Sigaraya karşı ortak hareket!

11.04.2010 10:04:56

Metal sektöründe zaman zaman karşı karşıya gelen ve kıyasıya pazarlık yapan işveren ve sendika, sigaraya karşı işbirliğine gitti.

En Çok OkunanlarTOPLU SMS ARTIK ÇOK UCUZ

Türk Metal Sendikası (Türk Metal) ile Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası'nın (MESS) ortak eğitim projesi kapsamında, metal sektöründe 10 bin işçiye sigarayı bırakma eğitimi verildi.

Alınan bilgiye göre, işçi ve işveren sendikaları tarafından 2000 yılından bu yana sürdürülen ortak eğitim projesi kapsamında toplam 60 bin metal işçisi eğitimden geçirildi. ''Sigaranın zararları ve bırakma yöntemleri'' konulu eğitime ise Eylül 2008'den bu yana 10 bin metal işçisi katıldı.

Türk Metal Genel Başkanı ve Türk-İş Genel Teşkilatlandırma Sekreteri Pevrul Kavlak, yaptığı açıklamada, sigaranın önce işçilerin sonra da ailelerinin ve çocuklarının sağlığını olumsuz etkilediğine dikkati çekti. Kavlak, şöyle konuştu:

''Eğitim çalışmalarımızda öncelikle sigaranın nasıl alışkanlık yaptığı, solunum ve sindirim sistemi üzerindeki olumsuz etkileri, nefes darlığı, kalp çarpıntısı, mide rahatsızlıkları, dolaşım sistemi üzerindeki etkilerini açıklayıcı filmleri işçi arkadaşlarımıza gösteriyoruz. Daha sonra sigaranın bırakılması konusunda bilimsel çevrelerin kabul ettiği yöntemleri ele alıyoruz.

Eğitimlerimiz sonucunda yaklaşık 800 arkadaşımız sigarayı bırakmış, yaklaşık 4 bin işçimiz bırakmayı planladıklarını beyan etmişlerdir. Sigara bırakma eğitimini alan arkadaşlarımız bu eğitimlerde elde ettikleri bilgileri kendi aileleri yakınları ve iş yerindeki arkadaşları ile de paylaşmaktadırlar. Bu eğitimleri okulların tatile girmesi ile birlikte yaptığımız eşli aile eğitim programlarında da tekrarlayacağız. İşçi ve işveren sendikalarının birlikteliği ile yaptığımız bu eğitim öyle sanıyorum ki sigaranın zararları konusunda yalnızca ülkemizde değil dünyada da verilen en geniş kapsamlı ve en geniş katılımlı eğitim olmaktadır.''

-''NARGİLE KAHVELERİNE DİKKAT''-

Sigaranın zararları konusunda eğitimci olarak görev yapan Türk-İş Teşkilat Uzmanı ve Sigara Sağlık Ulusal Komitesi Eski Genel Sekreteri Sinan Vargı da eğitimlere ilişkin şu bilgileri verdi:

''Eğitimlerden sonra oluşturduğumuz elektronik posta grubu ile sigarayı bırakmaya çalışan arkadaşlarımızla haberleşiyoruz. Bu eğitimlerle çok ilginç sonuçlara da ulaştık. Eğitimlere katılan ve sigarayı bırakan arkadaşlarımız içtikleri markaları değiştirip sigarayı bırakma yolunu denediklerinde daha başarılı olduklarını ifade etti. Türkiye'de sigara bırakma alanında bilimsel olmayan bazı metotların da denendiği görülmektedir. Bu yüzden tüm eğitime katılan arkadaşlarımızdan bu konuda iş yeri hekimlerinden ve hastanelerden yardım almalarını öğütlüyoruz.''10 BİN SMS SADECE 150 TL       
(2,9 puan)/11
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karaktersiz ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Kalan Karakter: 500