Hollanda'da Müslüman Türkler yönetime talip

23.02.2010 14:39:35

Röportaj serimize çocukluktan beri tanıdığım Nihat Ulusoyla devam ediyoruz. Nihat ile birlikte bir çok programlarda gönüllü çalıştık. Günümüzde her çalışma karşılığı maddiyata dayandığından bunu vurgulamayı uygun gördüm.

En Çok OkunanlarTOPLU SMS ARTIK ÇOK UCUZ

Ajans5.com Öze Haber

Havva Koç'un Röportajı


Röportaj serimize çocukluktan beri tanıdığım Nihat Ulusoyla devam ediyoruz. Nihat ile birlikte bir çok programlarda gönüllü çalıştık. Günümüzde her çalışma karşılığı maddiyata dayandığından bunu vurgulamayı uygun gördüm. Şimdi sizi Nihat ile yaptıgım röportajla başbaşa bırakıyorum.

Havva Koc; Nihat Ulusoy kim, bize kendinizden bahsedermisiniz?

Nihat Ulusoy; İsmim Nihat Ulusoy, 1981 Schiedam doğumlu, aslen Sivaslı ve hala Schiedam’da yaşamaktayım. Liseyi (VWO) Vlaardingen şehrinde bitirerek, Erasmus Üniversitesi Rotterdam işletme mevzunuyum. Hayatın oluştuğu üç alandada kendi çapımızda uğraşmaktayız, Ticaret, Siyaset ve Sanat. Evli ve 1 çocuk babasıyım.

Havva Koc; Politikaya neden atıldınız?

Nihat Ulusoy; Politika insanın yaşam alanını, şeklini ve tarzını etkilemektedir. Bizler üçüncü nesiller olarak Hollanda lisanını, kültürünü ve değerlerini yakinen öğrenmiş olarak ve birnevi yaşayarak, bizlerinde bu topluma katkısı olmasını uygun görüyoruz. Artık bizler hakkında değil, bizimle beraber siyaset yürütülmesi gerekir. Bu toplumun parçası olarak burdaki gelişmelerde herkesin olduğu gibi, bizimde söz hakkımızın olması gerekiyor. Sağlıklı ve adaletli karalar alabilmek için bir yönetim üyelerini, devlette vatandaşlarını iyi tanıması gerekir. Demokrasi bunu gerektirmektedir.
 

Havva Koc; Peki neden CDA?

Nihat Ulusoy; Partileri tercih ederken farklı düşünceler esas alınılabilir. Bazı siyasiler zengin ve elit tabakaların temsilcileridirler, bazıları ise ekonomiksel düşünce içerisinde işçi kesiminin. Bizde CDA partisini seçerken, daha çok dini anlamda düşüncelerimizi siyasete taşımak istedik. Yani dini değerlerimizi CDA ile daha iyi muhafaza edebileceğimize inandığımızdan. Örneğin CDA partisinin diğer partilere nazaran uyuşturucu, alkol ve fuhuş gibi problemler ile daha ciddi bir şekilde mücadeleler etmektedir. Diğer bir husus ise ailenin baz alınmasıdır.

Müslümanlarda aile yapısı çok büyük önem taşımaktadır, aynı şekilde CDA içinde geçerli. Bir yaratana inanan ve hayatında belirli sınırlar getiren ile anlaşmanın daha kolay olacağına inanmaktayım ve pratiktede bunun faydalarını görmekteyim.

Havva Koc; Partiniz hangi konulara önem veriyor?

Nihat Ulusoy; Daha önce belirttiğim gibi, aileye çok önem verilmektedir. CDA nın düşüncesine göre ailelerin aslında tek gelir kaynağı ile geçinmesinin mümkün olması gerektiğidir. Anne daha çok çocuklar ile ilgilenme fırsatına ve aynı şekilde babanında daha çok aile ile vakit geçirebilme fırsatına sahip olmaları gerekiyor. Tabi isteyen yine çalışır, ama şu anki konjenktör malesef insanları hep çalışmaya şevk ettirmektedir. Bu sebeplede geçen 4 yılda Armoedebeleid dediğimiz dar gelirli insanlara ekstra yardımda bulunmak için bir karar alınmıştır. CDA’nın burdaki katkıları çok büyüktür.

Diğer bir husus ise gençlik. Gençler bizlerin geleceğidir. Geçen 4 yılda Jong Geluid (genç ses) adı altında meclise bağlı olan ve belirli hususlarda danışmanlık yapan bir teşkilat oluşturulmuştur. Ayrıyeten kararı alınmış ve çalışmalarında başlatıldığı gençler için bir Jongerencentrum (gençlik merkezi) oluşturulmaktadır.

Uyuşturucu, kumar, alkol ve fuhuş gibi topluma zarar veren unsurlarla mücadeleye devam...
Schiedam şehrinde evlerin vatandaşların daha çok zevklerine uygun bir şekilde yapılması için gösterilen çabalar ise diğer bir örnektir.
 
Havva Koc; Schiedam’da bulunan okurlarımız neden Nihat Ulusoy’a oy vermeli?

Nihat Ulusoy; Öncelikle şunu belirtmek gerekir. Oy kullanan vatandaşlar kendilerine en yakın gördükleri ve adaylardanda bekledikleri neticeye göre oy vermeleri daha uygundur. Bizde oy veren vatandaşları en güzel şekilde temsil edeceğimize inanıyoruz. Birinci dönemde ihtisas yaparak, ikinci dönemda daha iyi bir şekilde çalışmalarımızı sürdüreceğiz.

Havva Koc; Seçildiğiniz takdirde ne gibi icraatlarda bulunacaksınız?

Nihat Ulusoy; Yukarıda belirttiğim konular üzerinde titizlikle duracağız. Gençleri daha aktif bir şekilde siyasete çekmeye çalışacağız. Sonuçta uzun vadeli düşünürsek, bizlerden sonrada birilerinin devam etmeleri gerekecektir. Siyaset alanını boş bırakmamız lazım. Kurumlarımızı, derneklerimizi, vatandaşlarımızı daha aktif ve güzel şekilde gelişmeler hakkında bilgilendireceğiz. Belediye ile köprü kurmada her daim yardımcı olacağız.
 
Havva Koc; Son olarak okurlarımıza söylemek istediğiniz bir şey varmı?

Nihat Ulusoy; Hollandada son gelişmelerin sonucunda yerli vatandaşların eskiye nazaran daha az oy kullanacakları tahmin edilmektedir. Bunun yanı sıra bazı oluşan partiler azınlıklar üzere sert bir siyaset uygulamaktadırlar. İşte bu iki sebeplerden dolayı herkesin sandığa gitmesi gerekir. Sesimizi ve Hollanda’da varlığımızı duyurmamız gerekir. Herkes için en hayırlı sonuçların olması dileği ile...
 
Havva Koc; Nihat Bey Tesekkür ederim. Umarım insanlarımız bir oy kullansan ne fark eder kullanmasan ne fark etmez demeden oy sandığın başına gidip oylarını istedikleri şahsa kullanırlar.

Nihat Ulusoy; Ben teşekkür ederim

10 BİN SMS SADECE 150 TL       
(2,9 puan)/14
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karaktersiz ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Kalan Karakter: 500