Amacım Başörtüsünü savunmak değil!

12.11.2010 09:28:08

Bazen düşünüyorum da Allah cc iyiki Nur suresinden 31. Ayeti ve Azhab suresinden 59. Ayeti göndermiş.

En Çok OkunanlarTOPLU SMS ARTIK ÇOK UCUZ

Bazen düşünüyorum da Allah cc iyiki Nur suresinden 31. Ayeti ve Azhab suresinden 59. Ayeti göndermiş. Bu ayetlerin hikmetlerini saymakla bitmez sanırsam. Baksanıza yıllardır bu ayetler sayesinde habire teoriler üretiliyor, yazılar yazılıyor, çizimler çiziliyor, yaşanılan çağa göre başörtüsü takma şekilleri uyarlanıyor.

Şayet ayetlerdeki örtünme olayı olmasa idi aceba Türkiye’nin gündemini hangi konu belirlerdi? Yıllardır bu iki ayet sürekli öne sürülüyor. Kimine göre çağlar öncesinde kalmış, örümcek kafaların savunduğu ahlaki bir gereksizim. Kimine göre ise çağlar ötesi, insanlığı koruma kuralı.

Başörtüsü üzerinde yapılan teoriler, tartışmalar ve debatlar yıllar geçmesine rağmen halen devam etmekte. İşin traji komik yanı ise; Türkiye diğer ülkeler arasında İslam dinine sahip olan ülke olarak biliniyor. Farkında iseniz sadece biliniyor dedim, İslam dinine sahip, yaşanıyor demedim.
Baksanıza 1960’lı yıllarda başlayan başörtü problemini bile hala henüz çözememiş. Ne hikmetse halada çözemedi, böyle devam ederse çözemeyecekte. Uzun süredir kanayan yara olarak, vijdanları rahatsız eden bu duruma birileri dur demeli.

İşin garbi ise malesef bu konuda uzman olmuş, ilahiyatcılarımız çoğu zaman susmayı tercih ediyorlar. Uzmanlar susmayı tercih edince meydan kendini bilmez bir kaç şaklabanlara kalıyor. Bu şaklabanlarda kendi kurallarını, yönetime yalakalık yapmak adına, Allah cc göndermiş olduğu ayetleri, ordan kırpıyor, burdan kırpıyor yönetime uyarlıyorlar!

Dini İslam olmayan bir çok ülkelerde başörtüsü her hangi bir tehlike ! teşkil etmezken malesef Türkiye’mizde bu farklı... Avrupa ülkelerinde, Amerika ülkelerinde bir çok başörtülü kızlarımız tahsillerini problemsiz, engelsiz yaparlarken durum İslam ülkesi diye bilinen Türkiye’de hal başka.

Avrupa Ülkelerinde, Amerika ülkelerinde bir çok başörtülü bayanlarımız özel sektorlarda ne kadar rahat çalışabilme imkânları varsa, kamu alanlarındada bu hakka sahipler. Malesef Türkiyemizde bu durum farklı. Özel sektorlarda problem olmazken kamu alanlarında başörtülü çalışma olanağı ellerinden alınıyor. Tarafsız devlet biçimi vatandaşlarına eşit davranmalı. Kamu görevine birini getirecekse, görevin başına getireceği şahsın ideolojisine değil, kalitesine bakmalı. Neyse kime söylüyorum ki ben bunları...

Amacım başörtüsünü savunmak değildi, sadece bu yaşanan traji komik durumdan şikayetci olduğumu belirtmek istemiştim. Başörtü sorunlarını okumaktan, izlemekten gına geldi. Artık gazetemi açtığımda, haberleri izlediğimde vs daha fazla başörtüsü problemlerini görmek istemiyorum. Bırakın artık bu konuyu ve yıldızlara nasıl dokunabiliriz onu söyleyin.


10 BİN SMS SADECE 150 TL       
(3,5 puan)/19
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karaktersiz ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Kalan Karakter: 500
Türkoğlu
İstanbul

29.06.2011

Güzel yazı için teşekkürler, fakat bir ata sözünde denilgiği üzere unutmamak lazım ki;

Yıldızlara bakarak yürüyen insan yerdeki çamurlara basmak zorunda kalır...
      Beğen (1)          Beğenme (0) 
FANKOİL
BARTIN

29.06.2011

ALLAH RAZI OLSUN BACIM. HEP BERABER YILDIZLARA DOKUNMAK DUASIYLA.
      Beğen (2)          Beğenme (0) 
Ahmet
Hollanda

10.12.2010

Basligi okudugumda sasirdim, fakat icerigi okudugumda ne kadarda dogru yazmissiniz dedim. Gercektende artik birakin bu konulari!!!
      Beğen (2)          Beğenme (0) 
ŞEHMUS ÇALIŞKAN
ADANA

10.12.2010

Medeniyet baştan atmaksa arı sizden daha medeni afrikanın yamyamları.Ey ümmetin hoca efendileri nezaman ALLAH için kükreyeceksiniz arkanızdaki binlerce müslümandan sorumlusunuz.Bunları yanlış kulvarlarda koşturmayın senin kulvarında müslüman deyil islam düşmanları olsun onlarla mücade edin.uyanın uyanın bizi birleştirin bütün vebal sizlerin bir birinizden sermaye çalmayı bırakın.çokluk hakkın işareti deyildir.Dergahların penceresinden şu başörtülü bacılara birel atın ortalıgı cahillerebırakmayın
      Beğen (2)          Beğenme (0) 
ensar
İstanbul

29.06.2011

Aynen katılıyorum size. Yıldızlara dokunmak istiyorum.
      Beğen (4)          Beğenme (0) 
Sakir UYAR
Saint-Etienne/France

29.06.2011

Havva hanim, yaziniza tum benligimle katiliyorum,konuyu çok guzel ozetlemissiniz, sizi tebrik eder islerinizdeki basarilarin devamini dilerim.

I. Sakir UYAR
      Beğen (3)          Beğenme (0) 
ayse
Rotterdam

29.06.2011

Korkum odur ki Havvacigim, bu tartisma surecinin sonunu gormeye maalesef ki bizim omrumuz de yetmiycek. Allah sonumuzu hayir eylesin......
      Beğen (3)          Beğenme (0) 
Murat
İstanbul

29.06.2011

Yazınız gerçekten tek kelime ile mükemmel olmuş elinizae sağlık
      Beğen (3)          Beğenme (0)