Atamaların en mağduru Türkçe Öğretmenliği

22.07.2010 13:28:36

Kamu personeli seçme sınavı(KPSS) 10 Temmuz günü yapıldı. Binlerce memur ve öğretmen adayı sınavı kazanabilmek için ter döktü.

En Çok OkunanlarTOPLU SMS ARTIK ÇOK UCUZ

Kamu personeli seçme sınavı(KPSS) 10 Temmuz günü yapıldı. Binlerce memur ve öğretmen adayı sınavı kazanabilmek için ter döktü. Sınav sonuçlarını açıklanmasına az bir süre kala öğretmen adaylarında branşlara verilecek kontenjanlar merak konusu oldu. Yine beklenen, geçen yıl olduğu gibi okul öncesi, sınıf ve İngilizce öğretmenliklerinin kontenjanların çoğunu oluşturacağı yönünde. Branş bazında mağdur listesinde ise Türkçe öğretmenliği en başı çekmekte.

İki yıldır Türkçe öğretmenliğine verilen kontenjan, bu yurdun anadilini öğretmeye çalışan Türkçe öğretmenlerini isyana sürükledi.

Türkçe olimpiyatlarına verdiği destekle bilinen AKP hükümetinin Türkçe branşına neden bu kadar az önem verdiğiyse oldukça büyük bir merak konusu. Yenilenen ilköğretim programında “Türkçeye duyarlılık” her dersin ortak hedefi olmasına rağmen yürütülen politika bunu sadece teoride kaldığını; pratikteyse, Türkçenin geliştirilmesiyle ilgili bir hamle yapılmadığını göstermektedir. Aksine 2007’den önce yürütülen Türkçe öğretmenliği atama projesinden vazgeçildiği; adeta, yavaş yavaş bu dilin yok edilmeye çalışıldığı gözükmektedir.

Türkçedeki yozlaşmaya her fırsatta dikkat çekildiğini belirten Türkçe öğretmenleri, buna rağmen atanan öğretmen sayılarında en az kendi branşlarının olmasının büyük bir çelişkiyi barındırdığını ifade ediyorlar.Ortaya atılacak “Türkçe açığı yok.” gibi bahanelerin asla kabul edilemeyeceğini belirten Türkçe öğretmenleri,”Her yıl birçok okul açılıyor, birçok ilde yer değiştirmeler oluyor ve en önemlisi biz Türkiye’de yaşıyoruz, neden anayurdumuz da en az atanan branş bizim branşımız bunu anlamakta gerçekten güçlük çekiyoruz, hükümetin bunu bize anlatmasını istiyoruz ve en kısa sürede mağduriyetimizin giderilmesi gerektiğine inanıyoruz.” diye fikir beyan ediyorlar. Türkçe öğretmenleri, yaklaşan ağustos atamasında kendilerine en az 3500 kadro verilerek hükümetin bu Türkçe karşıtlığı politikadan vazgeçtiğini herkese göstermesi gerektiğinde hem fikir.

EĞİTİM SİSTEMİMİZLE İLGİLİ YORUMLARINIZ İÇİN TIKLAYINIZ10 BİN SMS SADECE 150 TL       
(3,6 puan)/27
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karaktersiz ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Kalan Karakter: 500
fatma
Şehir

28.08.2013

Bu kadar da olmaz ne demek türkçe unutturulmak isteniyor işiniz gücünü eleştirmek yazık
      Beğen (0)          Beğenme (0) 
Gülçin
Eskişehir

13.08.2012

Bu sene üniversite tercihi yaptım ve ne yazık ki içinde Türkçe öğretmenliği de var. Umuyorum ki olmaz yoksa atanamama korkusuyla yaşamak istemiyorum..!
      Beğen (0)          Beğenme (0) 
Amine
malatya

09.08.2012

türkçe öğretmenliği 3. sinif öğrencisiyim. geleceğe dair hiiçbir umudum yok. ünivesiteye yerleşirken en yuksek puanlarla yerleştik atanmak içinde bunu yapmamız gerekiyor:((((
      Beğen (1)          Beğenme (0) 
oğuz
konya

18.09.2014

Türkiye'de son yıllarda alınan Türkçe öğretmeni sayılarına baktıkça sadece gülüyorum. Anadilini bilmeyen çocuğa tablet vereceklermiş, neymiş çağdaş eğitim??? 50 puanla atanan kpss kazanmış sayılıyor. Ama ben ve benim gibi nice 81 puan alanlar kazanamadı oluyor, hayret??? Artık yeter, 3000 üzeri kadro bekliyoruz. Her yıl üniversite açan zihniyet, çıkanlara da kadro vermesini bilsin.
      Beğen (2)          Beğenme (1) 
kamer
adana

29.07.2012

her yıl umutlarım da hevesim de biraz daha kırılıyor...yeter artık...yeter...biz bunu hak etmedik...
      Beğen (3)          Beğenme (0) 
Mehmet
HATAY

26.02.2014

Eee ne dayımız var ne amcamız. Sağolsun bizim hükümet de bir Kürt devleti kurulmasına ön ayak oluyor. Atar mı Türkçe öğretmenini. Onlar Kürtçe öğretecek öğretmenler arıyor.Ama batıdan iki oyları azalmasın diye kimseye de çaktırmadan yapıyorlar bu işi.
      Beğen (3)          Beğenme (6) 
hilal nur
adana

13.10.2013

sınav sistemiyle oynamaktan başka bir işleri yok yatırım hep ddoğuya yani bardağa sürahiyle veryorlar binlerce öğretmen atanamıyor klasik bir türk gerçeği
      Beğen (4)          Beğenme (2) 
tugba
ankara

13.10.2013

tabiki alım olmaz arkadaşlar çünkü 2 yıl a.ö den maliye bitirenler 500 milyona devlette türkçe öğretmenliği yapıyor 15 gün sigorta tatillerde para yok eee bu adam seni alsa 2000 tl para harcayacak en az eee bu kadar para sana bana verilirse meclistekiler nasıl milyarlarca maaş alıp havuzlu villalarda oturacaklar jemmerli jiplerle dolaşacaklar ayıp bize insanların lüks hayatlarına ev kirası ve fatura ödemek için nasıl göz dikeriz değil mi? önce şu ücretli öğretmenliği bitirtmemiz lazım yoksa bu işin sonu yok temmuzda sınav olur ağustosta biz kendimizi yırtarız eylülde onlar işletmeciyi turizimciyi öğretmen yapar bizde otururuz bi tarafımızın üstüne
      Beğen (6)          Beğenme (2) 
Nazlı Yılmaz
Ankara

20.08.2012

250 bin aday içinde ilk 15 bine girdim.Yinede atanamadım.81.916 puanım var.16 bin kişi atama bekliyor.En az 3000 kontenjan verilmelidir.
      Beğen (4)          Beğenme (2) 
Esra

13.10.2013

Oğuz hocam sözlerinize kesinlikle katılıyorum.Bundan sonra kürtçe ana dilimizden daha fazla değer görecek bu gidişle maalesef.Zaten ışığı yakıyorlar kürtçe konusunda çalışmalar son hız bu hükümetin Türkçe öğretmenlerine karşı takındığı bu tutumun cevabı çok yakında gelecek sanırım.Umarım korktuklarımız gerçekleşmez.Bu sene yine de umutluyum inşaalah 3500 verecekler biraz da olsun bizi susturmak için...Hayırlııs ile gülen taraf Türkçeciler olur bu sene.Artık eğilimi anaokulculara vermeyi bir tarafa bırakıp,bizi de hatırlarlar...
      Beğen (4)          Beğenme (1) 
oguzzz
Yozgat

06.02.2014

Yakında bizi bi tarafa koyar kürtçe öğretmenliği bölümü açar onları atarlarsa hiç şaşırmayın. 3500 bi tarafa 1000 bile vermeyecekler ama umudumuzu yitirmememiz gerek hayırlısı...
      Beğen (5)          Beğenme (0) 
erdalyurdakul
tokat

20.08.2012

Türkçe konusundaki düşüncelerinde hiçbir zaman samimi olamayan iktidar sahipleri dilimizin hak ettiği yerde olması için çaba göstermemektedir.Yılda bir defa yapılan Türkçe Olimpiyatlarına ev sahipliği yapmayı beceri ve başarı sanmaktadır.Oysa Türkçe dünü, bugünü, yarınıyla bir bütün olarak yaşamaktadır.Bu yüzdendir ki Türkçe, bu konuda eğitim almış, bilgili, becerili Türkçe öğretmenlerine emanet edilmelidir. Unutmasınlar bu coğrafyayı, bu güzelim Anadolu'yu ayakta tutan bir tek güç var:TÜRKÇE! Ya TÜRKÇE ya HİÇ!
      Beğen (4)          Beğenme (0) 
gulseven
bitlis

13.10.2013

40 YAŞ ENGELİNE TAKILMAMIZ ANLAŞILIR GİBİ DEĞİL .BİZLER KENDİ AYAKLARIMIZ ÜZERİNDE DURAN MUTLU, GÜÇLÜ BİREYLER OLARAK TOPLUMDAKİ YERİMİZİ ALMAK İSTİYORUZ.BU KONUDA YETKİLİLERDEN DESTEKLERİNİ RİCA EDİYORUZ.
40 yaş mağduruyum 10 yıl hizmet vermiş biri olarak çok üzgünüm. Okul öncesi eğitimin önemi yadsınamayacak kadar önemli .Severek yaptığım, takdir gördüğüm öğretmenlikten bu şekilde mağdur edilmem beni ve benim durumumda olanları çok yaraladı .
40 YAŞTAN DOLAYI UTANMAK DEĞİL ATANMAK İSTİYORUZ.

      Beğen (1)          Beğenme (0) 
esra

31.07.2010

ya arkadaşlar memurlar nette 90 diye belirtilmiş Türkçe öğretmenliğinin kontenjanı doğru mu ya şok oldum.ŞAKADIR DEĞİL Mİ ŞAKA.Yoksa o kadar da haksızlık yapar mı hiç Çubukçumuz(!)Lütfen cevap verin ne yapacağımı bilmiyorum.
      Beğen (0)          Beğenme (0) 
cansu
istanbul

29.07.2010

bekleyen 17000 Türkçe öğretmeni az geldi galiba şimdi de Fransızca ve Almanca öğretmenleri çıktı ortaya
      Beğen (0)          Beğenme (0) 
Efe

20.08.2012

Artık söyleyecek söz kalmadı, kontenjanlarımız artırılsın baraj düşürülsün.Türkçe unutturulmak mı isteniyor ki bu kadar az alımla cezalandırılıyoruz.3000 kontenjan Allah rızası için birileri duysun artık sesimizi...
      Beğen (2)          Beğenme (0) 
emre

21.08.2012

Türkçe öğretmenliğinin barajının artık düşürülmesini istiyoruz.Adaletsizliğin de bu kadarı olmaz.Bir tarafın barajını düşürüp kontenjanını artırırken,Türkiyemiz'de Türkçe öğretmeni bulamamak çok utanç verici bir durum.Buradaki yapılan haksızlığa anlam veremiyorum.Gençliğimizi evlerde ya da ücretli olarak geçirmemize nasıl bir vicdandır ki razı oluyor.Bakanlığın maliyesi yetmiyo lafları artık gerçeklğini yitirdi.Türkçe öğretmenliğine girerken aldığımız yüksek puanların seçiciliğinin karşılığını mı alıyoruz atanamamakla.Nereye kadar bu böyle,dilimizi zaten doğru düzgün bilmeden konusuyoruz bir de böyle eksikliklerle destek alıyoruz çok teşekkürler bakanlığa(!!!)Yeteerrrrrrrrrrrr artık bıçak kemiğe dayandı.En az 3500 istiyoruz.Madem ki bu kadar bekledik,artık biz de karşılığını almak istiyoruz.Bu bizim doğal hakkımız olağanüstü,ütopik bir şey istemiyoruz.
      Beğen (2)          Beğenme (0) 
Özge
Mardin

21.08.2012

Artık bıçak kemiğe dayandı.Türkçe öğretmeneleri çok yüksek puanlarla bu bölüme gittiler, kpssden de çok yüksek puanlar alıyorlar ama atanamıyorlar. Neden? Çünkü az alım oluyor. İhtiyaç mı yok? Tabiki var; çünkü sayısı azımsanmayacak derecede ücretli öğretmen Türkçe dersine giriyor. Bu saatten sonra kimse kimseyi kandırmasın ihtiyaç yok diye. Hakkettiğimiz kadro sayısını istiyoruz. En az 3500 istiyoruz.
      Beğen (4)          Beğenme (0) 
secil
zonguldak

21.08.2012

Öncelikle bu konuya değindiğiniz ve sesimiz olduğunuz için çok ama çok teşekkür ederim.İki yıldır mağdur durumdayız.Üniversiteyi bitirdiğimden beri öğretmen olduğumu anlayamadım.Herkesin acıyarak vah vah demesinden yoruldum.Yüksek bir puanla kazandım bu bölümü,iyi bir ortalamayla bitirdim;ancak 40 puanla atamaların yapılması bizim 80 puanlarla atanamamamız artık sabrımızı tüketti.MEB almıyor bizi ama ben dersanede çalışmış biriyim,özel sektör bu işi bilmeyeni barındırmaz.Diyeceğim şu ki KPSS benim öğretmenliğimi ölçmüyor.Eğitim programında Türkçeyi güzel ve etkili kullanma,konuşma becerisi zorunlu madde ise niçin bu yalnızca program üzerinde kalıyor niçin hayata geçirilmiyor,niçin her şey lafta kalıyor icraat göremiyoruz?AKP artık samimiyetini ortaya koymalı ve bu konuda çalışmalar başlamalıdır.Türkçe konusunda bizler elimizden geleni yapmaya hazırız,en iyi eğitimi verecek donanıma sahibiz.Duyulsun artık sesimiz.Biz Türkçe öğretmenleri iki yıldır sürdürdüğümüz sessizliği artık bozuyoruz.
      Beğen (3)          Beğenme (0) 
bahar

21.08.2012

ben tek bir konuya değinicem benim öğrencim 'tengri' kelimesine hocam o hristiyanların Allah için kullandığı kelime. diğer hocalarımız tanrı dersek günah işlersiniz diyolar, dediler.çok komik demi? meslektaşlarım beni daha da iyi anlamıştır.biz özümüzü bilmekten yoksunuz ecdatımızı nası öğrenicez?bu milleti nası millet yapıcaz konuştuğumuz dil aynı olmazsa?birileri bizi parçalamak mı istiyo ne? 3oo öğretmen atamaya devam. çocuk türçeyi de öğrenmeyiversin canımmm.. kitaplarda yazmıyo mu sıfat, zamir...nesi zor? biz tek onları öğretiyoz ya...böle kuru kuruya eğitim öğretim yapana da yazıklar olsun...o da ayrı bir konu. hadi iyi geceler..
      Beğen (4)          Beğenme (0) 
emre çelik
kırşehir

20.08.2012

arkadaşın dediğine katılıyorum biz girdiğimizde türkçenin taban puanı 68 di siz bile bile okumak için gitmiş olabilirsiniz arkadaşım ben sözelde derece yapıp bu bölüme geldim bu birincisi. girdiğim puanla da okul öncesi pdr edebiyat öğretmenliği dahil her bölüm geliyordu sevdiğim branş diye yazdıysam okuduysam benim suçum neydi
      Beğen (2)          Beğenme (0) 
ayşe çelik
afyon

25.04.2012

fizik kimya biyoloji okuyan arkadaşlarım siz o bölüme atanamayacağınızı bile bile gittiniz.oysa biz bu bölümü kazandığımızda 2500 dolayında atama oluyordu.şimdi ise 300-400 gibi komik rakamlarda alım oluyor.17bin kişi atama bekliyor.bizim tepkimiz buna yoksa bizde isteriz atanamayan tüm öğretmenler atansın..
      Beğen (2)          Beğenme (0) 
Muhammed Er
elazığ

21.08.2012

Neden bu haber bukadar yankı uyandırdı bilmiyor ve bu habere çok kızıyorum çünkü uıllardır en mağdur atamalar kimya,biyolji,fizikti her yıl ortalama 19 öğretmen alınıyordu bu kadrolara.Bu yıl biraz türkçe az diye bu gümbürtü neden koptu bilmiyorum,az dediğime bakmayı nerden bakılsa200-300 dür bunların ataması diğerlerine göre az görünmektedir,hakça bir şeyler yapmak istiyorsanız yıllardır 19-20 öğretman alınan bu öğretmanlikleri dile getirin.
      Beğen (1)          Beğenme (0) 
yakup çınar

21.08.2012

site yönetimini ve bu haberleri yapanları yanlı (tarafgir) buluyorum. neden teknik öğretmenlerin mağduriyetini görmezlikten geliyorsunuz. tam 10 yıldır 50 kişi atandı. nasıl oluyor da en mağdur öğretmen adayları Türkçe öğretmen adayları oluyor.biz sormazsak Allah sorar size yalan ve yanlış haber yapmayalım.Burada Türkçe öğretmenlerine hiç bir sözümüz yoktur. yanlış anlaşılmasın.
      Beğen (1)          Beğenme (0) 
levent
niğde

24.07.2010

Nasıl bir planlamadır. Hİç anlamadım. Aileler okula gönderiyor. Üniversite okutuyorlar. Ama bu devlet yönetenler sadece şekilcilik olsun diye iş olmasında üniversite olsun diye bölüm de fakülte de açar. Kardeşim sen üniversiteye Türkçe öğretmeni olarak aldıysan o kişiye de istihdam yaratmak zorundasın. kimseye peşkev çekmeden alın teriyle çalışan insanlar senin bu ülkeni düzeltecek...
      Beğen (0)          Beğenme (0) 
Türkçeci Zeynep

20.08.2012

Artık nedenlerle nasıllarla ilgilenmiyoruz en az 3500 atama istiyoruz!
      Beğen (1)          Beğenme (0) 
Türkçe mağduru

20.08.2012

sonuna kadar bu yazıyı destekliyoruz
      Beğen (3)          Beğenme (0) 
ahmet

20.08.2012

Durumumuzu güzel bir şekilde dile getirdiğiniz için teşekkürler.Bir anadil öğreticisi kendi vatanında ancak bu kadar zorluk çeker.Başşka söze gerek yok herhalde.
      Beğen (1)          Beğenme (0) 
Melis Çamlı

23.07.2010

Mağduriyetimizi dile getirdiğiniz için teşekkür ediyorum. Üç yıldır sınava giren bir Türkçe öğretmeni olarak söylüyorum seksen üzeri puan alıp da atanamamak çok moral bozucu bir durum. Neden bölümümüze ayrılan kontenjanlar 2007'den sonra birdenbire ciddi bir şekilde azaltıldı? Neden ana dili Türkçe olan bir ülkede Türkçe öğretmeni alımından binlerce kişi fazla yabancı dil öğretmeni alımı yapılıyor? Neden branşımıza ayrılan kontenjan iki yıldır her alımda 300- 350 kişi arasında süründürülüp duruyor? Neden taban puanlar 83'lerde takılıp kalıyor? Umarım yaptığınız haber gerekli merciler tarafından da görülür de bu sorularımızın cevabını alabiliriz. Hassasiyetiniz için teşekkür ederiz...
      Beğen (0)          Beğenme (0) 
hatice

31.12.2010

teşekkürler.haklı isyanımıza göstermiş olduğunuz ilgi bizleri memnun etti.en az 3000 atama bekliyoruz.
      Beğen (1)          Beğenme (0) 
eylül

31.12.2010

'Türkçe' artık gereken değerini almalı
      Beğen (1)          Beğenme (0) 
zeynep
kırıkkale

31.12.2010

Duyarlılıgınız için site yönetimine tesekkür ederiz.
iki senedir çektiğimiz acıların bu sene son bulması dileğiyle Türkçemize hak ettiği değer verilmelidir.
      Beğen (1)          Beğenme (0) 
nihal gül
amasya

23.07.2010

agustos atamalarında türkçe kontenjanı en az 3500 olmalıdır haber ajansları bile bizimle bu görüşte.artık bizi de ciddiye alın.
      Beğen (0)          Beğenme (0) 
CEVAT ŞAKİR
ankara

27.02.2011

TÜRKÇEYE ARTIK EN AZ 5000 KONTENJAN VERİLMELİDİR OKUL ONCESİNDEN NEYİMİZ EKSİK YETTİ İKİ SENEDİR ÇEKTİKLERİMİZ
      Beğen (2)          Beğenme (0) 
CEVAT ŞAKİR
ankara

13.09.2011

TÜRKÇEYE ARTIK EN AZ 5000 KONTENJAN VERİLMELİDİR OKUL ONCESİNDEN NEYİMİZ EKSİK YETTİ İKİ SENEDİR ÇEKTİKLERİMİZ
      Beğen (1)          Beğenme (0) 
Fatma
Samsun

03.07.2011

Birilerinin bu mağduriyete dikkat çekmesine ne kadar çok sevindiğimi anlatamam..
Site yönetimine çok teşekkür ediyorum.
Anadilimize gereken önem Türkçe olimpiyatları ile değil Türkçe derslerine Türkçe öğretmenlerinin girmesini sağlayarak verilir.
Ağustos ayında 3000'den aşağı bir atama olması, anadili konusunda hükümetin samimiyetsizliğini çok açık bir şekilde ortaya koyar.
      Beğen (2)          Beğenme (0) 
yasemin

31.12.2010

Öncelikle çok teşekkür ediyorum yazınız için.Türkçe öğretmeni açığı yok yalanlarına artık beşikteki çocuk bile gülüyor.Ücretlilerle açığı doldurmaya çalışıyorlar.Olamadı yerlerine beden eğitimi,ingilizce öğretmenleri çalıştırıyorlar artık birileri sahip çıksın dilimize.Türkiye'de Türkçe öğretmeni yok ne kadar acı.Hakkımı asla helal etmiyorum bizi böyle durumda bıraktıkları için.Umarım en yakın zamanda yüzümüz güler.
      Beğen (1)          Beğenme (0) 
edinc köseoglu
afyon

23.07.2010

bu tür haberleri medyada görmek cok hoş.tüm vatandaslarımızı ilgilendiren bir konu olan anadil ögretiminin maalesef yeterince önemsenmediğini herkesin bilmesi gerekiyor.bu ülkede yabancı dil ögretmenlerinin ataması nedense anadil ögretmenlerinin atamasından cok cok fazla sayıda.
      Beğen (0)          Beğenme (0) 
Şevket
denizli

23.07.2010

haberimizi tekrar yayınladığınız için çok teşekkür ediyoruz. sizlerin de desteğiyle inşallah amacımıza ulaşacağız.
      Beğen (0)          Beğenme (0) 
hakan kılıç

23.07.2010

Haberi tekrar anasayfanızda görmek bizi mutlu etti,sizden gelen desteklere teşekkür ediyoruz ajans5.
      Beğen (0)          Beğenme (0) 
Seher

23.07.2010

Mağduriyetimizin bir an önce giderilmesini istiyorum.82 puan almama rağmen atanamadım.Lütfen artık sesimizi duysunlar.Ağustoa ayındaki atamada 3000 kadro istiyoruz.Umarım bir an önce yüzümüz güler.Emeği geçen herkese teşekkürler...
      Beğen (0)          Beğenme (0) 
selçuk
tokat

31.12.2010

sonuna kadar destek. seksenli puanlarla atanamayan türkçecilere....
      Beğen (1)          Beğenme (0) 
şevket
denizli

23.07.2010

Hiçbir gerekçe yokken, keyfi uygulamalarla önü kesilen Türkçe öğretmenliği için artık sabretme dönemi bitmiştir. artık sesimizi duyurup hakkımızı söke söke alma zamanıdır. sayısal bölümlerden sonra en yüksek puanla atanan bir bölüm eğer o ülkenin anadil öğretmenleriyse, buna sadece Türkçe öğretmenleri değil Türkçe konuşan, Tükçe yaşayan herkes tepki göstermelidir.
      Beğen (0)          Beğenme (0) 
mehmet
adana

31.12.2010

Desteklediğiniz için teşekkür ederim, Türkçe öğretemenleri olarak yalnız kalmadığımızı hissediyoruz.
      Beğen (1)          Beğenme (0) 
Neslihan
Adana

31.12.2010

Gündeme getirdiğiniz için teşekkür ederiz.Türkçe için 3500 atama bekliyoruz en az.
      Beğen (1)          Beğenme (0) 
dilek
muğla

31.12.2010

Türk diline verilen önemi göstermek için Türkçe öğretmenleri ücretli çalıştırılmak yerine bekleyen binlerce öğretmenin atamaları yapılmalıdır.
      Beğen (1)          Beğenme (0) 
yasin
niğde

22.09.2014

mevcut hükümet türkçe öğretmeni atasın bu ülkenin resmi dili türkçe ama atanan öğretmen sayısına bakın 400 500 arası yazıklar olsun kürtçe bölümü açacagınıza kendi resmi dilinizi öğretecek insanları atayın birazcık türk olalım türkçeye önem verelim önem türk olun türk ya da ülkeyi terke edin
      Beğen (0)          Beğenme (1) 
Nurgül
Kütahya

22.07.2010

Öncelikle sitemize bizlere verdiği önem için teşekkür etmek istiyorum.İki yıldır bölümümüzden malesef yeterli alım olmamakta ve ana ders öğreticileri açıkta beklemektedir.Bu haksızlık en kısa zamanda giderilme ki gelecek nesillere kültürümüz değerlerimiz en iyi şekilde aktarılabilsi.Bir milleti yok etmenin en kısa yolu onun dilini yok etmektir ki biz Türk milleti olarak tarih boyunca varlığımızı devam ettirdik bunu da dilimize gereken önemi vererek yaptık.Geleceğimiz için ana ders olan Türkçe ye ve öğreticilerine gereken önemin veerilmesini istiyoruz...Güzel Türkçem için 3500...!!
      Beğen (0)          Beğenme (0) 
Nurgül
Kütahya

23.07.2010

Öncelikle sitemize bizlere verdiği önem için teşekkür etmek istiyorum.İki yıldır bölümümüzden malesef yeterli alım olmamakta ve ana ders öğreticileri açıkta beklemektedir.Bu haksızlık en kısa zamanda giderilme ki gelecek nesillere kültürümüz değerlerimiz en iyi şekilde aktarılabilsi.Bir milleti yok etmenin en kısa yolu onun dilini yok etmektir ki biz Türk milleti olarak tarih boyunca varlığımızı devam ettirdik bunu da dilimize gereken önemi vererek yaptık.Geleceğimiz için ana ders olan Türkçe ye ve öğreticilerine gereken önemin veerilmesini istiyoruz...Güzel Türkçem için 3500...!!
      Beğen (0)          Beğenme (0) 
el-ruha türkçe
ş.urfa

23.07.2010

bir an önce akp türkçecicilerin gasp edilen hakkını iade etmelidir...biz burada sadece hakkımızi istiyoruz.... çok yüksek puanlarla üniversiteye girdik şimdi ise kpss de en yüksek puanlardan biriyle atanmamızı istiyorlar üstelik 300-400gibi komik kontejanlar vererek.....en az 4000 kontejan istiyoruz..
      Beğen (0)          Beğenme (0) 
FİLİZ
İSTANBUL

31.12.2010

Ben de bir Türkçe Öğretmeni adayıyım ve her sene umutlarım biraz daha köreliyor. Bu ülkede ana dilimize verilen önem bu mu? Alm. Fran. Öğretmenleri mağdur olmasınlar diye geleceğimiz olan çocuklarımızı mı mağdur edelim? Böyle bir eğitim sistemi olmaz, olamaz. Artık dünyanın bilmem hangi köşesindeki çocuklara Türkçe öğretmekle övünmeyelim. Kendi ülkemizde atama bekleyen Türkçe Öğretmenlerinin sesini duyalım. Açık yok gibi uydurmalara da kimse kanmasın. Bugün çoğu okulda gidin bakın Türkçe Öğretmenleri ücretli. Bu da anlatılmak istenenleri çok güzel anlatıyordur umarım.
      Beğen (1)          Beğenme (0) 
türkçe maduru
sivas

31.12.2010

tşk ederim bu konuyu gundeme getırdıgınız icin
      Beğen (1)          Beğenme (0) 
Hakan
Ankara

22.07.2010

82.050 puanla atanamadım.Daha ne istiyorlar.En az 3000 kadro istiyoruz.
      Beğen (0)          Beğenme (0) 
türkçe maduru
sivas

31.12.2010

tşk ederim bu konuyu gundeme getırdıgınız icin
      Beğen (1)          Beğenme (0) 
mert
kayseri

22.07.2010

2007 ağustos ataması 2400 kontenjan. 2009 ağustos ataması 106 kadrolu kontenjan. Bu kadar büyük bir düşüş başka hangi branşta olmuştur. Mağduruz ve bu atama döneminde son 2 yılın acısını giderecek bir kontenjan bekliyoruz. Sesimizi duyurduğunuz için site yöneticilerine teşekkür ediyoruz.
      Beğen (0)          Beğenme (0) 
merve nur
konya

23.07.2010

kendi ana dili Türkçe olan bir ülkede ingilizce öğretmeni kontenjanı Türkçeden çok çok fazla.bu gerçekten haksızlıktır.Tükçe kendi ülkesinde gereken değeri almalıdır.haber için teşekkürler
      Beğen (0)          Beğenme (0) 
aslı
konya

31.12.2010

site yöneticilerine teşekkürler.bu güne kadar okuduğum en mantıklı haber bu.sonunda Türkçenin uğradığı bu haksızlığı gören birileri oldu.
      Beğen (1)          Beğenme (0) 
Göksu
İstanbul

23.07.2010

Sesimizi duyurmamıza katkı sağladığınız için tüm arkadaşlarım adına teşekkür ederim. Lütfen gerekli yerler de sesimize kulak versin. Son 2senedir yapılan atamalarda uğradığımız haksızlık umarım ağustos atamasında son bulur ve 3000 kontenjanı görürüz...
      Beğen (0)          Beğenme (0) 
gonca
niğe

31.12.2010

nihayet sesimize kulak veren birileri oldu, teşekkürler. bu konuyla ilgili birçok yerde şiayetlerimizi dile getirdik bize verilen cevap alımların ihtiyaçlar doğrultusunda olduğuydu. Türkçe öğretmenine ihtiyaç yok mu peki bu ülkede! tabii ki var,bizdeki açıkları ücretli öğretmenlerle kapatıyorlar, peki Türkçe derslerine ücretli öğretmen olark sadece Türkçe öretmenliğimezunu mu giriyor?tabii ki hayır, iktisatçı da girebiliyr, herhangi bir mühendis de. eğitimin bu kadar yozlaştırıldığı, ana dilini yerler altına alan başka bir ülke yoktur eminim. lütfen bari bu yıl en azından 3000 alım olsun.
      Beğen (1)          Beğenme (0) 
tülay

23.07.2010

Öncelikle siteye bu konudaki duyarlılığından ötürü hem kendim adıma hemde branşdaşlarım adına teşekkür ederim.Görüldüğü üzere ya da şöyle söylemeliyim bugüne kadar kimsenin görmediği ya da görmek istemediği Türkçe Öğretmenlerinin atama durumu oldukça büyük sıkıntılar yaratmaktadır.Hükümet tarafından her yerde Türkçe ön plandaymış gibi gösterilsede aslında durumun böyle olmadığının artık herkes farkına varmaya başlamıştır.Durum şu ki biz diğer branşlar önemsiz demiyoruz aksine hepimiz eğitim fakültesi bitirdik bir çocuğun gelişimi için her dersin gerekli ve önemli olduğunun farkındayız.Merak ettiğimiz,üzüldüğümüz bazı noktalar var ki bu konularda gerçekten tatmin edici cevaplar alamıyoruz, verilen cevapların da tatmin edici olacağını düşünmüyoruz.Birçok Türkçe öğretmeni açıktayken neden hala her okulda en az bir türkçe öğretmeni ücretli çalıştırılıyor ve bu durumda bile neden bakanlık bize açık yok diyebiliyor.İkincisi ise neden bizim derslerimize Fransızca,Almanca öğretmenleri giriyor.Böyle durumlar branşımızda mezun olmaması ,yetmemesi ya da ülkede öğretmen sıkıntısı yaşanması gibi durumlarda söz konusu olmamalı mı?Türkçe Öğretmenleri olarak biz hep sustuk,bekledik bu haksızlığın giderilmesi ümidiyle yaşıyoruz.Artık bu durumun sona ermesini istiyoruz.Sizin de bu konuda bize anlayışlı yaklaşmanız bizi çok mutlu etti. Bu konuda artık hükümetin ve MEB'in bizi görmesini ve mağduriyetimizi gidermesini istiyoruz...
      Beğen (0)          Beğenme (0) 
nurcan

31.12.2010

bu haber için gerçekten de çok teşekkürler... sesimizi bir nebze olsun duyurdunuz. bizler türkçe öğretmenleri olarak hakettiğimizi istiyoruz. ama bu memlekette yönetimin başında olanlar sadece kendilerinin bir şeyleri hakettiğini sanıyor.en sonunda tekel işçileri gibi hakkımızı aramaya başlayacağız.
      Beğen (1)          Beğenme (0) 
elif
istanbul

23.07.2010

Cevabını bildiğim halde sormak istiyorum AKP meclisçe kararlaştırmış 70 bin kadroyu neden kullanmıyor da ağustosta sadece 30 bin kişi alacağını açıklıyor? 70 bin neyi bekliyor? Biz Türkçe öğretmenleri olarak herşeyin farkındayız ve dilimizi Tükcheleştirmelerine izin vermeyeceğiz.

Türkçemiz Türkche olmasın.
      Beğen (0)          Beğenme (0) 
orhan
konya

06.06.2011

Akp hükümeti bu yanlışının farkına varıp ağustos atamalarında 3000 konetanla gerekli duyarlılığı gösterecek ve refarandum öncesi küstürdüğü 25,000 Türkçe öğretmen adayının gönlünü alacaktır.
      Beğen (1)          Beğenme (0) 
Olcayy
İstanbul

23.07.2011

'Balık' kelimesinin kökünü 'bal' olarak verebilen öğretmenlerin, çocukların Türkçesine neler katabileceğinin yorumunu da velilere bırakmalı fikrimce.
      Beğen (3)          Beğenme (0) 
yeşim
tekirdağ

22.07.2010

bir milletin insanları birbirlerine bağlyana bir devleti ayakta tutan dili değil midir ki şu anda Türkçe ayaklar altına alınıyor. Br milletin bağımsızlığın en büyük simgesi olan dilimiz elimizden gitmektedir. Bu duruma bir dur demek Türkçe öğretmenlerinin göreviyken Türkçe öğretmenleri okulların kapısından ancak ücretli köleler olarak girmektedirler. Türkiye için en az 3000
      Beğen (0)          Beğenme (0) 
kadir gözütok
adana

22.07.2010

Bu siteye teşekkür ediyorum. biz sadece hakkımızı istiyoruz fazla bir şey değil. çünkü biz bu yurdun anadili olan Türkçe'nin öğreticileriyiz. Hiç kimse kalkıp da Türkçe öğretmeni ihtyacı az o yüzden alım da az demesin. İnandırıcı olmaz, gülünç duruma düşer.
Buradan sormak isterim hükümet yetkililerine: fransızca ve almanca öğretmenlerinin Türkçe öğretmenliğinde işi ne? Türkçe herkesin öğreteceği, kolaylıkla işleyebileceği bir ders mi? Ya da bu kadar mı değer veriyorsunuz anadilinize?
Birileri bunun hesabını sormamalı mı?
      Beğen (0)          Beğenme (0) 
fatih ulaş
balıkesir

06.01.2013

Site yöneticilerine teşekkür ediyorum sonunda sesimizi duyan birileri oldu.
      Beğen (2)          Beğenme (0) 
eliff

22.07.2010

Hiç bir ülkede anadil bu kadar yerlerde sürünmemiştir.bu yıl en az 3000 alımla bu duyarlılığınızı gösterin.burası Türkiye
      Beğen (0)          Beğenme (0) 
Erdinç
Kırşehir

22.07.2010

evet en az 3500 olmalı... 80 üstü puan aldığı halde atanamayan bir kaç branştan biri türkçe...250 bin kişinin girdiği kpss de 14 bininci oluyorum 40 bin kiş aldık diyorlar ve ben hala atanamıyorum...
      Beğen (0)          Beğenme (0) 
erkan
kastamonu

22.07.2010

Ana dilimize savaş açılmıştır. Bu savaşı kaybeden milletin ta kendisi olacaktır. Hangi ülkede ana dil derslerine yabancı dil öğretmenleri giriyor? Acaba İngiltere'de İngilizce derslerine Türkçe öğretmenini sokarlar mı? Ama bizde yapılıyor bu. Meb'in son aldığı kararda artık Fransızca ve Almanca öğretmenleri de Türkçe dersine girebilecek. Kaldırın bu dersi kökten olsun bitsin bu iş. Millet görsün gerçek yüzünüzü ey akp
      Beğen (0)          Beğenme (0) 
Olcayy
İstanbul

13.09.2011

Öncelikle bu konuya ilgi gösterdiğiniz için şahsım ve tüm atama bekleyen Türkçe öğretmenleri adına teşekkür ediyorum. İşsiz Türkçe öğretmenlerinin sayısı 17 bine yaklaşıyorsa tehlikenin boyutunu, yahut dilimize verilen önemi haberi okuyanların takdirine bırakıyorum.. Ve bu 17.000 kişinin büyük çoğunluğu kpssde ilk yirmi bine girmiş adaylardan oluşuyor. (Kpss katılımının yaklaşık 300.000 olduğu göz önünde bulundurulursa, aslında ne kadar başarılı insanların psikolojik yalnızlığa itildiği gözler önüne eserilebilir diye düşünüyorum.
      Beğen (2)          Beğenme (0) 
m koçak
mersin

20.06.2011

girmiş olduğumuz güvernirliği bile şüphe uyandıran bir sınavdan düşük puan alabiliriz.ama ilçe milli eğitim müdürlüklerine başvurduğumuzda ücretli öğretmen sıfatıyla okullarda yarım öğretmen olabiliyoruz.madem bizler bakanlığımızca yeterli görülmüyoruz ne diye iki gün sonra görevlendiriliyoruz bu büyük bir ÇELİŞKİ değil midir?Türkiye de kabul edinilsin ya da edinilmesin öğretmen açığı var ve hükümet bu açığı görmezden geliyor.tüm kötülüklerin anası cehalettir ve bu cehaleti ortadan kaldıracak olanlar öğretmenlerdir.bir türkçe öğretmeni olarak sadece kendi braşımın değil bütün branşların hakettiği değeri göreceği bir atama dönemini yaşanması ümidi ve dileği ile...
      Beğen (1)          Beğenme (0) 
funda
sivas

22.07.2010

ben de üç yıldır atama bekleyen bir Türkçe öğretmeniyim ve üç yıldır 80 üzeri puan aldığım halde bekliyorum. 2007 yılı ağustos ayında ikibinden fazla kadro verilen bir branşa bir sonraki yıl bunun 1/4 kadarında kadronun çok görülmesi çok içler acısı. sadece birey olarak mağduriyetimiz bir yana toplum olarak da mağduruz; çünkü dil, düşüncenin temelidir. dilini düzgün konuşamayan bir birey asla düşünen çözüm üreten bir birey olamaz. bunların göz önünde bulundurulup atamalarda adaletli bir kadro dağılımı yapılmasını istiyoruz. bu çok şey değil.hele ki bir eleme sınavı olan kpss den 40 puan alanlar atanırken bizlerin böyle beklemesi adalete inancımızı tüketiyor artık..
      Beğen (0)          Beğenme (0) 
merve
izmir

22.07.2010

öncelikle bu sorunu haber yaptığınız için çok teşekkür ederiz. sınıf arkadaşlarımın hepsi ücretli öğretmenlik yapıyor.açık bu kadar çokken biz niye dışarıda bekliyoruz.ağustos ayında iki yıldır beklediğimiz hakkın verileceğina inanıyorum
      Beğen (0)          Beğenme (0) 
ramazan yalın
afyon

22.07.2010

16bin Türkçe öğretmeni atama bekliyor.Türkiyede yaşıyorken Türkçeye önem verilmemesi hepimiz için büyük ayıp.milli eğitim bakanlığının artık sesimizi duymasını istiyoruz.ağustos atamasında 4000 Türkçe öğretmeni ataması bekliyoruz..
      Beğen (0)          Beğenme (0) 
Ömer Faruk
Kırşehir

06.06.2011

Türkçe Öğretmenlerinin feryadını dile getirdiğiniz için teşekkür ederiz. Son 2 yıldır Türkçe branşına yönelik yapılan sistemli olarak atamaları azaltma programı son bulsun artık. Fr ve Alm öğretmenlerinin TÜrkçe dersinde ne işi var Allah aşkına ya. Şöle bi açıklama yaparak Alm ve Fr öğretmenlerini Türkçeci olarak atamak hangi akla hizmettir : Meb şöyle bir açıklama bile yapabilmektedir: 'Fransızca, Almanca Öğretmenliği kadrosunda olup alanlarının daralması nedeniyle istemeleri halinde ilköğretim okullarına Türkçe Öğretmeni olarak alan değişikliği isteğinde bulunabileceklerdir'

3500 atama bizim hakkımız. 2 yıldır gasbedilen hakkımızı geri istiyoruz.
      Beğen (1)          Beğenme (0) 
saho
anteke

22.07.2010

Evet arkdaşlar bu kadarda olmaz Türkçeye yapılan haksızlık son bulmalı, bizler öss den en yüksek puanlarla atanalım sonra kpss ile magdur olalım bu olacak iş değil.
      Beğen (0)          Beğenme (0) 
nur karahan
konya

22.07.2010

Açıkçası ben öğretmen değilim haberi okuduğumda çok üzüldüm.Bu ülkenin vatandaşı olarak dilimize eğitimin içinde neden yer verilmediğini anlayamadım.Öğretmen arkadaşlarımı destekliyorum
      Beğen (0)          Beğenme (0) 
Hale Nur İlkbahar
hatay

22.07.2010

önümüze kpss gibi bir sınav konuyor. bu sınavdan zoru başarıp yüksek puanlar alıyoruz ama atanamıyoruz. üstelik bu ülkenin çocuklaının bize ihtiyacı var. kendini kendi diliyle ifade edemeyen bir nesil yetişiyor. ama hükümet Türkçe öğretmenine ihtiyacı yokmuş gibi davranıyor. Artık bize duyarsız kalınmıyacağını düşünüyorum. biz hakkımızı alana kadar mücadeleye devam edeceğiz. Türk demek Türkçe demek!!!
bizim mücadelemize destek verdiğiniz için gerçekten çok teşekkür ediyorum.
      Beğen (0)          Beğenme (0) 
ertan
afyonkarahisar

06.06.2011

bir yandan türkçenin gelişmesi için calısıyormus gibi görünen hükümetin türkçe öğretmenliği atamalarında neden cimri davrandıgı anlasılır sey degil.anadil ögrenimi ciddiye alınması gereken bir seydir.eger bu ögrenimi işinin ehliolmayan ücretli ögretmenlerle yaparsanız sonuc cok kötü olacaktır.bir ülkede anadil ögretmenlerinin ataması yabancı dilögretmenlerinin atamasından cok daha az yapılıyorsa o ülkede sorun vardır.
      Beğen (1)          Beğenme (0) 
filiz
Denizli

22.07.2010

Öğretmen atamaları konusundaki sıkıntı ortada. Ben Türkçe Öğretmen Adayıyım. Bu branşta olmaktan mutluluk ve gurur duyuyorum, herşeye rağmen. Ben ve meslektaşlarım 25-30 yaşlarında olmamıza rağmen hayatımıza hiçbir yön veremiyoruz, geleceğimizi kuramıyoruz malesef.
Ancak asıl anlatmak istediğim konu branşımızdaki atama haksızlığı. Çünkü üniversiteye yerleşirken, en gözde, gelecek garantisi en iyi olan bölüm Türkçe Öğretmenliği idi. Severek, isteyerek ve de azmederek geldik. Fakat birkaç sene içinde her şey bambaşka oldu, kelimenin tam anlamıyla 'ortada kaldık'! Ailemiz başta olmak üzere büyük sıkıntı içindeyiz.
Güzel Türkçemizi daha da bozulmasından kurtaracak kişi bizleriz.
Artık sesimizi duyuralım arkadaşlar, her şey değil ama bazı şeyler bizim elimizde! Başbakanlık ve cumhurbaşkanlığı ve hatta akim'e mailler yollayın. Bence işe yarayacak...
      Beğen (0)          Beğenme (0) 
şevket
denizli

06.06.2011

öncelikle biz Türkçe öğretmenlerinin sıkıntılarını dile getirdiğiniz için teşekkürlerimi sunuyorum. Türkçe artık hakettiği kontenjanı almalı, çünkü 'Türkçe giderse Türkiye gider!'
      Beğen (1)          Beğenme (0) 
su
konya

13.09.2011

Bu nasıl bir acıdır ki Türkiye'de hem de o kadar ihtiyaç varken Türkçe öğretmenleri ağlasın,bi köşeye atılsın.Nijerya'daki Türkçe şiir okumuş banane kendi evladm öğrenemedikten sonra ki dil....anadil...Söylenecek söz bitmiş.
      Beğen (1)          Beğenme (0) 
Mehmet Emin TÜRKERİ
izmir

22.07.2010

Bizimle ilgili haber yaptığınız için ve bizim çektiğimiz sıkıntıları, sorunları yazdığınız teşekkürler. Kendi ülkemde yabancı dil öğretmeni olsam 70-75 gibi puanlarla ve sayıları hep 3000 üstü olan sayılarla atanırdım Ama ben ülkemin dilini seçtim ve bu bölümü secerken derce ile öss de ilk 9000 de olarak türkçe öğretmenliğini okudum. Umarım yazınızın sonunda dedğiniz gibi 3500 lerde bir atama yapılır. Yoksa bu uğurda bu alanda daha nice kanser olacak intihar edebilecek arkadaşlarımız çıkacaktır. UMARIM ŞAFAK ÖĞRETMENDEN DE haberiniz vardır. O da nice türkçe öğretmeni gibi aynı kaderi atamama sıkıntısını çekiyordu ve bu uğurda kanser olabilecek kadar çalıştı ama ne yazıkki hükümet onunda atamasını yapmadı çünkü puanı atanabilecek seviyede değildi onlara göre.
      Beğen (0)          Beğenme (0) 
mehmet fatih
..

22.07.2010

bu kpss kalkmadığı sürece her zaman için belli branşlar haksızlığa uğricaktır... eksik olan tüm kadroları almaları lazım... ne demekmiş öyle, şu branştan 8000, şu branştan 8 kişi alıcam mantığı... en kötü ihtimal, her branşa boştaki öğretmen adayı sayısıyla orantılı atama verilsin!!
      Beğen (0)          Beğenme (0) 
ayşegül
kayseri

06.06.2011

lütfen artık sesimizi duyun bizler maduruz bizler hak ettiğimiz değeri görmek istiyoruz bu konuyu unutmayın lütfen biz güzel Türkçemizi öğretmek için yola çıkmışken yardımcı olun bize.
      Beğen (1)          Beğenme (0) 
Ali YÜCADAGĞ
denizli

03.07.2011

yazıyı çok beğendim,hakkımız 3500 ve fazlası dilini kaybeden millet bütün benliğini kaybeder,bu yüzden türkçecilere destek olun
      Beğen (1)          Beğenme (0) 
Olcay
İstanbul

22.07.2010

Öncelikle hazırladığınız haber için bir atama bekleyen ve 82'ye yakın bir puanla üç yıldır atanamamış olan bir Türkçe öğretmeni olarak teşekkür ediyorum. Öğretmen atamalarında tabi ki de yetersiziz ancak Türkçe gerçekten çok büyük haksızlığa uğradı. Öss'de derece yaparak girdiğimiz bölümde Kpss'de de derece yapıyoruz ancak ATANAMIYORUZ..
      Beğen (0)          Beğenme (0) 
yurdagül
konya

22.07.2010

Bu yazı anlatmak istediklerimizi çok güzel özetlemiş.Teşekkürler.Artık işimizin başına geçip dilimizi de çocuklarımızı da yozlaşmaktan kurtarmak istiyoruz.Yıllardır bekleyen Türkçe öğretmenlerinin hakkıdır 3500 hatta daha fazlası...Duyarlılığınız için tesekkürler.
      Beğen (0)          Beğenme (0) 
oguz
eskişehir

22.07.2010

teknik eğitim fakültesi mezunu olan öğretmenler sanırım öğretmen sayılmıyor ki bu kanaat oluşmuş zira teknik öğretmenler 11 yıldır hiç yanlış okumadınız hiç atanmıyor.
      Beğen (0)          Beğenme (0) 
oguz
eskişehir

22.07.2010

teknik eğitim fakültesi mezunu olan öğretmenler sanırım öğretmen sayılmıyor ki bu kanaat oluşmuş zira teknik öğretmenler 11 yıldır hiç yanlış okumadınız hiç atanmıyor.
      Beğen (0)          Beğenme (0)