Hedefin belli mi?

12.06.2010 10:50:29

Depresyon çağımızın en sık ve en luks (!) hastalıklarındandır, diğer deyimiyle stres.

En Çok OkunanlarTOPLU SMS ARTIK ÇOK UCUZ

Depresyon çağımızın en sık ve en luks (!) hastalıklarındandır, diğer deyimiyle stres. Stres pek çok hastalığı beraberinde eşantiyon olarak hediye etmekte. Siz istesenizde istemesenizde o eşantionlardan almak durumundasınız.

Stres; İnsanın iç dengesini ve uyumunu bozan, zorlama olarakda tanımlanır.

Son yıllarda olumsuzlukların olabildiğince arttığı, azgınlığın halt safayı aştığı bir geçitte, bir yerlere ulaşmaya, varmaya çalışıyoruz…Hayatımızı idame etme çabasındayız.

Kimimiz bu geçitte geçerken zorlanıyor, güçsüz, bitkin bir şekilde yolda kalıyoruz. Kimimiz ise hiç umursamadan, kafamızı dimdik tutuyor, hızlı adımlarla aldırış etmezcesine çalım atarak (!) yürüyoruz. Adeta başkaldırırcasına depresyona ve strese…

Son yıllarda batı toplumlarında istatiklerin vermiş olduğu neticelere göre stresin ve depresyonun artışının tek bir nedeni olabilir, o da tek cümle ile; değer yargıların ve inancın son derece aşağı tabakalarda dolaşıyor olmasıdır…Ta zemin katlarında.

Biz insanlardaki dizginlenemeyen hırslar, ellimizdekiyle yetinememe duygusu, benlik duygusu vs vs bunlar birer depresyona davetiye çıkartıyor…

Bireyler daha bencil, çıkarcı ve tüketim çılğınlıgı ile bir türlü kendi kendisiyle yüzleşmiyor/yüzleşemiyoruz. Bir fırsat bulup yüzleşşek, bak gör Allah’ın izni ile çark nasıl dönecek. Lakin henüz kendimizle yüzleşecek yüzümüz yok…

Sıkıntı, günümüz ifadesiyle stres iman etmeyenlerin, imanı zayıf noktada olanların, imanın kazandırdığı güzel ahlaktan uzak yaşamalarının sonucudur. Stres etkilerinden korunmak için huzurlu, sakin bir yapıya, güvenli ve endişeden uzak bir psikolojiye sahip olunması gerekiyor.

Huzurlu ve rahat bir psikoloji ancak Kuran ahlakının yaşanmasıyla mümkün. Fiziki ve ruhi hastalıklar mücadele etmede İslam’ın tavsiyeleri nelerdir ve ibadetler bu sorunları çözmede katkısı varmı diye bir soru yönelttiğimizde mutlaka sizlerden “var” cevabını alacağım düşüncesindeyim.

İnanan, inançlı insanın en önemli sığınagı duadır.

Dua; Problemlerle yüzleşmemize ortam hazırlar.

Dua; İnsanın acizliğini kabul ettirir kendi nefsine.

Dua; Kişinin yanlız olmadığı duygusunu verir.

Dua; Kişinin yükünün paylaşıldıgı hissini verir.

İnsanın en çaresiz ve ümitsiz durumlarda her şeyi duyan, her şeyi bilen ve gücü yeten bir kudrete inanmak, sığınmak ve güvenmek o kişiye sakinlik ve huzur verir. Güven duygusunun gelişimine ve korkuların yenmesine yardımcı olur.

Beklenti düzeyinin yükseldiği kişinin gücünü aştığında ne kadar varlıklı olursa olsun fakir konumuna düşer ve böylelikle deprasyon, stres ve beraberinde getirdikleri eşantiyonlar başlamış olur. Bu konuya en büyük örnek şuan ABD yaşayanların luks villalarının anahtarlarını kredi aldıkları bankalara teslim edip kendi hayatlarını bir çadırda devam ettiren Amerikalılardır…

Elindekiyle yetinme duygusu ne büyük şans ve zenginlik. Ah bir de fakına varabilsek…

Yüce Yaratıcı ayetinde bizlere buyuruyor “De ki, ondan ve her türlü sıkıntıdan sizi Allah kurtarmaktadır.” Enam 64

Bediüzzaman şöyle soruyor; idama mahküm birisi, zindanın süslenmesinden zevk alabilirmi? Ebedi bir aşk isteyen bir kalbi fani sevgiler tatmin edermi? Dünya kadar bir cennetle ancak tatmin olan bir ruh, suyu-elektriği bile kesilebilen uyduruk villalarla kandırılabilirmi?

Bu soruları herkez kendi nefsince muhasebe yaparak cevaplasın.

İman gözlüğü ile bakan bir insan için her hangi bi kayıp korkusu yoktur. Çünki gerçek iman sahibi, sevdikleri elinden alındığında “ayrılık geçicidir” diyerekten teselli olur. Musibetleri, felaketleri hastalıkları ilahi birer ikaz, birer keffaret olarak bilmemiz algılamamız gerek. Dünya malını kazandığımızda, kaybettiğimizde “verende o, alanda o” der, esas baki mal ve mertebe olan uhrevi makamları ve ebedi sevapları hedefler. Madem burası imtihan meydanı, imtihan rahat olamaz deyip, sıkıntılara göğüs germemiz gerek.

Sadece çağımızın değil çağların hastalığı olan depresyon, stres ve eşantiyonları kurtulmanın yolu çağlar ötesi MESAJA kulak vermektir.

Batı tarzı yaşantı biçiminde tahdından inen yüce değerler; “emek, çalışmak, dürüst olmak, iyilikte yarışmak, kavgacılığı değil acıma duygusunun ön plana çıkarmak, insanlara faydalı olmak, tüketim çılğınlığı değil yetinme duygusu, hırsdan uzak durmak” degimidir?

Esasen en büyük kazanç ve şans yetinme duygusudur. Bu duygu bizde ne kadar derece var bunu bilemicem. Herkez kendince muasebesini yapsın stres kapıyı çalmadan.

İnsan hayatının korunmasını beş temel gayesinden biri sayan İslam, Kuran ve Sünneti ile sağlıklı bir hayat sürme ve hastalığa yakalanmamayı ve hastalığa götürecek sebeblerden uzak durulmasını öncelikle hedefler.
İnançtaki lezzet biz insanlar için manevi bir ilaç gibi tedavi edici olmuştur. Gerçek inancın verdiği teslim ve tevekkülle kadere sığınma temennisi ile…

Hedefin belliyse eger,

Bu düya yasamaya değer,

Ne depresyon ne stres,

İnaçta bitiyormuş hersey meger.
10 BİN SMS SADECE 150 TL       
(2,3 puan)/16
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karaktersiz ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Kalan Karakter: 500