Saadet'te derin deprem

17.07.2010 13:01:32

SP'nin lideri AK Parti'nin başına geçerse, AK Parti SP'leşmez, aksine SP AK Partileşir. Bu ise 28 Şubat'la başarılamayan projenin yumuşak güçle başarılması, yani Milli Görüş'ün sona ermesi anlamına gelir.

En Çok OkunanlarTOPLU SMS ARTIK ÇOK UCUZ

SP'nin geçen hafta gerçekleşen kongresi partide derin bir çatlak olduğunu göstermiş oldu. SP'nin önümüzdeki günlerde içine gireceği mecra, yakın vadedeki siyasi gelişmeleri derin bir biçimde etkileyecektir.

Milli Görüş partilerinin son halkası olan SP, bugün görünen küçük hacmine rağmen, iç toplumsal dinamizmin oluşmasında ve her defasında daha büyük ölçekli siyaseti derin bir biçimde etkilemekte birinci derecede rol oynamaktadır. Çoğu siyaset bilimci kabul etmek istemese de, Milli Görüş partileri ile merkezî siyaset arasında karşılıklı etkileşim söz konusudur. Bkz. Ali Bulaç, "Göçün ve Kentin Siyaseti /MNP'den SP'ye Milli Görüş Partileri" (Çıra Yayınları, 1. Bsm., İstanbul-2009, 605 shf.; "Göçün ve Kentin İktidarı -Milli Görüş'ten Muhafazakar Demokrasi'ye AK Parti"- (Çıra Yayınları, 1. Bsm., İstanbul-2010, 400 shf.)

Belirtmem gerekir ki yazacaklarım, benim kişisel görüşümden neş'et eden bir değer hükmünün ifadesi olmayacak, olup bitenlerin bir resmini çizmeye çalışmak olacaktır.

"Beyaz liste"ye karşı "yeşil bir liste"nin ortaya çıkması, genel başkanlığını Numan Kurtulmuş'un yapacağı bir partinin, geleneksel politik çizgisinde yoluna devam etmesi düşüncesinin ifadesiydi. Oysa bu, Kurtulmuş'un parti genel başkanlığına talip oluşunun sebeb-i hikmetine aykırıdır. Eski-geleneksel çizginin daha genç bir liderin diliyle devam ettirilmesinin makul bir tarafı yok. Burada geleneksel çizgiden, temel siyasi tercihlerden çok, dil, üslup ve retoriği anlamak gerekir. Çünkü siyasi tercihlerde temel bir değişiklik söz konusuysa, bu, genç-yaşlı çatışmasını aşan bir şeydir ki Erbakan'ı kaygılandıran ana nokta burada bKurtulmuş'un, büyük çoğunluğuyla anlaşabildiği isimlerle çalışmak istemesi doğaldır. Şu var ki, ortada bir sorun var: Beyaz listede yer alan isimler, kendi kaynaklarıyla siyasi hareketi finanse edebilecek imkân ve güce sahip değildirler. Bütçeden yardım alamayan bir parti, ya önceki birikimlerini kullanacak veya yeni bağış kaynaklarını bulup harekete geçirecektir. Bu konuda avantajın yeşil liste tarafında olduğu açıktır.

Fakat çok daha önemli olan 2011'de beklenen sarsıcı gelişmelerdir: Son zamanlarda ortalıkta dolaşan bir iddiaya -belki de ustalıkla üretilmiş bir söylentiye- göre yakın gelecekte siyaseti bekleyen sürpriz gelişmelerden biri "AK Parti-SP ittifakı", hatta "birleşmesi"dir. R.Tayyip Erdoğan'ın cumhurbaşkanı olması durumunda kimin onun yerine geçeceğine ilişkin senaryoların yazımına çoktan başlanmış bulunmaktadır. Kuyumcu titizliğiyle hazırlanan bir senaryoya göre, birinci aday Ahmet Davutoğlu, ikincisi Ali Babacan, üçüncüsü Numan Kurtulmuş'tur. Gelişmeler öylesine çapraz seyreder ki, üçüncü isim bir anda ilk sıraya çıkabilir. Çünkü akla gelen isimler içinde Erdoğan'dan sonra AK Parti içinde geniş kitleleri mobilize edecek başka bir isim görünmemektedir. Böylelikle Kurtulmuş, işi Erdoğan'ın bıraktığı yerden alıp devam ettirecektir.

Bu iddiaya bakılırsa, Kurtulmuş'un son aylarda frene basıp gerektiği gibi AK Parti'ye karşı muhalefet yapmamasının bu söylentiyle ilgisi var. Şu anda SP'nin yüzde 3'lere düşüp 2,5 puanını AK Parti'ye kaptırması da bununla açıklanabilir. SP'nin içinde "kadınlara pozitif ayrımcılık" maddesi olan kısmi anayasa değişikliğine verdiği destek, önümüzdeki siyasetin işaretlerinden biri sayılır. Belki de hem Erdoğan'ın hem Kurtulmuş'un haberleri olmadığı bu iddiayı Erbakan ciddiye aldı ve biraz da çevresindekilerin etkisinde yeşil listeyle sürece müdahil oldu. Değerlendirme şöyledir: SP'nin lideri AK Parti'nin başına geçerse, AK Parti SP'leşmez, aksine SP AK Partileşir. Bu ise 28 Şubat'la başarılamayan projenin yumuşak güçle başarılması, yani Milli Görüş'ün sona ermesi anlamına gelir.

Bunların tümü spekülasyon olabilir. Ama zaten siyaseti çoğu zaman aslı esası olmayan algılar ve spekülasyonlar etkilemiyor mu? Burada SP'nin yoluna devam etmesi önemlidir, bu çizgiye kesin ihtiyaç vardır. Bu sorunu Erbakan Hoca'nın birleştirici yönde koyacağı inisiyatif çözebilir ancak.


ZAMAN

10 BİN SMS SADECE 150 TL       
(2,2 puan)/7
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karaktersiz ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Kalan Karakter: 500
Rasim
Almanya

19.07.2010

Bu dava ben yokkende neler gördü neler.Elhamdulillah bu davanın bitmeyeceğini anlamak erdemlik ister.Biz kişilere göre hareket etmeyiz. İstikametimize bakarızda sen neredesin. Görmek için feraset ister.Çıkarın gürültüleri ki İsrail unutulsun ki el altından işbirlikleri devam etsin. Haklısınız Devlet polıtıkası! filan maç iptal ettik ya Çık desene ey AKP sen sadece Zinayı suç olmaktan kanunlardan çıkarmakla Allaha muhalefet ettin bu yeterde artar sana, ayıp olur değilmi ? dostlarınız incinmesin.Hormonlu yiye , içe, hak ile Batıl'ı iç içe geçirdiniz. Hormonlu gıda ve içeçekler Zeka kaybına yol açıyor Milli Görüş hareketinin zayıflamasına en çok İsrail ve diğerleri seviniyor da bizden gibi görünüp kahramanlık edenler in sevinmesi aradaki fark nedir
      Beğen (0)          Beğenme (0) 
ASLI
GAZİANTEP

19.07.2010

'üzülme davanın sahibi haktır hak olan davada zafer mutlaktır kalbini ferah tut savunanan adam'Söz verdik and içtik ölmek hak ama dönme haram olsun bu davadan kim naparsa yapsın ne tür tezgahlar kurulursa kurulsun Ebu leheblerin ebu cehillerin yıkamadığı bu hakkın davasını hiç kimsenin yıkmaya gücü yetmez. Bu davanın sahibi HAK'tır hak olan davada zafer mutlaktır
      Beğen (0)          Beğenme (0) 
Ahmet DEMİRTÜRK
istanbul

17.07.2010

Ölmez bu hareket ölmez bu dava.Dik durun arkadaşlar boynunuzu öne eğmeyin.Milli Görüşçü şçüyüm olmak herkese nasip olmaz.Ne Mutlu Milli Görğ diyene
      Beğen (0)          Beğenme (0) 
şahin
ist/eyüp

17.07.2010

akp nin başına numan gecse ne olurkı tayyıbın 2. versıyonu olur.onemlı olan ıstıkamettır.tayyıp ayrıldıda ne oldu allah ıcın ne yaptı dın adına hangı yasayı cıkardı.ırakta fılıstınde olen 1 tane bebegın hesabını yarın ahırette nasıl verecek?oarsı onemlı.hz omer efendımız ne dedı bır kecının bacagı kırılmasını allah omerden sorar
      Beğen (0)          Beğenme (0) 
REMZİ
uzay

17.07.2010

bence tespit yanlış hep söyleyip övündüğüm milli görüşçü zihniyeti hoca hariç kim ne derse desin bir doğru varsa o kim ne derse desin değişmez milli görüş çizgisi sonsuza gider uzayda bile bu kanun geçerlidir.
      Beğen (0)          Beğenme (0) 
mustafa arslan
almanya

17.07.2010

Asagidaki yazi mümtazer türköne ye aittir.16.07.2010 Saadet Partisi'nin hafta sonu yaptığı kongrede, Numan Kurtulmuş'un Necmettin Erbakan'a karşı kazandığı zafer, Soğuk Savaş politikacılarının artık toplumda karşılığı olmadığının bir göstergesi. Lâf üzerine koca koca dünyalar inşa eden Erbakan'ın A takımı bugün kime ne anlatabilir?

Türkiye'de politika tarzı ve üslûbu değişiyor. Bu durum demokrasinin kökleşmesi, sağlamlaşması adına bir ilerlemeyi yansıtıyor. Bu yeni tarza direnenlerin, Soğuk Savaş sayesinde var olanlardan ibaret kalması tesadüf olabilir mi? Biri Stalinist ve Maocu savaş taktikleri ile var olmuş bir örgüt ve onların siyasî uzantısı, diğeri sertliğini kelimelere yükleyen bir parti lideri.
      Beğen (0)          Beğenme (0) 
mustafa arslan
almanya

17.07.2010

mustafa arslan | almanya
Ali abi seni tebrik ediyor saygilarimi sunuyorum. Insan (yazar) hakaret etmeden elestirebiliyor veya fikir beyan edebilirsa insandir(yazardir) bkz zaman gazetesi m. türköne denen ........... yazisindaki son paragrafa. böylesi ister prof olsun ister basbakan. adam olamadiktan sonra gerisi para etmez. seni YARADANA emanet ediyorum
      Beğen (0)          Beğenme (0) 
okan miraç
k.maraş

17.07.2010

birkaç yıl önce erbakan hocamla görüştükten sonra 28 şubatı yeni anladım demiştiniz sn bulaç.yürekten tebrik ediyoruz ki bir haftadan beri olan bitenleri dışarıda bulunan biri olarak analiz edebilen en güzel yazı.ayrıca dün akşam cnn de nihal bengisu hanımefendinin de değerlendirmeleri takdire şayandı.o da bu çizginin kırılmaması geleneksel olarak devam etmesini gerekliliğinden dem vurdu.milli görüş ve erbakan geleneği meşruiyyetini bu iki yazardan almaz ama kafası karışık olanlara olan bitenleri anlayamayanlara bir nebze olsun ders niteliği taşımaktadır.allah razı olsun sn bulaç.ümidimizi kesdiğimiz medyadaki liberalleşme hastalığıyla boğuşan sözde islamcı özde menfaatçı kalem takımına da iyi bir ders oldu
      Beğen (0)          Beğenme (0) 
memik düzdöl
gaziantep

17.07.2010

ESSELAM ALEYKUM ŞUURLU MİLLİ GÖRÜŞÇÜ KARDEŞLERİM.
saadet partisinden yeniden bir temizlik başladı inşALLAH bu temizlik hayırlara vesile olacak içimizde milli görüş eri olarak görünen partici kardeşlerimiz bu kongre ile birlikte düzelecektir UHUD savaşındaki okçular tepesindeki okçuların itaatsizliği ne gibi bir sonuç verdi unutmayalım ve erbakan hocamıza saygızılık yapanlara itaatsizlik edenlere değil itaat etmek ........... şunu çok iyi bilmemiz gerekiyor HZ. ALLAH c.c. İTAAT ETMEYENE (kim olursa olsun) İTAAT EDİLMEZ ETMEYELİM WESSELAM.
      Beğen (0)          Beğenme (0) 
beklenen

17.07.2010

islami yazar sınıfına giren yazarlardan en makul ve tarafsız bir yazıyı kaleme almışsın sayın bulaç. Açıkcası senden beklemezdim. Tebrik ederim.
      Beğen (0)          Beğenme (0) 
fcihangir
istanbul

17.07.2010

Ali Bulaç tan beklenmeyen cesurca bir yazı,kalemine sağlık. yorumları okudum dehşete kapıldım,belliki isme bakıp önyargılar ile yorum yazıyoruz. tespit bencede çok doğrudur. Bizimde itirazımızın temelinde bu yatmaktadır zaten. Milli Görüş Temel Esasları ile yoluna devam etmelidir. Fazilet Dönemi bir daha açılmamak üzere kapanmıştır ve gerekli dersler bu süreçten çıakrtılmıştır vesselam. Ama itirazımız bağnazca olmamalıdır. bir de ne olursa olsun bu süreçte bir daha Fatih erbakan Çıkıpta gereksiz mülakatlarda bulunmamılıdır.
      Beğen (0)          Beğenme (0) 
ayhan ayaz
istanbul

17.07.2010

biz bu davaya makam mevki için yola çıkmadık sıkıyı görünce kaçıp gitmedik hakkın rızası ve hakimiyeti için yeniden büyük bir türkiye için yeni bir dünya için mücadelemiz tüm engellemelere rağmen tüm .......rağmen devam ediyor ve Allahın izniyle devam edecek.biz çalışmaktan ve mücadeleden sorumluyuz zaferse Allahtandır o yüzden hocamızın tırnaklarıyla buralara getirdiği bu dava onun işaretinde ve liderliğinde devam edecektir.Beğenmeyenler yorulanlar üfleyip püfleyenler gitsin biz buradayız ve bu davayı kişisel ihtiraslara heveslere yedirmeyiz.
      Beğen (0)          Beğenme (0) 
abdülvahap öztürk
istanbul

17.07.2010

saadet kapanana kadar destekcisiyiz hocam yol gösterir eğer devamı varsa yoksada rabbim yol gösderir
rabbim yolundan ayırmasın
rabbim rabbimin sevdiklerindende ayırma
amin
      Beğen (0)          Beğenme (0) 
nizamla bismlilah
saadete ulaşnlara ne mutlu

17.07.2010

siz neyin mücadelesini verdinizki konuşuyorsunuz yazıklar olsun size ...40 yıldır bu mücadelede dimdik duran hocam ...sizlerse yamulup yamulup karşımıza geliyorsunuz........................ da devem etmiyecek biz agdliler buna müsade etmiyeceğiz...hocamdan ALLAH razı olsun o herzaman ki gibi yine haklı çıktı...saadette ikinci temizlik başladı ...bunlar das gelir geçer ...hocanın derdi iktidar olmak olsaydı tayyibde kullanırdı...ama o hiç bir zaman eğilmedi ve inşallah da kimsae bükemiyecek...
      Beğen (0)          Beğenme (0) 
bedirhan
almanya

17.07.2010

ali bulac sizin haddinize deil milli görüsü saadet partisini analiz etmek senin ve senin gibilerin hangi mecralarda görev aldigi (dinler arasi dialog)biliniyor.
Milli görüste zerre emegi olmiyanlar bizi düsünmesine ve yorum yapmasina gerek yok buna müsade etmiyoruz.
ali bulac sen yoluna biz yolumuza cok seviyorsan dediklerini yanlarinda ol hatta kim kimi seviyorsa Rabbim beraber eylesin.aminnn
      Beğen (0)          Beğenme (0)