FatmaGül'ün Suçu ne? Vatandaş'ın yorumu

01.10.2010 07:01:35

Son dönemde TV programlarında yer alan gayrı ahlaki içerikli diyaloglar ve sahneler tepki görmeye devam ediyor. Peki vatandaş bu diziler hakkında ne düşünüyor? İşte cevabı

En Çok OkunanlarTOPLU SMS ARTIK ÇOK UCUZ

EMRE ERYILMAZ'in haberi:
Kamera: Burak Öztürk

Son dönemde TV programlarında yer alan gayrı ahlaki içerikli diyaloglar ve sahneler tepki görmeye devam ediyor. Son birkaç aydır dizi ve filmlerde canlandırılan karakterler ve sergiledikleri roller pek çok camia tarafından sert bir şekilde eleştiriliyor.

Bir yandan sanatçıların konuşmalarında seviye düşerken, diğer yandan dizi ve filmlerde yer alan cinsel içerikli sahnelerin artması tartışmalara sebep oldu. Yaprak Dökümü, Aşk-ı Memnu ve geçtiğimiz günlerde yayına başlayan Kılıç günü, Fatmagül’ün suçu ne isimli diziler özellikle gündemde.

Türkiye’de ilk kez bir TV programında eşcinsel sahnenin canlandırılması veya çoluk çocuk, tüm aile fertlerinin aynı anda, erken bir saatte her şeyin aşikar olarak aktarıldığı bir tecavüz sahnesi insanların sabrını ölçüyormuş gibi bir hava oluşturdu.

Çünkü vatandaşın tepki göstermesine rağmen, RTÜK’e giden şikayetlere rağmen, yapımcılar, yaptıkları çalışmalar gayet normal bir şeymiş gibi taviz vermeden aynı şekilde yayınlanmaya devam ediyor. Bir de yapımcı ve oyuncular, magazin programlarında bu sahneleri tartışırken, arada yastık vardı, koltuk vardı diyerek kendilerini savunuyorlar.

YAPIMCILARA ve OYUNCULARA GÖSTERİLEN TEPKİLER

TV’lerde yayınlanan dizilere genel anlamda en çok tepki gösterenlerden bir tanesi, sinema eleştirmeni Atilla Dorsay’dı. Dorsay, Özel televizyonculukla dizilerin azgınlaştığını, televizyonların yayınlarının tümünü diziler üzerine inşa etmeye başladığını ifade etti. Ayrıca ebeveynlere seslenen Dorsay, ‘Allah aşkına çocuklarınızı TV dizilerinden uzak tutun’ dedi.

Çocuk Eğitimi ve Gelişimi Uzmanı Kadir Kutlu ise, eşcinsel sahnelerin yer aldığı ve ATV’de yayınlanan ‘Kılıç Günü’ isimli diziyi eleştirerek, eşcinsel karakterlerin bulunduğu dizi ve filmlerin çocuklara bir defa bile izlettirilmesinin büyük sakıncaları olduğunu söyledi. Kutlu, 12 yaşa kadar olan çocukların soyut zeka sebebiyle iyi ya da kötüyü tam olarak ayırt edemediklerini belirterek, bir dizi ya da filmde eşcinsel karakteri izleyen çocukların, onun gibi konuşup hareket edebileceklerini, bunu da ileri ki yaşamlarında beden ve ruh sağlığında büyük sorunlara yol açabileceğini kaydetti. Ayrıca RTÜK’ün de uyarıları dikkate alarak, bu tip sahnelerin yer aldığı dizileri de uyarması gerektiğini vurguladı.

Pek çok toplum bilimci ve psikolog da, bu tür dizilerin, özellikle gençlerde ve çocuklarda olumsuz etkiler oluşturabileceğini dile getirirken, vatandaş da bu yapımcıları ve RTÜK’ ü eleştiriyor. Ajans5.com muhabiri Emre Eryılmaz’ın vatandaşla yaptığı halk röportajında, pek çok kimse bu dizilerin TV’den tamamen kaldırılması gerektiğini, eğer mümkün değilse bunların, çocukların ve gençlerin izleyemeyeceği saatte yayınlanması gerektiğini dile getirdi.

Haftanın münazarası: TV dizileri ve toplum-- TIKLA

RTÜK NE YAPMALI? ANKETE KATIL FİKRİNİ SÖYLE-- TIKLA

İşte o röportaj:

AJANS5.COM/ÖZEL

10 BİN SMS SADECE 150 TL       
(3,1 puan)/11
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karaktersiz ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Kalan Karakter: 500
JeetKuneDo
Kocaeli

29.09.2010

Ahlak ve maneviyatı yok etmek için zihinleri bulandırmak için ve milleti (gençliği) narkozlamak için böyle dizilere ihtiyaç var. bu dizilerle nesiller köksüz olabilir ancak. izleyen ve izletenlere selam olsun. tebrikler hatta teşekkürler ahlakımızı yerle bir ettirdikleri için. Ne güzel değil mi?
      Beğen (0)          Beğenme (0) 
Okan

29.09.2010

Altı üstü dizi ya takmayın
      Beğen (0)          Beğenme (0)