Kendilerini dünyanın merkezinde sanan zavallı toplum...

11.05.2010 10:42:40

Ne kadar önyargılı bir millet... Bulunduğu ortamın bir fuar alanı olduğunu unuttu sanırım ki o alanda sadece fransada bulunan insanlar değil, dünyanın bir çok yerinde gelen ürünlerini, kuruluşlarını vs tanıtan tezgahtar sahipleri yer almakta idi.

En Çok OkunanlarTOPLU SMS ARTIK ÇOK UCUZ

Fransa Parc Expo Villefranche Lyon’da ilki organize edilen Festiculturede bize ayrılan tezgah önünde gökkuşağı sanat merkezini tanıtmak amaçlı broşür dağıtan arakdaşa yaşlı bir bayan yaklaşır ve fransızca arkadaşa bir şeyler anlatmaya başlar. Arkadaş ingilizce lisanı ile fransızca konuşma bilmediğini ve İngilizce analaşabileceklerini söylediği halde bayan hala fransızca konuşmaya devam eder ve bir yandanda el kol harekleri yapar.

Buraya kadar her şey normal (!) geldi bize. Cünki biz 4 gün boyunca bu tür olaylarla karşı karşıya kaldık.

Arkadaş bayanın yapmış olduğu mimik ve el kol hareketlerinde kendine iltifat ettiği düşüncesine kapılır ve ordan geçen birini tercüme etmesi için yoldan çevirir. Beyfendi bayana sorar ne dediğini ve kendi aralarında Fransızca konuşmaya başlarlar. Beyfendi bizim arkadaşa döner ve “ size fransızca konuşmanızı söylüyormuş ve bir çok lisan konuşmanın faydalarından bahsediyormuş. Ayrıca fransızca lisanının dünyada tek dil olduğundan ve insanın yaşadığı ülkenin lisanını bilmesi gerektiğininden bahsetmiş. “

Ne kadar önyargılı bir millet... Bulunduğu ortamın bir fuar alanı olduğunu unuttu sanırım ki o alanda sadece fransada bulunan insanlar değil, dünyanın bir çok yerinde gelen ürünlerini, kuruluşlarını vs tanıtan tezgahtar sahipleri yer almakta idi. Birden fazla lisanın öneminden bahseden hanfendi sadece kendi lisanı ile konuşmayı tercih ediyor. Oysaki arkadaşım Fransa’lı hanıma kendi anadili olan Türkce ile cevap vermeyip, dünyaya mal olmuş İngilizce ile cevap verdi. Ayrıca arkadaşım birden fazla lisanın önemini zaten biliyor ki Türkce, Flamence, Almanca ve İngilizce konuşabiliyor. Burda birden fazla lisanın önemini bilmeyen kim acaba?

Ayrıca bu 4 günlük Fransa çıkarmamızda şunu gözlemledim ki Fransızlar dünyada sadece kendilerinin var olduklarını düşünüyorlar. Kendi lisanlarından başka hiç bir lisanı kullanmamaya özen gösteriyorlar. Kaldığımız otelin resepsiyonundan tutun akşam fuar sonrası ekip arkadaşlarımızla günün değerlendirmesini yapmak için gittiğimiz restarontlara, benzin almak için uğradığımız benzin istasyonunlarında bu tür olaylarla karşılaştık. Çoğu İngilizce sorduğumuz sorulara cevap olarak kendi lisanlarıyla cevap vermeyi tercih ediyorlar. Bu kadar lisanlarına sadık Fransızlar. Acaba fransa’nın her bölgesinde bu böyle midir? Örnegin sokakta gençler kendi aralarında nasıl konuşuyorlar? İnternet kullanıcı fransızlarda aynı yöntemi mi kullanıyorlar?

Hadi bu Fransızları geçtik diyelim. Fransa’da ikamet eden Türklere ne olmuş? Bunun cevabını Festiculturre de 3 gün boyunca bulunan, dünyanın dört bir yanında gelen tezgah sahiplerine ve konuklarına bırakıyorum.

 10 BİN SMS SADECE 150 TL       
(3,4 puan)/24
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karaktersiz ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Kalan Karakter: 500