Otomobillerde yeni düzenlemeler!

29.08.2010 13:43:16

Araçların ön taraftan çarptığı yayaların ve diğer korumasız karayolu kullanıcılarının yaralanmalarını azaltmak amacıyla taşıtlarda aranacak teknik şartlar belirlendi.

En Çok OkunanlarTOPLU SMS ARTIK ÇOK UCUZ

Sanayi ve Ticaret Bakanlığının, ''Yayaların ve Diğer Korunmasız Karayolu Kullanıcılarının Korunması Hakkında Motorlu Araçların Tip Onayı Yönetmeliği ((AT) 78/2009), Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı.

Yönetmelikle Karayolları Trafik Kanunu hükümleri uyarınca, araçların yapım ve kullanım bakımından karayolu yapısına ve trafik güvenliğine uyma zorunluluğunu yerine getirmek üzere, araçların ön taraftan çarptığı yayaların ve diğer korunmasız karayolu kullanıcılarının yaralanma sayısını ve şiddetini azaltmak ve bu tür çarpışmaları önlemek için motorlu araçların ve ön koruma sistemlerinin yapısı ve işlevi ile ilgili şartlar tespit edildi.

Yönetmelik, yolcu taşıma amacıyla tasarımlanmış ve imal edilmiş, sürücü koltuğuna ilave olarak en fazla sekiz kişilik oturma yeri olan motorlu araçlar ile yük taşıma amacıyla tasarımlanmış ve imal edilmiş, azami kütlesi 3,5 tonu aşmayan motorlu araçları kapsıyor.

Buna göre imalatçılar, piyasaya arz edilen araçlarda tip onaylı fren destek sistemi donanımının takılmış olmasını ve bu araçların yönetmelikte belirtilen şartlara uygunluğu ile onay kuruluşuna aracın veya ön koruma sisteminin özellikleri ve deney şartları ile ilgili uygun verileri sağlamak zorunda olacak.

Ön koruma sistemlerinin ayrı teknik ünite olarak tedarik edilmesi durumunda, imalatçılar onay kuruluşuna sistemlerin özellikleri ve deney şartları ile ilgili uygun verileri sağlayacak.

Ayrı teknik ünite olarak ön koruma sistemleri beraberinde, ön koruma sistemi tip onayı almış araç tiplerinin bir listesi ve açık montaj talimatları bulunmadıkça dağıtılamayacak, satışa sunulamayacak veya satılamayacak.

Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, yaya korunması ile ilgili gerekçelere dayanarak ilk defa tip onayı alacak yeni araç tiplerine AT tip onayı veya ulusal tip onayı vermeyecek.

Ön koruma sistemleri ile ilgili gerekçelere dayanılarak, belirtilen şartlara uymayan tip onayı mevcut araçların uygunluk belgeleri Motorlu Araçlar ve Römorkları Tip Onayı Yönetmeliğinin ilgili maddesinin amaçları bakımından geçersiz kabul edilecek ve bu araçların tescili ve satışı yapılamayacak ve hizmete konulamayacak.

İmalatçının bu yönetmeliğin hükümlerini ihlal etmesi halinde Ürünlere İlişkin Teknik Mevzuatın Hazırlanması ve Uygulanmasına Dair Kanun hükümleri uygulanacak.

Bu yönetmelikle 1 Mayıs 2005 tarihli ve 25802 sayılı Resmî Gazete;de yayımlanan Motorlu Bir Araçla Çarpışma Öncesinde ve Çarpışma Halinde Yayaların ve Diğer Korumasız Karayolu Kullanıcılarının Korunması ile İlgili Tip Onayı Yönetmeliği, 18 Ekim 2008 tarihli ve 27028 sayılı Resmî Gazete;de yayımlanan Motorlu Araçlarda Ön Koruma Sistemlerinin Kullanımı Hakkında Tip Onayı Yönetmeliği yürürlükten kaldırıldı.

Yönetmelik, 1 Eylül 2010 tarihinde yürürlüğe girecek.

Bu arada, Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği Tekstil Mühendisleri Odasının, Meslekiçi Eğitim ve Belgelendirme Yönetmeliği de Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi.


10 BİN SMS SADECE 150 TL       
(3 puan)/15
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karaktersiz ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Kalan Karakter: 500