Müslümanlar farklı din mensuplarıyla empati kurarken, kendi aralarında bundan yoksun

30.08.2010 14:32:05

Müslümanlar kendi dinlerinde olmayan insanlara empati yaparken, aynı dinden oldukları şahıslara empatiden yoksun

En Çok OkunanlarTOPLU SMS ARTIK ÇOK UCUZ

Müslümanlar kendi dinlerinde olmayan insanlara empati yaparken, aynı dinden oldukları şahıslara empatiden yoksun

Göğsü kınalı bir serçe varmış. Gök gürlediği zamanlar tir tir titreyerek yere yatar, gök yıkılmasın diye de ayaklarını havaya kaldırırmış. Bir yandan da “korkumdan kırk kantar yağım eridi” dermiş. Birgün birisi demiş ki “sen kendin beş dirhem gelmezsin, nerden oluyor da kırk kantar yağın eriyor?” Bunun üzerine serçe şu cevabı vermiş. “Herkezin kendine göre dirhemi, kantarı var, siz ne anlarsınız.”

Elbete ki her canlının olaylara kendine özgü bir bakış açısı vardır, böylede olmalı. İnsan ilişkisindeki en önemli kavramlardan biridir empati. Bunu bir çoğumuz biliriz. Hayatımıza, yaşam biçimimize geçirmek istediğimizde malesef sorunlarla karşılaşırız. Penceremizin perdelerini sıkı sıkı kapattığımızda, hangi yöne bakarsak bakalım evin dış tarafında olup bitenleri göremeyiz. Görüş açımızı daraltmış oluruz.

Bu nedenlede karşımızdakinin davranışlarına, eylemlerine bir anlam veremeyiz yada bir anlam vermekte zorlanırız. Kendimizi karşımızdaki şahsın yerine koyup olaylara onun gözüyle bakabilirsek, bu durumda onun duygularını ve düşüncelerini anlamamız daha kolaylaşır. Böyleliklede onun olaylar karşısındaki davranışlarına anlam verebilmemiz daha kolay olur diye düşünüyorum.

Empati yaparken kendi düşüncelerimizi bir müddet kenara koyup, karşımızdakinin düşünce moduna girmek gerek. Kendi ayakkabılarımızı çıkarmadığımız müddetcede karşımızdakinin ayakkabılarını giymek mümkün olamaz. Bununda bilincinde olmak gerek. Nerde görülmüştür ayakkabı üstüne ayakkabı giyinmek?

Olayları karşımızdaki şahsın gözleriyle görüp ne düşündüğünü, neden öyle düşünebileceğini anlamak, anlamaya çalışmak…

Şu zor dönemlerde, sancılı geçen son yıllarda sanırım empati yaparak hayatımız biraz daha kolaylaşır/kolaylaşacaktır. Karşımızdakinin neden öyle davrandığını anlamamız belkide bizimde olaya bakış açımızı değiştirir.

Olaylara farklı gözlerle, değişik perspektiflerden bakarak, farklı bakış açıları kazanırız. Artık filmler bile 3D görüntüsü almışken biz neden hala kendi penceremizden, tek yönden olaya bakmaya devam edelim ki?

Empati iletişim için sadece bilmek/bilgi yeterli olmuyor. Empati yapabilmek için sabır, sayğı, anlayış, sevgi gerekiyor. Bize gösterilmesini istediğimiz sayğıyı, biz karşımızdakine gösteriyormuyuz? Yeterince karşımızdakine anlayışlı davranabiliyormuyuz?

Genelleme yaptığımda, yazılı basın olsun, görsel basın olsun Müslüman olduklarını söyleyen insanlar birbirleri ile olan ilişkilerinde malesef empati yapma olayı hafif kalıyor. Nedense Müslümanlar kendi dinlerinde olmayan insanlara karşı daha çok empati yaparlarken, aynı dinden oldukları şahıslarla empati yoksunları/yoksunuyuz…

Geçtiğimiz hafta şahsımı ve bir çok inançlı insanı derinden yaralayan İstanbul’da hiç hoş olmayan iftar esnasında ve sonrasında hiç hoş olmayan olaylar yaşandı. Bu konuda bir çok şey yazıldı, çizildi bu konu üzerinde çok durmayacağım. Burda vurgulamak istediğim şey; malesef çok çabuk galeyana gelebiliyor ve pişman olacagımız sözleri söyleyebiliyoruz. İlk haberi okuduğumda, “hayır asla böyle bir şey olamaz Milli Görüş teşkilatı içerisinde, bu tür görüntüleri ben daha çok farklı çevrelerde görmeye alışkınım” dedim kendi kendime. Sakin bir şekilde gerçeğin açıklanmasını bekledim ve halada bekliyorum.

Bu olay kesinlikle Milli Görüş camiyasını zedelemek isteyenlerin kuralsızca oynadıkları bir oyun. Teknoloji çağının tam ortasında yaşıyoruz. Mutlaka iftarın yapıldığı otelin kameralarından yardım alarak kimlerin neler yaptığı, ne söylediği, nasıl hareket ettiği açığa çıkacaktır mutlaka. Olaylara karışanlar nekadarlık bu teşkilatın içerisinde, aktif görevde mi, yoksa son aylarda bu teşkilata bir ajang gibi sızarak bölüp parçalama niyetinde mi?

Nede olsa siyonist beyinlerin taktiği; böl, parçala ve yut!

Vazgeçmem gerek nefsimin önceliğinden,

Kurtulmam lazım şahsi bencilliğimden.

Düşünmeliyim, empati yapmam gerek,

Sakınmalıyım bu nefis dilenciliğinden.


10 BİN SMS SADECE 150 TL       
(3,8 puan)/12
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karaktersiz ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Kalan Karakter: 500