Sisli havalarda araç kullanmanın püf noktaları

09.02.2011 09:05:28

Son dönemde İstanbul’da yaşayanların bolca gördüğü bir perdedir “Sis”. Yolu Bolu’ya düşenlerin alıştığı manzara olan siste güvenle otomobil kullanmanın da belirli teknikleri bulunuyor. İşte bu konuda Autodrom’un kurucusu ve güvenli sürüş uzmanı Ethem Genim’den güvenli sürüşün ipuçlarını aldık.

En Çok OkunanlarTOPLU SMS ARTIK ÇOK UCUZ

Son dönemde İstanbul’da yaşayanların bolca gördüğü bir perdedir “Sis”. Yolu Bolu’ya düşenlerin alıştığı manzara olan siste güvenle otomobil kullanmanın da belirli teknikleri bulunuyor. İşte bu konuda Autodrom’un kurucusu ve güvenli sürüş uzmanı Ethem Genim’den güvenli sürüşün ipuçlarını aldık.

Siste otomobil kullanmak ayrı bir tecrübe gerektirir. Görüş mesafesinin azalması ve sisli havalarda araç kullanma tekniklerinin tam olarak bilinmemesinden dolayı istenmeyen maddi manevi sonuçlar doğabiliyor. Pastırma sıcaklarının ardından yavaş yavaş havaların soğumasıyla birlikte birçok sürücünün kabusu olan sisli havalarda nasıl otomobil kullanılması gerektiğini ileri sürüş teknikleri uzmanı ve Autodrom Yönetim Kurulu Başkanı ve Kurucusu Ethem Genim ile görüştük. Sürüş teknikleri uzmanı sisin yoğun olduğu havalarda araç kullanmanın püf noktalarını şöyle anlattı: "Sis, görüş mesafesini azaltmanın haricinde kaygan bir zemin koşulu yaratacağından, sürücünün fren mesafesinin uzayacağını öngörmesi gerekir. Sisli havalarda, görüş mesafesine uygun hıza düşmeli ve takip mesafesi mutlaka 2-3 katına çıkartılmalıdır. Ancak önümüzdeki araç değil, yol çizgileri ve yol işaretleri referans alınmalıdır. Hız düşeceği ve karşıdan gelen araçları görme mesafesi azalacağı için şerit değişimlerinde de çok dikkatli olunmalıdır. Sisli havalarda yaklaşan araçların sesini duyabilmek için aracın camı aralanmalıdır. Böyle havalarda, kısa huzmeli farlara ek olarak, sis farlarını yakılmalıdır. Ancak araçta ön sis farı yok ise, kısa huzmeli farlar ve arka sis farı ile yetinmek zorundayız." Genim, özellikle sis farlarının yanlış kullanılmasına da dikkat çekti. Genim uyarılarına şu şekilde devam etti: "Hareket halindeki bir aracın dörtlü ikaz lambalarını yakması yanlış bir uygulamadır. Dörtlü ikaz lambalarının hangi durumlarda yakılacağı bellidir. Uzunları yakmak da bir duvar etkisi yaratıp görüşü kısıtlayacaktır. Kış aylarında koyu renk giysilerin tercih edildiği göz önünde bulundurularak, sisli havalarda, yerleşim yerlerinden geçerken, kavşaklara ve trafi k ışıklarına yaklaşırken, yayalara çok daha dikkat etmek gerekir". Ethem Genim, görüşün olmadığı sisli havalarda araç kullanma tekniklerini anlattı ve ekledi: "Sis, sürüş güvenliğini olumsuz etkileyen bir hava koşulu olmakla birlikte, bir kaza nedeni değildir. Kazayı yapan, sisin sürüş güvenliğine olumsuz etkilerini hiçe sayan bilinçsiz sürücülerdir".


10 BİN SMS SADECE 150 TL       
(1,6 puan)/10
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karaktersiz ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Kalan Karakter: 500