans düzenledik. Motorlarımızı getirdik. Şu Kızılay binasının önünde sular basılıyor. Divriği’nin pikinden, Karabük’ün çeliğinden yapılmış motorlar vasıtasıyla bütün bu herkes toplanmış, etraf kalabalıktan geçilmiyor. İlk motorları seyrediyorlar.

İçeride Makine mühendisleri konferans yapıyor. Konferans ne? ‘Şimdi sıra otomotiv sanayii’nde’ Otomotiv sanayi sanayileşmenin bel kemiğidir bugünde olduğu gibi. Biran evvel bun kurulması lazımdır. Bu fikri benimseyin ve el birliği ile bunu gerçekleştirelim. Diye bir toplantı yaptık. Bu yapmış olduğumuz toplantıda ismi lazım değil. Bir zat, bugüne kadar hep bu işin ithalatını yapan zat, bunların yapılmasını uygun görmemiş olacak ki; illa ben de mühendisim bende gelip konuşacağım dedi. Peki dendi ve kendisine söz verildi kürsüye çıkıp konuştu.

Kürsüde; ‘Efendim dedi. Biz otomobil, motomobil yapamayız. Biz yıllardan beri bunun ithalatıyla meşgulüz. Yapabilseydik biz yapardık. Biz uzmanlardan raporlar aldık. Bu raporlarda bize Bursa’da Şeftali yetiştirmek tavsiye ediliyor. Onun için bu otomobil sevdasından vazgeçip Bursa’da şeftali yetiştirelim.’dediği zaman Makine kimya kendi personeline yeni ayakkabı postalı dağıtmış. Oradan gelen bir mühendis arkadaşımızda bu postalları giyerek gelmiş. Bu sözleri duyunca postalı çıkarıp kürsüde konuşana fırlattı. Alnına çarptı, yere düştü ve ambulansa koyup hastaneye götürüldü.

Sonra çıktı dedi ki; ‘Arkadaşlar biz Türkiye sanayileşsin diye uğraşırken, gelipte bunu yapamazsınız demenin bir manası var mı? İşte motorda yapamazsınız deniyordu, çıkın dışarı bakın yapıldı. En alası gene yapılır. Bu inancı tavsiye etmemiz lazım gelirken, şeftali yetiştirin demeye kusura bakmayın tahammül edemedim ve ayakkabımı çıkarıp fırlattım.’dedi.

Hocam Türkiye’yi uzun yıllardır meşgul eden terör olayları, siz Başbakan olduğunuz dönemde bıçak keser gibi kesilmiştir. Fakat ondan sonra tekrar alevlendi. Bugün ise alevlenmek bir yana teröristler törenlerle karşılanıyor.  Ve bir açılımla beraber yeniden sanki Demokratik açılım derken ırkçılığın körüklendiğini görüyoruz. Karşılama törenleri yapılırken, terör olayları devam ediyor. Sizin döneminizde nasıl bir gelişme odluda İsrail bile Filistin’de bir tek kurşun bile sıkılmamıştı? Bu o zaman nasıl oluyordu da bugün olamıyor? Bu konuda bir değerlendirme yapar mısınız?

Efendim o zaman olmasının sebebi yöneticilerin inancıdır. Halk bunu görüyor samimi olarak. Bakıyor ki herhangi bir ayrım söz konusu değil, kardeşlikten başka bir şey düşünülmüyor ve bilakis geri kalmışlıkların telafisi için, bölgenin kalkınması için, demin söyledim bütün bölgenin fabrikalarını biz yaptık, Şeker, çimento, tekstil, makine fabrikaları… Bütün bunları biz yaptık. Bunları halkımız gördü ve bir kardeşlik havası içerisinde birbirimize sarıldık. Kıbrıs savaşı da milletin kucaklaşması bakımından son derece yararlı olmuştur.

Yani bir dış güce karşı büyük bir askeri zaferin kazanılmış olması milleti kucaklaştırmıştır. Makine kimyanın müdürü gelip bana demiştir ki Efendim bu Kıbrıs zaferi münasebetiyle ben Makine Kimya’da çalışan arkadaşlara hammadde yetiştiremiyorum. O kadar verim artı. Herkes de bir vatan sevgisi gelişti, bir kardeşlik gelişti, bir gayret gelişti, malzeme yetiştiremez hale geldik demiştir. Ondan dolayı yöneticilerin davranışları, inanışları bu işlerde çok mühimdir. Böyle Amerika istiyor diye, Türkiye’de ayrımcılık yapmak halk tarafından anlaşılır ve bunun bir faydası olmaz.

O sebepten dolayı o dönemdeki inanç ve bizim hazırladığımız projeler demin söylediğim gibi dengesizliği gidermek ve aynı zamanda da o bölgeye gidecek olan insanları eğitmek gibi çok önemli maddeleri ihtiva eden, bizim bir Güneydoğu kalkınma projemiz olmuştur 54. Hükümet döneminde. Bütün bunların hepsi halk tarafından görüldüğü için halk bizi bağrına basmıştı. Bu günde öyledir. Biz o bölgede en sevilen partiyiz, en sevilen zihniyetiz. Ve bu hususta eğer yeteri kadar tanıtma gücümüz olsa, o takdirde halkın kurtuluşunun Milli Görüş’te olduğu apaçık bir şekilde görülür.

Çünkü solculuktan, komünizmden diğer uydurma zihniyetlerin hiçbirinden hayır gelmez.  Bunu halkımızda biliyor, yeter ki Milli Görüş’ü tanısın. O dönemde bu zihniyet ortaya çıktığı için halk bunu benimsemiş, tarihimiz ve inancımız bağıyla birbirimizle kucaklaşmışız. Söylediğiniz olayların temelinde yatan sebep budur.

Dış güçlerde o dönemde bu konuda başarılı olamadılar.

Olamadılar çünkü biz bu terörü destekleyen Amerikan çekiç Güç’ünü Türkiye’den dışarıya attık.

Hatta hocam yanlış hatırlamıyorsam, Bush’ta biz Irak’a 5 yıl önce girecektik, fakat Türkiye’de Refah Yol iktidardaydı diye bir açıklama yapmıştı.

Evet, zaten Refah’ı iktidardan uzaklaştırmadan hiçbir şey yapamayız dedikleri için bütün oyunları oraya teksif ettiler.

Ve tabii bütün oyunlarda ortaya koyarak cezalandırmalar, yasaklamalar, parti kapatmalar gibi sıkıntılarda yaşatıldı aynı zamanda.

Evet, bunlar İnşaallah Cenab-ı Allah’ın lütfüdür. Bunlar ecir vesileleridir.10 BİN SMS SADECE 150 TL       
(3,8 puan)/32
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karaktersiz ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Kalan Karakter: 500
esaratoga

16.02.2010

sonra diyorlar ki üslub yakışmıyor. ey biçare kardeşim! sana seçtiğim hitab şekli senin bunu hakettiğinden değil, benim milli görüş hassasiyetimdendir. üslubun sertliğine gelince, helalleşecek kadar hak geçirecek olduğunu düşünmüyorum. hocanın koltuğuna oturmuş öğrenciyi zamanla kaldırmak mümkündür. ama senin gibi ilham yoksunu,beynini düşünebilme nimetinden arındırmış mahlukları düştükleri yerden kaldırmak mümkün değil gibi gözüküyor.çoluk çocuk işin boyutunu abartmış bre. yakındır, dökülürüz yollara...
      Beğen (0)          Beğenme (0) 
bekir

16.02.2010

ÜLKEMDE RAHATCA İSLAMI YAŞABİLMEK İÇİN ALLAH TEKRAR MİLLİ GÖRÜŞ İLTİDARI NASİP ETSİN BİZLERE
      Beğen (0)          Beğenme (0) 
mehmet tez

28.02.2011

erdogan lider degil öğrenciydi.....unutmayalım
      Beğen (1)          Beğenme (0) 
ilhan

03.03.2011

bu ülkede suanda tek lider var oda ERDOĞANdır
      Beğen (0)          Beğenme (10) 
Hubeyb

02.03.2011

Saadet partisinin Başkanı Numan Kurtulmuş Milli Görüş lideri ise Necmettin Erbakan Hocamdır.Saygı ve sevgilerimle.Elbet bir gün ..
      Beğen (0)          Beğenme (8) 
hüseyin

03.03.2011

hocamız hayatta oldugu her zaman bu siyasetın ıcınde olacak...o hak yolu ıcın hayatının souna kadar calısacaktır bundan emın olunuz
      Beğen (4)          Beğenme (0) 
Efsane

28.02.2011

Açılım ve Oratdoğu ülkelerine dönük projeler , BOP un yeni evrimlenmiş halidir.AKP maalesef taşeron olarak kullanılmaya devam ediliyor.Siz siz olun Aron Feller karakterini yabana atmayın.Bu coğrafyada dönen dolapların kilit karakteri bu adam.Maalesef bütün gelişmeler bu yönde.AKP ye destek BOP destektir.Milli Görüşe(SP) destek İslam Birliğine , Yeni bir Dünyaya destektir.
      Beğen (2)          Beğenme (0) 
alican

28.02.2011

sadece sp ile degil milli görüş zihniyetiyle gelir o gunler ancak geri
      Beğen (1)          Beğenme (0) 
tülin

28.02.2011

o günler ancak tekrar saadet partısı iktidarıyla gerceklesecek hocamız halen siyaset içindeyken saadet basa gelmeli ve kardeşlikler yeninden yeşillenmeli
      Beğen (1)          Beğenme (0) 
abdullah

28.02.2011

hoca siz basta olsaydınız israil'de bu kadar rahat hareket edemeyecekti şimdi istedikleri gibi davranyorlar.
      Beğen (1)          Beğenme (0) 
cemil

15.02.2010

amerika refah yol hükümetine ırak'a giremedi ap hükümetinde rahatca girebildiyse burda durup düşünmek lazım
      Beğen (0)          Beğenme (0) 
remzi ustun

28.02.2011

o ayakkabıyı hak eden o kadar kişi varki suanda hocam bizi cıkıp vursa kafalarına keske yeniden
      Beğen (1)          Beğenme (0) 
tamer

02.03.2011

akp de bu kardeşliği saglamak ıcın ugrasıyor ne yanı dış güce karsı savasmı acalım kardes olacaz milli birlik saglancak diye gunumuz kosulları bu akp hükümetide o sekılde davranıyor.acılım bu ulkeyı süresiz kardes yapacak... ayrıca dogu ınsanları ıle hıc bır sıkıntı yok ayrımcılık yok daga cıkanlar kendı kendını ayrıyor
      Beğen (0)          Beğenme (2) 
emin

28.02.2011

şimdi anca cıkıp one mınute diyorlar ama hocamızın zamanında bir kursun bile atılmadı degil ATILAMADI
      Beğen (1)          Beğenme (0) 
onur

28.02.2011

hocam sizi başımızda görmeyi özledik.bu yönetim böyle gitmez başa gelmeniz gerek
      Beğen (1)          Beğenme (0) 
mehmet emın

28.02.2011

allah hocamızı başmızdan eksik etmesin..
      Beğen (1)          Beğenme (0) 
Ersin Çivi

28.02.2011

Allah razı olsun. İnsanımızda "inanç" olduğu vakit yapamayacağı hiçbirşey yoktur. Bu yaşanan olaylarda da açıkça bunu göstermektedir. Oysa şimdiye baktığımızda "inancın" içi boşaltılmış. İnanç adına kırıntılar kalmış! Ayrıca; Devrim otomilleri üretilmeden önce şeftali yetiştirme teklifi yapan "ismi lazım olmayan" o zatın adını çok merak ettik! Okudukça O zata sinirlenmemek elde değil. Sadece bir ayakkabıyla ucuz yırtmış!
      Beğen (1)          Beğenme (0)