Körfez Yayınları öğrencinin cep telefonuna ücretsiz dershane indirdi (Özel)

29.10.2010 10:41:00

Körfez Yayınları, cep telefonlarına karekodla soru ve cevap indirme sistemi kurdu. Sosyal sorumluluk kapsamında geçen yıl 'Körfez Video' a

En Çok OkunanlarTOPLU SMS ARTIK ÇOK UCUZ

Körfez Yayınları, cep telefonlarına karekodla soru ve cevap indirme sistemi kurdu. Sosyal sorumluluk kapsamında geçen yıl 'Körfez Video' adıyla internette dershane hizmeti başlatan Körfez, bu yıl da cep telefonlarına yüklenen bir programla sınav sonunda öğrencinin merakını anında giderme yoluna gitti. Karekod sistemini Zaman'a tanıtan Körfez Yayınları Ürün Müdürü Ali Cöre, halihazırda 50 bin öğrencinin ücretsiz internet ve cep telefonu sisteminden yararlandığını anlattı. Körfez Yayınları'nın Sürat Basım Yayım AŞ'nin çatısı altındaki markalardan biri olduğunu ifade eden Cöre FEM, Güvender, Zirve ve Zambak gibi Türkiye'nin en büyük markalarının da aynı bünyede faaliyet gösterdiğini söyledi.

Karekod sistemi fikrini ilk olarak ar-ge bölümünde çalışan personelin ortaya attığını belirten Ürün Müdürü Cöre, "Arkadaşlarımız, 'Deneme sınavlarına giren öğrenciler, soruların çözümünü sınav biter bitmez cep telefonundan görüntülü olarak öğrense nasıl olur?' şeklinde bir öneri getirdi. Bunun, zor da olsa karekod yöntemiyle mümkün olabileceğini öğrendik ve uygulamaya koyduk." dedi. Körfez Video'daki ders anlatım ve cep telefonundaki karekod sisteminin her geçen gün yayıldığını aktaran Ali Cöre, "Körfez üye sayısı 50 bini geçti. Sistemi sürekli yeniliyoruz. Ayrıca 'Teknodeneme' sayesinde öğrenciler, cep telefonu yardımıyla karekodu taradığında, soru çözümlerine de ulaşabiliyor. Böylece hem öğrencilerimiz hem de öğretmenlerimiz zamanını daha iyi kullanmış oluyor." şeklinde konuştu.

Bunun yanında sanal dershanenin de ücretsiz hizmet verdiğini aktaran Cöre, sitede 6. sınıftan 12. sınıfa kadar bütün dersleri, konu anlatımlarıyla yayımladıklarını söyledi. Yayınlarda öğretmenlerin sesli ve görüntülü ders anlattığını belirten Cöre, şunları kaydetti: "Bu hizmetleri, 7 gün 24 saat devam ediyor. Ücretsiz yapmamız, bizim açımızdan mutluluk kaynağı. Biz yayın üreten ve bundan para kazanan bir şirketiz. Bu parayı da öğrencilerimizden, halkımızdan kazanıyoruz. Kazancımızın bir miktarını, halkımıza karşı sosyal sorumluluğumuzu yerine getirmek adına böyle bir yatırıma yönlendirdik. Arkadaşlarımız. amatör ruhla çalışıyor. Güzellikleri, iyilikleri paylaşmak istiyorlar. Öğretmenlerimizin içindeki bu duygular, bizi böyle bir çalışmaya sevk etti."

KUTU

Karekod sistemi, en basit anlamıyla orjinal adı "datamatrix" olan iki boyutlu barkodla çalışıyor. Beyaz ve siyah kare veya dikdörtgenlerden oluşan matriks yapıdaki karekod, 2 bin 335 karakter içerebiliyor. Deneme sınavlarındaki soruların altına karekod basılıyor. Bu da cep telefonuyla taranıp okutularak, Körfez Video sitesine gönderiliyor. Soruları hazırlayan öğretmenler, baskıdan önce her soruya bir adres verip çözümünün görüntüsünüe kaydediyor ve bunlar internete aktarılıyor. Böylece öğrenciler, soruların cevaplarını sınav biter bitmez, sesli ve görüntülü olarak cep telefonunda seyredebiliyor. Uygulama tamamen ücretsiz. İnternet uyumlu telofonu olanların yapması gereken tek şey, karekod okuma programı yükletmek. O da "www.korfezvideo.com"dan indirilebiliyor. Bu sistemi, halihazırda Türkiye'de başka hiçbir yayınevi veya dershane kullanmıyor.

10 BİN SMS SADECE 150 TL       

(3,0 puan)/12
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karaktersiz ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Kalan Karakter: 500