Seçim anketleri ve SAADET‘in oy oranı

31.01.2011 10:19:16

Kamuoyu araştırma şirketleri çeşitli alanlarda anketler yaparak, halkın genel eğilimi belirlemeye çalışmaktadır. Mesela, seçim öncesi yaptıkları seçim anketleri gibi.

En Çok OkunanlarTOPLU SMS ARTIK ÇOK UCUZ

Kamuoyu araştırma şirketleri çeşitli alanlarda anketler yaparak, halkın genel eğilimi belirlemeye çalışmaktadır. Mesela, seçim öncesi yaptıkları seçim anketleri gibi.

İster seçim, isterse başka bir alanda olsun; anket yapmak gerçekte zordur. Zordur, çünki işin başında cüz-i sayılabilecek bir sayıyla çoğunluğun eğilimini tahmin etmek vardır.

Elbette anket sonucunun yüzde yüz tutması gerekir, diye de bir kaide yoktur.

Her anketin artı veya eksi birkaç puan „yanılma payı“ mutlaka olabilir.

Bu çalışmalarda esas gaye; gerçeği yansıtmak ve rakamları olduğu gibi sunmak olmalıdır. Gereçeği saptırmak olmamalıdır.

Ülkemizde mutlaka ciddi seçim anketi yapan ve kendisine güven duyulan kamuoyu araştırma şirketleri vardır.

Bunlarla birlikte ya „Dostu sevindirme“ ya da „Atarım ya tutarsa!“ veya „Ismarlama“ usulü seçim anketi yapan şirketlerde yok değildir.

Bu şirketlerin anketlerinin sonucu her nedense hep „hormonlu“ yüzdeler içermektedir.

„Gönlü hoş tutmak“ için yapılan ve dostun oyunu oldukça fazla gösteren bu anketler, bazen dostu dahi hayrete düşürüyor!

İşte bu konuda birbirine göre oldukça farklı sonucu olan iki örnek anket Bu anketler kısa süre önce ve hemen hemen aynı tarihlerde yapılmış. Anketlerin sonuçlarına göre şayet 23.01.2011 tarihinde seçim yapılmış olsaydı, adı geçen üç partinin alacakları tahmini oy oranları şu şekilde olacaktı:

GENAR: AK Parti %46,4 CHP %24,3 MHP % 13,4.

PR-NET: AK Parti %38,8 CHP % 33,9 MHP %17,2

Doğrusu bu iki şirketin iktidar ve ana muhalefet partisinin oy oranlarını karşılıklı olarak çok farklı şekilde ortaya koymaları, pek fazla yadırğanmaktadır.

Bizce her iki ankette „Gönlü hoş tutmak“ için yapılmış ve fazlaca „hormon“ içermektedir!

Belkide partilerin alacakları tahmini oy oranları anketlerdeki gösterilen „çapraz“ sonuçtur.

Yani; AK Parti’nin tahmini oyu RP-NET’deki gibi % 38,8

CHP’nin tahmini oyu Genar’daki gibi % 24,3

Bu anketlerinin ana verisi olarak mutlaka halkın iktidar partisinin yaptığı icraatları nasıl değerlendirdiği ve ana muhalefet partisinin iktidar alternatifi olup olamayacağına yönelik nasıl performans serğilediği baz alınmıştır.

Peki Genar’daki tahmine göre AK Parti %46,4‘lük oy oranını almasına gerekçe ne olabilir?

Sekiz yıldır iktidar olan AK Parti’nin son seçimde aldığı oy oranını muhafaza etmesi demek, halkın iktidardan çok memnun olması demektir.

Halk neden memnun?

Mesela; Yolsuzluk, rüşvet azaldı da, ondan mı?

Mesela; Halkın alım gücü arttı da, ondan mı?

Mesela; Emekli ve memurlar almış oldukları maaşla fevkalade geçinir oldular da, ondan mı?

Mesela; 4 TL olması gereken Benzin fiyatı 2 TL oldu da, ondan mı?

Bunla birlikte iktidarın bazı konulardaki çıkışı kadar aldığı sonuçta eşdeğer güzel de, ondan mı?

Mesela; „One Minut“ güzelde, şu 9 şehidin özrü oldu mu?

Mesela; AK Partili yerel yönetimlerde hizmet güzelde, şu yolsuzluk söylentilerine ne demeli?

İktidar artık fiilen yıpranmaya başlamıştır! Fakat henüz etkisi hissedilmektedir. Bunun en büyük sebebi ülkemizde kendisini halkla bütünleştiremeyen CHP gibi bir ana muhalefet partisinin olmasıdır.

PR-NET anketine göre CHP artık kanat taktı uçuyor! Artık CHP’yi tutana helal olsun...

RP-NET’ye göre CHP‘nin yakında birinci parti olması dahi muhtemeldir!

Daha birkaç ay öncesine kadar oyları %20’lerde dolaşan (2007 seçiminde %20,85) CHP’nin PR-NET anketine göre oylarını neden %34’lere kadar yüksettiğinin mantıklı nedenleri olmalıdır.

Bizce birkaç mantıklı neden vardır.

Mesela; Sayın Baykal’ın genel başkanlıktan ayrılması.

Mesela; „Benim adım Kemal!“

Fakat bu nedenler CHP’ye öyle %13-15 arasında bir oy artışı sağlamaz.

Sayın Baykal’ın genel başkanlıktan ayrılmasından sonra CHP‘ye küsenlerin yeniden partiye dönüşleri partide oy artışına neden olabilir! Fakat bu oran takriben %1-2’den fazla değildir.

Diğer neden ise (Benim adım Kemal) boş bir seçim vaadidir. Halkın seçim vadinden maddi çıkar elde etmesi gerekir. Halkta bu seçim vaadinden maddi çıkar elde etmeyeceği göre, o da kesinlikle itibar görmez!

Halkına maddi çıkar sunmak (mesela; iş ortamı) zaten siyasetin temel görevidir.

Bunda yadırganacak birşey yoktur. Fakat vaadin altı dolu olması gerekir.

Artık insanımızın sütten ağzı yandı, yogurdu üfleyerek yiyor.

Yoksa CHP maddi çıkar sunmakta amacı İSKİ olayında olduğu gibi „yandaşı zenğin etme“ gibi birşey mi anlıyor? diye de insanın aklına gelmiyor değil...
Veya birzamanlar yaptıkları gibi yarğıdaki kadrolaşmayı mı anlıyor?

Yıllardır ana muhalefet partisi olduğu halde, halkın gerçek gündeminden uzak, hemen hemen önemli hiçbir konuda çözüm üretemeyen, en son referandumda partizanlık adına özgürlüklerin önünü dahi tıkamaya yeltenen CHP’nin alacağı oy oranını o kadar hormonlamaya gerek yoktur.

Kısacası; ayrı şirketler tarafından eş zamanlı yapılan, fakat çok farklı sonuçlar ortaya koyan anketler, halkımıza güven vermemektedir.

Gelelim hormonlu sonuçlar ortaya koyan anketlerdeki gözden kaçırılmak istenilen Saadet Partisi meselesine.

SP’nin adının bu anketlerde hiç geçmemesi veya geçse bile oy oranının çok düşük gösterilmesine sebep, halkın tercinini psikolojik olarak etkilemeye çalışmaktır!

Onlar için hedef: Milli Görüş partisi mecliste olmasın da, ne olursa olsun!

Saadet Partisi birkısım medyanın karşıt yayın tutumundan sonra, şimdi de bir kısım araştırma şirketlerinin görmemekte ısrar etme tavrıyla karşı karşıyadır.

Bu konuda taraf olanların ortak özelliği: Başka partilere gelince „cömert“ Saadet’e gelince „cimri“ davranmaktır.

Taraf olanların ortak amaçları eskiden Milli Görüş’ün partilerine yapılanların benzeridir.

Gerekçeleri yine aynı: „Oylar bölümesin“!

Birzamanlar „Oylar bölünmesin, yoksa Komünistler gelir“ diyorlardı. Şimdi de..…! diyorlar.

Gerçek şu ki, Milli Görüş’ün partileri nasıl ki birzamanlar „Oylar bölünmesin, yoksa Komünistler gelir“ gibi senaryolardan etkilenmeden oylarını artırdıysa, şimdi de aynısını yapacaktır! Önemli olan eskiden olduğu gibi halkla bütünleşme ve halkın güven duygusunu kazanma yolunda atılan emin adımların devamıdır.

“Güneş balçıkla sıvanmaz” derler. Şüphesiz en sağlıklı oy artışı SP’de gözlenmektedir.

Oy oranı da kesinlikle hormonsuzdur!

ORC araştırma şirketinin geçtiğimiz yılın Aralık ayında yayımladığı bir araştırmasında SP’nin oy oranını %5,4 olarak belirtilmişti.

Yine aynı şirketin bu yılın Ocak ayı ortasında yayımladığı bir araştırmasında SP’nin oyunda % 03’lük bir artışın olduğu ve bununla oyunu % 5,7’ye yüksettiği belirtilmişti.

Az da olsa Saadet’deki oyların artışının nedeni açık; Sayın Erbakan’ın SP‘ye Genel Başkanı olmasıyla birlikte tabandaki hareketliliktir. Ya diğer partilerdeki „hormonlu“ yüzdelerin nedenleri nedir?10 BİN SMS SADECE 150 TL       
(3,8 puan)/57
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karaktersiz ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Kalan Karakter: 500
gebze saadetlim

19.07.2012

ampulle okla uğraşma gel milli görüşe
      Beğen (4)          Beğenme (0) 
kerem
Şehir

10.06.2011

ey benim güzel kürt kardeşlerim pkk'nin elebaşlarına, sözcülerine kanacağına, inanacağına senin yeraltı zenginliklerini, madenlerini ve petrolünü alan yabancı şirketlere niye tepkisiz kalıyorsun, oradaki kaynak senin işin ve aşın olacak, bunu niye anlamıyorsun, akp,chp,mhp ve bdp'nin ipiyle kuyuya inme !.. gözünü açta güneydoğudaki zenginliklerimiz, madenlerimiz yabancıya peşkeş çekiliyor, hergün 5 milyon dolarlık petrol oradan yabancılara gidiyor, aklımızı başımıza alalım, giden senin servetin senin geleceğin... YA BÖLÜNME; YA KIRAT. AMPULÜ
      Beğen (2)          Beğenme (0) 
SEDA
BURSA

26.05.2011

APPÜLÜ GEÇ; KIRAT'I SEÇ !..
      Beğen (1)          Beğenme (1) 
ahmet
istanbul

10.06.2011

ben DP BTP ittifakını destekliyorum isterdim ki SAADET ve ŞENER de ittifaka dahil olsun ama anladığım kadarıyle AKP müdahalesi olmuş ŞENER VE SAADET girmedi buda AKP ekmeğine tereyağ oldu tek girecek SAADET ın sempatizanları ister istemez AKP ye oy atacak ne olduki FATİH ERBAKAN lider olmadı ne olduki hoca ittifak dediği halde sözü tutulmadı bence 2. numan-AKP oyununa geldiler
      Beğen (1)          Beğenme (1) 
İsminiz

27.05.2015

BEN BU AKP'YE NASIL OY VEREBİLİRİM YA !.. AKP'YE OY MOY YOK... DEVLETİ FEDERASYONA GÖTÜRENLERE, 8,9 SENEDİR CUMHURİYET KAZANIMLARI KURULUŞLARIMIZI HARAÇ MEZAT YABANCILARA VE YANDAŞLARINA PEŞKEŞ ÇEKENLERE, MİLLETİ AÇ VE İŞSİZ BIRAKANLARA,TÜRKİYE'NİN BÜTÜN KURUMLARINDA SORUN ÜSTÜNE SORUN OLUŞTURANLARA, SINAV SKANDALLARINA, DİYALOG ADI ALTINDA BİNLERCE KİLİSE EV AÇANLARA, KİLİSELERİ RESTORE EDENLERE, IRAK'TA DÖKÜLEN MÜSLÜMAN KANINA DUR DEMEYEN, ABD ASKERLERİNİN SAĞ SALİM ÜLKELERİNE DÖNMELERİ İÇİN DUA EDEN BAŞBAKAN'A, LİBYA İŞGALİNDEN ÖNCE OLM
      Beğen (5)          Beğenme (0) 
İsminiz

27.05.2015

İŞ, AŞ, MAAŞ İSTEYENE İŞTE MİLLİ MUTABAKAT İTTİFAKI. BAS MÜHRÜNÜ 2. SIRADAKİ DEMOKRAT PARTİ'YE !..
OYLAR DEMOKRAT PARTİ'YE. ŞİMDİ MİLLETİMİZ ÜZERİNE DÜŞENİ YAPACAK. OYLAR KIRATA DEMOKRAT PARTİ'YE. YETER SÖZ MİLLETİN !..
      Beğen (2)          Beğenme (2) 
İsminiz

27.05.2015

İŞ, AŞ, MAAŞ İSTEYENE İŞTE MİLLİ MUTABAKAT İTTİFAKI. BAS MÜHRÜNÜ 2. SIRADAKİ DEMOKRAT PARTİ'YE !..
OYLAR DEMOKRAT PARTİ'YE. ŞİMDİ MİLLETİMİZ ÜZERİNE DÜŞENİ YAPACAK. OYLAR KIRATA DEMOKRAT PARTİ'YE. YETER SÖZ MİLLETİN !..
      Beğen (1)          Beğenme (1) 
halil pınar
bursa

27.05.2015

misal ben geçen seçimlerde inanacına inandığım belediye başkanına oy verdik tabiki pişmanım bu olaylar karşısında istifa etmesini beklerdim ama olmadı şu an çevremde ALLAH şahit ailemden başladım en az 40 kişi tekrar saadete çevirdim azimli bir şekilde her seferinde anlattım her olayı paylaştım internettede ayrıca tüm gücümle çalışıyorum inanın artık gözlerim ağrıyor ama başka çaremiz yok ateş etrafımızı sardı ateş bize doğru geliyor uyanın artık bitsin bu gaflet uykusu
      Beğen (6)          Beğenme (1) 
halil pınar
bursa

05.06.2011

saadet partimiz inşallah hayırlısıyla geliyor hiç şüpheniz olmasın yanlız başkalarını şikayet edip zaman harcamayın tüm gücünüzle çalışın her alanda madem anketlerde düşük gösteriyorlar girin internet ankelerini birinci sayfadan son sayfaya kadar katılın insanlara çevrenize anlatın kazanma konusunda tereddüt etmeyin fikirler geliştirin bu davaya kafa yorun seçime az kaldı kaybedecek vakit yok böyle bir haklı davayı anlatamazsanız hayatta hiçbirşey yapamazsınız demektir önce yakınlardan başlayın
      Beğen (4)          Beğenme (0) 
ekin
adıyaman

23.05.2011

MİLLİ EKONOMİ MODELİ İLE İŞ AŞ HAYDAR BAŞ
      Beğen (2)          Beğenme (3) 
bekir
İstanbul

07.06.2013

Kim ne derse desin şu an saadet partisinin oyu % 8 lerin üstündedir.% 10 Aştığımız an bilin ki % 20 leri ve hatta seçime kadar tek başına iktidar olma ihtimalimiz de var Bu tamamen saadet partisinin çalışma azmine gayretine bağlıdır.Saadet partinin böyle bir tabanı her zaman olduğunu hiç kimse aklından çıkarmasın.Allaha emanet olun..
      Beğen (7)          Beğenme (2) 
leyla

23.05.2011

vatandaşlık maaşı milletimizin hakkıdır. prof. dr. haydar bas'ın milli ekonomi modeli ve özellikle de vatandaşlık maaşı diğer partilerin (chp) kılıçdaroğlu, (hasparti) numan kurtulmuş ve mhp'nin ücretin vaatleri arasına girdi. prof. dr. haydar baş sayesinde artık bunun yapılabilir olduğu anlaşıldı. Milletimize açlık sınırının altında asgari ücreti layık görenleri milletimiz artık hesaba çekmelidir. Hazine üzerinde oturan dilenci olmaktan ancak yeni bir ekonomik sistemle kurtululabilir.
      Beğen (2)          Beğenme (4) 
Adil
Ist.

14.03.2014

Secim 4 ay gibi bir zaman var. Göreceksiniz Insallah Saadet Partisi birilerinin kücük dilini yutamsina neden olacak.
      Beğen (10)          Beğenme (2) 
MilliGoruscu

05.06.2011

Muhterem ERBAKAN hocamiz huhakkak Demokrat Parti+Türkiye Partisi+Büyük Birlik Partisi+Bagimsiz Türkiye Partisi ile ittifak yapmali ve acilen Meclisde temsil edilmeli! Biran önce AKP'nin yikimlarina DUR demeli! Nasil 1991'de 40 Vekil ile TBMM'yi salladiysa, bu sefer 15-20 Vekil ile AKP'yi kilitler ve Milli-Dini tahribatlarini vrenler! Allah rizasi icin Hocam isi garantiye aliniz ve ittifakin yolunu bulunuz!
      Beğen (15)          Beğenme (6) 
MilliGoruscu

17.02.2011

Muhterem ERBAKAN hocamiz huhakkak Demokrat Parti+Türkiye Partisi+Büyük Birlik Partisi+Bagimsiz Türkiye Partisi ile ittifak yapmali ve acilen Meclisde temsil edilmeli! Biran önce AKP'nin yikimlarina DUR demeli! Nasil 1991'de 40 Vekil ile TBMM'yi salladiysa, bu sefer 15-20 Vekil ile AKP'yi kilitler ve Milli-Dini tahribatlarini vrenler! Allah rizasi icin Hocam isi garantiye aliniz ve ittifakin yolunu bulunuz!
      Beğen (4)          Beğenme (6) 
Abdürrezzak KUL
İST.

07.03.2011

Barajlı sistemlerde bir kere gücü ele geçiren devamlı kalmanın yollarını kullanmaktadır. NİSPİ TEMSİL SİSTEMLERİNDE, ÜLKEDE %3 oY ALAN, pARLEMENTODA %3 TEMSİLCİ BULUNDURUR VE BİR PARTİNİN GÖRÜŞLERİ ÇOK TUTULUR DA % 25 OY ALIRSA ONA AFERİN DENİR BUYUR ÜLKEYİ SEN YÖNET DENİR. BU DURUMDA O SİYASİ PARTİNİN GÖRÜŞLERİ COK BEĞENİLMİŞ DEMEKTİR. İYİ UYGULAMALARLA VAADLERİNE SADAKAT GÖSTERİRSE, YÖNETİME DEVAM EDER. Bu bakış açım sadece Matematiksel demokrasi açısındandır. Çelişkileri ortaya koymak içindr
      Beğen (1)          Beğenme (2) 
Abdürrezzak KUL
İST.

19.05.2015

Yoruma devam. Gibi halkı yanıltan tavırlarla bu belediye imkanlarını, hazır güçleri elde tutup siyasi etiğe aykırı bir şekilde propagandalarla yeni kurulmuş bir parti halkı kandırarak iktidar olabilmişti. OLMASI GEREKEN, YENİ BİR SEÇİME GİDİLDİĞİNDE; HER PARTİYE EŞİT İMKANLAR SAĞLANMALIDIR. Eşit maddi imkanlar, Eşit Tanıtım imkanları, Eşit ebatta, Eşit sayıda, eşit renklilikte,Eşit puntada basılı, parti ve kişisel tanıtım yapılmalıdır O zaman eşite yakın oylar çıkar veya halk seçimini yapar..
      Beğen (1)          Beğenme (3) 
Abdürrezzak KUL
İST.

07.03.2011

Yoruma devam. Milli görüş gömleğini çıkarttık' olmuştu. Bu durumda SİYASİ ETİK ŞUNU GEREKTİRİRDİ. 'Sayın halkımız; Biz artık görüşlerimizi anlayışımızı değiştirdik. sizler ise bizlere eski görüşlerimiz nedeniyle oy verdiniz, belediyeleri teslim ettiniz. biz buoylarınızı size iade ediyoruz, yeni görüşlerimiz şunlardır bu görüşlerimizi beğe nirseniz bize oy verirsiniz' deyip belediyelerden istifa etmeleri gerekirdi. böyle yapmayıp dahada ötesi biz de milli görüşçüyüz, Hocamızı cumhurbaşkanı yapcaz
      Beğen (0)          Beğenme (3) 
Abdürrezzak KUL
İST.

07.03.2011

Yoruma devam. Sandık başında görevlisi olacak partiler belli. Yani seçimi etkileyecek tüm güçler ve faktörler birkaç siyasi partiye dağıtılmış durumda. Mesela AKP diye bir parti çıktığında, Siyasi etik söylemiyle çıkmıştı ama en bariz özelliği SİYASİ ETİKSİZLİK OLMUŞTU. Nasıl mı? gerçekten halkımız bunuda mı bilmiyor. Hatırlatalım. AKP sıfırdan seçime girmedi, cesaret edip girseydi boyunun ölçüsünü alırdı. BİLİNDİĞİ GİBİ AKP KADROLARI VE BAŞINDAKİNİN İLK SÖYLEMİ 'BİZ DEĞİŞTİK' 'MİLLİ GÖRÜŞ...
      Beğen (0)          Beğenme (3) 
Abdürrezzak KUL
İST.

07.03.2011

Yoruma devam. Bir yarış başlatılıyor; Yarış 1000 Metre Kros olsun, Yarışçının birisi FİNİŞE 20 Metre kala koşuya başlatılıyor, Diğeri 50 Metre kala, Diğeri 100 metre kala, diğeri 200 metre kala Diğerleri de 300, 400,...900,1000 metre gibi başlatılıyor. Nasıl mı? gerçekten millet bunları göremiyor mu, Falan parti Şu kadar hazine yardımı, filan parti şu kadar, falanca da bu kadar hazine yardımı alır. ayrıca Tv de konuşmalar belli miktarlarda, basında yer almak zaten iktidara yalakalığa bağlı...
      Beğen (0)          Beğenme (3) 
Abdürrezzak KUL
İST.

04.02.2011

Yoruma devam Ülkemde 63 siyasi parti var, İhtimal ya Hepsinin seçime katıldığını varsayalım, veya 40 tanesi katılmış olsun.Matematiksel olarak Her parti %2.5 oy alması gerekir.Hadi biraz dalgalanma olsun,Bazıları%1.5 bazıları %6 veya %7 alsın. Baraj %10 olduğundan hiç bir parti barajı aşamaz. Normalde en yüksek matematiksel ihtimal budur. Veya zor bir ihtimal ama bir siyasi parti %11 alsa tek başına 550 milletvekilinin tamamını alacak. Belki bir kaç tanede bağımsız Milletvekili olacaktır.
      Beğen (1)          Beğenme (0) 
Abdürrezzak KUL
İST.

04.02.2011

1- Bu seçim sistemi çok trajikomik.Çünki;seçim sonucunda hiç milletvekili çıkmaması ihtimali var.. tek bir adet bağımsız milletvekili çıkma ihtimali var.. Bir tek oy farkı ile 550 milletvekili çıkması ihtimali var..% 10 + 1 oy ile tek başına bir partinin iktidarı ihtimali var. BU KADAR ABUK SABUK MATEMATİKSEL İHTİMALİ İÇEREN BİR SEÇİM SİSTEMİNDEN KİMSENİN HABERİ YOK MU? NEDEN DİLLENDİRİLMİYOR. BU İŞ BİRAZCIK MATEMATİK BİLEN BİZE Mİ KALDI? Bunun dışında; Bir yarış başlaılıyor,(Seçim yarışı)
      Beğen (1)          Beğenme (1) 
zenci musa

07.03.2011

kardesler cok calisacagiz ve kazanacagiz insaAllah, Allahin yardimi rahmeti bizimledir ,yaAllah Allahuekber.............
      Beğen (6)          Beğenme (3) 
üzeyir
antalya

17.02.2011

Şunu net şekilde belirtmek gerekir ki, Türkiyede gerçek anlamda demokrasi yoktur, Erbakan'ın dediği gibi demokratür vardır. akp, BOP kapsamında iktidar edildi ve miadının dolmasına daha var. Önümüzdeki seçimi akp'nin iktidara geleceği şekilde kazanacağından emin olabilirsiniz. Bu arada, chp'de Baykala yapılan komplo ile yapılan operasyon sonucunda, chp'nin küresel sistemle daha uyumlu hale getirlidiği, önümüzdeki seçimlerde oylarını önemli ölçüde arttıracağından da emin olun.
      Beğen (4)          Beğenme (6)