Bu otomobil insan gücüyle hareket ediyor

20.08.2010 14:16:14

İngiliz mühendis 40 yıl uğraştı sonunda insan gücüyle çalışan otomobil üretti.

En Çok OkunanlarTOPLU SMS ARTIK ÇOK UCUZ

İngiliz mühendis 40 yıl uğraştı sonunda insan gücüyle çalışan otomobil üretti.

İngiliz mühendis Charles Samuel Greenwood, 40 yıllık uğraşın ardından 'The HumanCar-İmagine PS' adını verdiği insan gücüyle hareket eden otomobil üretti...

Charles Samuel Greenwood çocukluğundan beri teknolojiye, arabalara meraklıydı. En büyük hayali ise insan gücüyle çalışan araba yapmaktı. Yaptı da. Greenwood'un ürettiği araba hem elektrikli bir motor, hem de pedal çevirerek güç üretebilecek bir sisteme sahip. Araç,direksiyon yerine vücudun yöneldiği yöne göre sağa ya da sola gidiyor.

4 kişinin binebildiği, ellerin demir tutma yerlerine tutunup bu demirlerin hareketiyle çalışan araba, düz bir alanda en fazla saatte 96 km'ye ulaşabilirken, yokuş tırmanışında satte 48 km hıza kadar çıkabiliyor. Sistem, biraz kürek çekmeyi andırıyor.

Yalnızca insan gücüyle çalışan bu arabada, bir adet elektrik motoru bulunuyor ve şarj olarak hareketi sağlıyor.Yönlendirme mekanizmasının direksiyon olamayan otomobilin, daha çok vücudun yöneldiği yöne göre sağa ya da sola gideceği belirtiliyor. İnsan gücüyle çalışan otomobilin önümüzdeki yıl seri üretime geçmesi bekleniyor.10 BİN SMS SADECE 150 TL       
(3,2 puan)/14
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karaktersiz ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Kalan Karakter: 500