Kurtulmuş'a göre seçim Sonbaharda

17.03.2010 09:34:07

SP Genel Başkanı Kurtulmuş’a göre Erdoğan erken seçime iki nedenle gidecek: “Birincisi Cumhurbaşkanı olmak istiyor.

En Çok OkunanlarTOPLU SMS ARTIK ÇOK UCUZ

SP lideri Kurtulmuş’a göre Erdoğan erken seçime iki nedenle gidecek: “Birincisi Cumhurbaşkanı olmak istiyor. Bunun için erken bir seçime gidip kendi yanlılarından oluşacak bir AK Parti grubu yapmak istiyor. İkincisi, ekonomik koşullar günden güne kötüye gidiyor...”

Saadet Partisi Genel Başkanı Numan Kurtulmuş ile Yıldız Parkı’ndaki Malta Köşkü’nde kahvaltıda bir araya geldik. SP Genel Başkanı Kurtulmuş’la, hem Saadet Partisi, hem de dünya ve ülke gündemindeki konuları konuştuk.

AKP iktidarını nasıl görüyorsunuz? Yol arkadaşlarınız olan AKP’den farklı özelliğiniz nedir?

Milletin bürokratik oligarşiye karşı olan tepkisi, 3 Kasım 2002’de AK Parti’yi iktidara taşıdı. Fakat AK Parti, bürokratik oligarşinin taşeronu olduğu neo-liberal ekonomipolitiği uygulamaya devam ettiği gibi bürokratik oligarşiyi de tasfiye etmede başarılı olamadı. AK Parti zamanla bu sistemin bir aktörüne dönüştü. Temel farkımız, AK Parti, IMF gölgesinde bir parti, biz kendi programımızı kadrolarımızla uygulayacak bir partiyiz. Saadet Partisi değerlerine bağlı, AK Parti ise sürekli modaya uyan bir parti. AK Parti’nin ekonomik modeli iki balıkçı köyü olan Dubai modelidir.

SP olarak ana görevleriniz nelerdir?

Temel görevimiz önce ülkemizde, sonra bölgemizde, sonra tüm yerkürede, dini, dili, ırkı, milleti, tabiiyeti ve düşüncesi ne olursa olsun, herkese insanca yaşamayı temin edecek sosyal refahı, adaleti, özgürlüğü sağlamak.

AKP’nin geçmişte söyledikleri ile bugünkü yaptıkları örtüşüyor mu?

En çok dikkatimizi çeken, “yolsuzluğa ve yoksulluğa” hayır diyerek iktidara gelmiş bir ekibin zamanla devletçi reflekslerle yasakçılığa savrulması ve yolsuzluklara bulaşmasıdır. Yolsuzluklarla mücadeleyi taahhüt eden bir parti, yolsuzluklarla anılmaya başlamıştır. AK Parti iktidarınde servet el değiştirmiş, AK Parti yandaşları zengin olmuş ve rüyasında Murat marka araba görmemiş olan sonradan görme zenginler “cip”lerden inmez olmuşlardır. Bunları yazmaya çalışan medya üzerinde de baskı oluşturmuştur.

AKP’nin medya üzerinde baskı kurduğunu mu söylüyorsunuz?

Bunu ben değil, 72 milyon Türk halkı ve bütün dünya görüyor ve söylemeye çalışıyor. Eğer basın siyasi iktidarın baskısını hissediyorsa, böyle bir baskının var olup olmadığını tartışmanın bir anlamı yoktur. Türkiye’de yapısal olarak basın ile iktidar iç içedir. AK Parti iktidarı bunu da aşarak medyayı esir almıştır. Çünkü gazeteleri okuyucuları değil patronlar finanse ediyor. Patronlar ise aynı zamanda kamuyla iş yapıyor. Burada doğrudan veya dolaylı bir baskının ya da etkinin olmaması mümkün değildir. Mesela medya patronlarının kamu ihalelerine girmemesi gerekiyor. AK Parti muhalefette bunu savunuyordu ama halen RTÜK Kanunu’nda gerekli değişikliği bile yapmış değildir. Yani iktidar da medya ile siyaset arasında ilişkiyi ve etkileşimi mümkün kılan düzenlemeleri koruyor. Buradan sorun çıkmaması tabii ki mümkün değildir.

AKP, toplum ihtiyaçlarına cevap verdiğine inanmıyor musunuz?

Milletimizin meşrutiyet döneminden beri temel bazı talepleri vardır; sosyal refahtan pay almak yani yoksulluğun giderilmesi ve siyasal karar alma süreçlerine katılmak, yani temsili demokrasi. Maalesef AK Parti iktidarında bütün vaatlere rağmen bu gerçekleşememiştir. AK Parti iktidarı yandaşlarını zengin eden, sonradan görme cip modasına uyan bir görünüm kazandı. Halkı unuttu.

AKP’nin hiç mi yaptığı olumlu bir şey yok?

İki dönem üst üste genel seçim ve 2 yerel seçim kazanmış bir partinin elbette olumlu icraatları vardır. Örneğin sağlık sisteminde yapılanlar, sosyal yardımlar vs. Burada asıl olan bu kadar yüksek siyasal ve sosyal destek karşılığı üretilen politikaların ne kadar yeterli olduğu ve kurumsallaştığı meselesidir. Bu açıdan bakıldığında bardağın halen çok boş tarafları olduğu ve bunun muhalefet tarafından dile getirilmesi gerektiğidir. AK Parti’nin tek doğru yaptığı Davos’taki One Minute’tür. Onun da devamını getiremedi. Şovda kaldı.

Köşk süresi 5 yıl

Erken seçim için ne düşünüyorsunuz?

Sonbaharda erken seçim var. Başbakan iki açıdan erken seçime gidecek. Birincisi Cumhurbaşkanı olmak istiyor. Bunun için erken bir seçime gidip kendi yanlılarından oluşacak bir AK Parti grubu yapmak istiyor. İkincisi, ekonomik koşullar günden güne kötüye gidiyor. En erken seçim AK Parti için kaçınılmaz.

Peki size göre cumhurbaşkanlığı süresi kaç yıldır? Aday olmayı düşünüyor musunuz?

Cumhurbaşkanlığı süresi 5 yıldır, tartışılmaz. Şu anda gündemimizde böyle bir sorun yok.

Referandumu destekleriz

Anayasa değişikliğine nasıl bakıyorsunuz?

Biz teklifimizi defalarca dillendirdik. Bırakın Anayasa’yı millet yapsın, bir Anayasa Meclisi seçilsin ve millet Anayasa’sını hazırlayıp TBMM’ye göndersin ve nitelikli çoğunluk şartıyla referanduma sunulsun. AK Parti’nin yapmaya çalıştığı günü kurtarmaya yönelik ve işine gelen değişiklikleri yapmaktır. Bunu kabullenmemiz mümkün değildir.

Referanduma nasıl bakıyorsunuz?

Egemenlik kayıtsız şartsız milletinse, belirli konularda millete gitmekten başka çare yoktur. Ancak referanduma sadece bir konuda halkın görüşünü almak için gidilir. AK Parti iktidarı bunu da sulandırıp içine ilgili ilgisiz ne varsa koyuyor. Biz her halükarda referandumu destekleriz.

Açılım konusuna nasıl bakıyorsunuz?

Hükümet bu konuda taşeronluk yaptığı için alt yapıyı oluşturmadan uygulamaya soktu. Yüzüne gözüne bulaştırdı ve açılımın altında kaldı.

Hükümet ile TSK arasında uyum var mı?

Her iki taraf da “var” dediğine göre vardır. Fakat bizce temel sorun TSK’nın ne kadar millet iradesine bağlı olduğudur. Bütçesi halen TBMM’ce denetlenemeyen bir kurumdan bahsediyorsak ortada ciddi sorunlar var demektir. Onun için TSK ile milli irade arasında bir uyum var mı asıl bunu konuşmak daha uygun olur.10 BİN SMS SADECE 150 TL       
(3 puan)/6
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karaktersiz ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Kalan Karakter: 500
Ahmet Suat
Ankara

28.05.2010

Saadet Şimdi.Türkiye yeni liderini bekliyor.
      Beğen (0)          Beğenme (0) 
yayla77

17.03.2010

2002 yılında eğitim sorunu vardı, katsayı sorunu vardı, işsizlik sorunu vardı, geçim sorunu vardı, yolsuzluk sorunu vardı, devletin borç sornunu vardı yıl 2010 bunların tamamı şimdi yine sorun ak parti 8 senedir millete masal anlattı ama artık gına geldi bundan sonra saadet partisi daha hala inat ile ak partiyi desteklemenin bir anlamı yokki aklın yolu birdir ............................ 18 SENE SONRA BUNLARI HALLEDECEK AKP..EROL KARDEŞ.
      Beğen (0)          Beğenme (0) 
Efsane

17.03.2010

Bizim İslami anlayışımızda yapılan işe bakılır.Yapana değil.Yani bir gayri müslim doğru ve faydalı bir iş yapmışsa takdir edilir,bir müslüman yanlış iş yapmışsa eleştirilir ve doğru yapması için yol gösterilir.Yıllarca Demirel ve ekibi de bu tarz bir anlayış olmamasından faydalanarak tıpkı bugün AKP nin aldığı oyları almıştı.Umarım Demirel için dövdüğünüz dizi Tayyip içinde dövmezsiniz yıllar sonra..
      Beğen (0)          Beğenme (0) 
saie89

17.03.2010

yorumları yazar arkadaşlarımız bilmelidirlerki hem dınden bahsederler hemıde sız olsaydını 1 ay dayanamazdınız.madem din kuran ırakta ölenlerın hesabını kım vercek.bizi ordan ındırdıklerı zaman tayyıp bey de vardı.bilirsiniz yorumcular arkanızı ALLAH değilde başkalarına dayarsanız sonunuz helaktır ve bu uzun surmez ve ALLAH musade etmez ve bunuda aklınıza yer edının AKP %100 saf bır konjöktür partidir.bir gün onunda mumu eriyecektir......
      Beğen (0)          Beğenme (0) 
elb

17.03.2010

akp ye oy verenlerin iyi niyetli olduklarını ve dogru olanın akp oladunu dünüyorlar diyordum ama anlaşılan oki tıpkı partileri gibi akp nin seçmenininde zihniyeti bozuk hala kişiler üzerinden konuşuyorls kardeşim zihniyet bozuk bunu neden anlamıyorsunuz akp chp mhp bunların yönetimde ne farkları varhepsi aynı
      Beğen (0)          Beğenme (0) 
erol

17.03.2010

2002 yılında eğitim sorunu vardı, katsayı sorunu vardı, işsizlik sorunu vardı, geçim sorunu vardı, yolsuzluk sorunu vardı, devletin borç sornunu vardı yıl 2010 bunların tamamı şimdi yine sorun ak parti 8 senedir millete masal anlattı ama artık gına geldi bundan sonra saadet partisi daha hala inat ile ak partiyi desteklemenin bir anlamı yokki aklın yolu birdir
      Beğen (0)          Beğenme (0) 
yayla77

17.03.2010

bu sp muhalifi görünen akp liler var ya hele bir meclise girelim biraz taha güclenelim hepipniz milli görüşcü olursunuz sizi gidi çıkarcı dejenere olmuş zavallılar
      Beğen (0)          Beğenme (0) 
yayla77

17.03.2010

hooopop akp liler meydanı boş bulmuşsunuz ve karşınızda baykal var zannediyorsunuz susun bakiim sizin ekmek arası ergekondan başka savunacağığnız bir şey kalmadı oda sizin işiniz değil numan başkan hakkında konuşmak size düşmez varlığınızı ve elinizdeki bütün imkanları borclu olduğunuz haraket ve liderleri hakkında konuşırken saygı hürmetden başka bir şey size tüşmez
      Beğen (0)          Beğenme (0) 
akpsevmez

17.03.2010

akp nin savunulacak tarafı kalmadı.abd ve israilin politikalarında devam ediyor.az kaldı sandığa gömeceğiz.
      Beğen (0)          Beğenme (0) 
kenan

17.03.2010

Benim bildiğim Tayyip ufak hesaplar peşinde koşmazz, isteseydi şimdiye kadar zaten olurduuu, bunlar boş laflarrr...Adam çalışkan, ülkesine hizmet etmeye çalışıyor, koşturuyorr...Haaa gün gelir nasipse oraya da çıkar o ayrıı...Bence bu konuda, kimsenin derdi olmamalı herkes kendi işine bakmalı önce
      Beğen (0)          Beğenme (0) 
cemal

17.03.2010

ŞU haseti, fesatı bırakın...İSLAMİYETİN,KURANIN neresinde var.bir de müslümanız diyorsunuz..doğruya doğru,yanlışa yanlış deyin hiç olmazsa..siz iktidar olsanız 1 ay dayanamazsınız
      Beğen (0)          Beğenme (0) 
kadir

17.03.2010

Ya Allah aşkına Numan bey de atıp tutuyor kardeşim. Yok şöyle oluyorda yok böyle oluyorda. Biz gelirsek şöyle olur falan fistan. Arkadaş sen de gelse başkasıda gelse hiçbir pekmez yiyemezsizin. AKP benim kanımca gereğini yerine getiriyor zaten. Adamlar daha ne yapsın. Ülkemiz için gerekli adımları atıyorlar, AMA bazı mihraklar engel oluyor (ONLARI SİZ İYİ BİLİRSİNİZ
      Beğen (0)          Beğenme (0) 
nazım

17.03.2010

köşke sabih kanadoğlu çıkacakmış
      Beğen (0)          Beğenme (0) 
ali öztürk

17.03.2010

bu ülkede bir siyasetçi gündeme gelmek istiyorsa ak partiyi karalaması yeterli.Adamlar son 4 seçimde sandıklara gömülüyorlar ama hala kendilerini nimetten sayıyorlar.Ak parti başta oldukça size oy moy yok kardeşim.Şimdi aslen saadetli olup yorum yazacak arkadaşların yorumlarını da tahmin ediyorum.
      Beğen (0)          Beğenme (0) 
ıa. rmak

17.03.2010

evet Yoksulluk ve Yolsuzlukla mücadeşle için kollarını sıvayan AKP. malesef üzülerek sötylemek istiyorum çünkü bende ilk seçimde AKP ye oy verdım.. AKP iktidara geldiği günden beri Yoksulluk ve Yolsuzluk artarak devam etmektedir...
      Beğen (0)          Beğenme (0) 
osman al

17.03.2010

Sp yi ayağa kaldıracak birisi değil. Yanlış kişilere sataşıp duruyor. Sizi iktidardan indirenlerle uğraşacağına, chp ve mhp gibi, iktidarla uğraşıyorsun. Maksadın partini ileri götürmek olacakken sen hala geriye götürüyorsun
      Beğen (0)          Beğenme (0) 
taner

17.03.2010

sende köşk süresi beş yıl demeye devam et malum insanlar oraya gelince kına yakarsın
      Beğen (0)          Beğenme (0) 
zeki

17.03.2010

erdoğan c.başkanı kurtulmuş başbakan özlediğim türkiye
      Beğen (0)          Beğenme (0) 
cetin

17.03.2010

ekonomı kotuye gıdıyormuss..yahu be adamlar ben esnafım suankı durum gecmıs durumlar nazaran bence dahada ıyı sankı ecevıt basbakan krız var ortam bu sevıyeye dusuruluyor ayıp yahu bırde dınden ımandan bahsedersız
      Beğen (0)          Beğenme (0) 
fatih

17.03.2010

sen boşver başbakanı kendi yapacaklarını anlat.erbakan tarafından nasıl kullanıldını da anlat
      Beğen (0)          Beğenme (0) 
yusuf

17.03.2010

ve bu açıklamaları ile dahada soğutuyor kendinden, baykaldan ne farkı kalıyor bulamıyorum
      Beğen (0)          Beğenme (0) 
vefa

17.03.2010

sizde muhalefet tarafına geçtiniz ak partiyi bölmek bilinki sizi iktidar yapmaz
      Beğen (0)          Beğenme (0)