Çocuklarla çalışan transeksüel

20.02.2010 11:58:30

Sabah kaltığımda bugünün böyle geçecegini bilsem ne yapardım aceba? Aceba bir an önce tanışmak için evden daha erkenmi çıkardım işe, yoksa vakti saati geldiğinde iş saatimin ayaklarım gitsede kendim gitmek istemez miydim?

En Çok OkunanlarTOPLU SMS ARTIK ÇOK UCUZ

Sanırım birinci şıkkı seçerdim.

Evden işe çıkmak için hazırlanırken telefonum çaldı. Arayan iş arkadalarımdan biriydi.
“Efendim”

“ Merhaba Havva”

“ Merhaba C.”

“ Birlikte çalıştığın meslektaşın hasta olduğu için senin yanına işkurumundan birini göndermelerini söyledim.”

“ Teşekkür ederim, umarım tanıdık birini yollarlar, yoksa her seferinde her şeyi baştan anlatmak zorunda kalıyoruz.”

“ Tanıdık isimleri verdim fakat hiç biri boş değilmiş, yeni birini yollayacaklar.”

“ Hadi ya, neyse umarım tecrübeli biri olur.”

İşe gittiğimde masanın yanında sandalyenin üzerinde oturan şık görünümlü zenci bir bayan oturmakataydı. Sanırım bir kaç gündür hasta olan meslektaşımın yerine çalışmak için işkurumundan gönderilen elaman bu diye düşündüm. Yanına yaklaştım kendimi tanıttım ve elimi uzattım tokalaşmak için. Tebessüm ederek ayağa kalktı ve elini uzattı. “Merhaba ben N. işkrurmundan geliyorum” dedi ve ben bir anda şok oldum. Aman Allah’ım buda neyin nesi. Gördüğüm görüntü tamamiyle bayan fakat ondan çıkan ses kesin “ben erkeğim” diyordu. Gerçi dikkatli baktığında fondetenin altında gizlenmeye çalışan sakallar görünüyordu, vucut hatlarında erkek hatları mevcuttu. Hani bu tip insanlarla yolda, sosyal alanlarda çarşısa pazarda hatta hatta televizyon ekranlarında karşılaşıyorduk, gayette hayatımızın birer... Pardon pardon hayatımızın değil de toplumun bir parçası olduğundan sıradan geliyordu, normalleşmişti. Neler normallleşmedi ki günümüzde? Onlar neden eksik olsunlar ki?

Fakat çocuklarla çalışma noktasında, bu alanda bu tip biriyle karşılaşmak beni şaşırttı. Bunada alışırız artık ne olcak canım?

Kendimi toparlamaya çalıştım ve halini hatırını sordum. O konuşmaya başladığında ise tüm vücüdunu süzdüm teşhis koymak için, aceba bayanmı yoksa baymı diye. Sanki bana ne ise...
Bir ara Mahsun Kırmızıgül’ün yönetmenliğini yaptığı “güneşi gördüm” filmi aklıma geldi. İzlemeyenler varsa şahsen tavsiye ederim bakmaları için.

N.’yi bekleme odasından alıp çalışma odasına götürdüm. Bugün yapılacak aktivitelerden bahsettim daha sonrada havadan sudan konuşuk. Oysaki benim merak ettiğim bir çok konu vardı. Asla onu yargılama noktasında degil yada dışlama noktasında değil. Benimkisi sadece meraktı. Ama bir türlü soramadım, incineceğinden korktum. Çok kibar ve çekingen tavırları vardı. Yanlız şuna eminimki Allah bilir günde kaç kez benim merak edipde soramadığım sorularla karşı karşıya geliyordur.

Çocuklar geldiğinde, çocuklara N.’yi tanıttım ve herkezden N.’ye merhaba demesini istedim. Çocuklar hep bir ağızdan N’ye merhaba dediler. N.’de çocuklara merhaba dedi ve asıl bomba o zaman koptu. Çocuklar bir anda N.’in etrafını sardılar. Kimisi güldü kahkaha ile kimiside ardı ardına garip garip sorular sordu. Bu duruma çok üzüldüm aslında. Ama sonuçta onlar 6 ve 11 yaş arası çocuklar. Onlar yetişkinler gibi her düşündüklerini söylememezlik yada sormamazlık yapmazlarlar ki! Düşündüklerini direk olarakda söylerler.

Kendimi o gün işe vermekte zorlandım açıkcası. Ne kadar işimi yapmaya çalışsamda istem dışı göz ucumla sürekli takip altına almıştım N.’yi. Gözlemlerime göre çekingen bir kişiliği vardı sanki, genelde çocuklarla iletişim kurmak yerine daha çok ortalıklarda dolaşıyor bir şeylerle meşgul oluyordu. Çocukların sorularından sıkılmış olcak ki, bir ara ofisste yapılacak iş varsa ben orda yardımcı olayım diye sordu.

Nihayet mesayi saati bittiğinde N. yanıma geldi ve kendisinin çalışma sitilini nasıl bulduğumu sordu. Böyle bir soru beklemediğimden biraz afalladım. Kendimi toparladım ve insan olarak cana yakın aynı zamanda işten kaçmayan biri olarak gördüğümü söyledim. Fakat çocuklarla arasında geçen diyoloğların ne derece sağlıklı olduğu konusunda tereddütlerimin olduğunuda belirttim. Kendisi bizimle çalışmaktan memun olduğunu belirtti ve ihtiyaç duyulduğunda bizimle çalışmaya hazır olduğunu belirterek iş yerinden uzaklaştı.

Elemana ihtiyacımız olduğunda tekrar N.’yi çağrmak benim kafamda sadece soru işareti beliriyor. Ertesi gün ailelerden gelecek tepkileri ya da tebrikleri beklicem...10 BİN SMS SADECE 150 TL       
(2,6 puan)/15
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karaktersiz ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Kalan Karakter: 500