Hollanda'da Türkler siyasete soyundu

19.02.2010 15:41:18

3 mart 2010 tarihinde Hollanda belediye meclis seçimleri gerçekleşecek. Bu adayları siz okurlara yakından tanıtmak için röpertaj serisi gerçekleştirdik. Adayları tanırkende adaylığını koyduğu partiyide yakından tanıma fırsatınız olcak.

En Çok OkunanlarTOPLU SMS ARTIK ÇOK UCUZ

3 mart 2010 tarihinde Hollanda belediye meclis seçimleri gerçekleşecek. Türk uyruklu adaylarda kendilerine verilen imkanlar dâhilinde azınlığın sesini duyurmak, yaşadığımız bu toplumda bizde varız ve bu toplum için birşeyler yapmak istiyoruz demek için belediye meclis seçimlerinde adaylıklarını koydular. Bu adayları siz okurlara yakından tanıtmak için röpertaj serisi gerçekleştirdik. Adayları tanırkende adaylığını koyduğu partiyide yakından tanıma fırsatınız olcak.
 
Havva Koc; Bize kendinizden bahsedermisiniz?

Ali Ahmet Cimtay; Adım Ali Ahmet Cimtay ve 1978 yıllanda Hollanda'nın Schiedam kentinde dünya'ya gözlerimi açtım.

Mavo/Havo, MBO, HBO Accountancy RA eğitimimi tamamladıktan sonra Hollanda'nın tek özel ve en gözde üniversitesi NIVRA-Nyenrode'da Masterımi tamamlamak için araştırmamı yapmaktayım.

Eğitimim yanı sıra finans dünyasında çok çesitli bankalar, sigortaşirketleri ve dünya çapinda şirketlerde çalışmış bulunuyorum.

Eğitim ve iş hayatımın yanı sıra muzik, edebiyat ve sanat'a karşı çok duyarlıyım. Kendimde çalabildiğim kadar baglama, ney gibi aletleri çalmaya çalışıyorum.

Havva Koc; Politikaya neden atıldınız?

Ali Ahmet Cimtay; Özümüzde insana hizmet etmek gibi bir yaşam tarzı oluştuğu için, insanlara ve topluma en faydalı olabileceğim yer Politika olduğunu düşünüyorum.

Politika'da sesiniz olmaz ise oluşacak olan ve oluşan karar mekanizmasında pasif kalmanız demektir. Kararlarin toplumu ve insanlığı ilgilendirdiği için yapabileceğim en büyük hizmet bu alanda insanların sesini, kaygısını ve isteklerini en güzel şekilde dile getirmektir.
 
Havva Koc; Neden D66?

Ali Ahmet Cimtay; İnsanları ırkından, bünyesinden veya oy potansiyelinden değilde kalitesinden dolayı adaylarına yaklaşımı beni çok etkiledi. İnsanı merkezinde tutan çalışmalardan geri kalmak istemeyen ve özellikle eğitime öok önem veren D66 benimle bağdaşan bir parti. Bu partiyle topluma en gözel şekilde hizmet sunabileceğimi düşünüyorum.

Havva Koc; Partiniz hangi konulara öncelik tanıyor yada hangi konular noktasında titiz?

Ali Ahmet Cimtay; Daha önce yazdığım gibi partimiz egitime çok önem verir. Çünki sağlıklı bir toplumun bel kemiği bilgidir. Bilgili bir toplum çok daha kolay uyum saglar ve kendisini geliçtirir.

Eğitim derken bir tek gençlerimize yada çocuklarımıza sunulan eğitimle sınırlandırmak istemiyoruz. Orta yaş ve yaşı ilerlemiş olan insanlarımıza eğitimin içerisine tekrar katilabilme şansı vermek istiyoruz. Örnegin genç yaşta evlenmiş olan gençlerimiz çoğu zaman bu evliligin getirdigi sorumluluklardan dolayı eğitimini tamamlayamamış durumdalar. Birde çoluk çocuk sahibi olduktan sonra yaşi baya ilerlemiş oluyor. İşte bu insanlarımız tekrar okumayı yada eğitimlerini tamamlamayı düşündükkleri zaman pek fazla şans tanınmıyor.

Bir insan hayat yaşamının neresinde bulunursa bulunsun eğitim alma hakkına sahip olmalıdır.
Tabii eğitim konusunun yanısıra birde pazar günlerinin esnafların açık kalmasına öncelik tanıyor.

D66'nın gözünden hiç bir zaman KOBi'lerin (küçük ve orta boy işhanlari) kaçmamiçtır. KOBi'lerin ekonomiye katkısı büyüktür özellikle Rotterdam gibi bir ana kentte. Artık Rotterdam dönya çapında tanınmış olan bir şehir ve 7 gün 24 saat ekonomiye geçmesi lazım. Örneğin İstanbul' a seyahate gittiğimizden sonra geri döndüğümüzde sanki bir köy'e gelmişiz gibi. Esnafların hayat saati 18.00'den sonra duruyor. İşyerlerimizden eve döndüğümüzde bir tek 20.00'ye kadar açık olan marketlerden alış verişimizi yapabiliriz.
 
Havva Koc; Okurlarımız neden size oy vermeli?

Ali Ahmet Cimtay; Okurlarınızdan istirhamla rica ediyorum ki 3 mart' ta oy haklarını kullansınlar. Geçtiğimiz seçimlerde toplumun %30 oy kullanmış bulunmakta.

Bu demektir ki toplumuzun %70' i oy hakkını kullanmakta duyarsız kalmıştır. Bugün geldigimiz noktada oy kullanmayan insanlarımızında cok payı var.

İşte bu yüzden Stadswacht artık bizlere ceza kesme yetkisine sahip oldular.

İşte bu yüzden 1000 kişilik genç toplumu için bir yılda 50 miljon euro harcandı.

İşte bu yüzden 100 miljon eurodan fazla bir parkgaraji yapiminda kullaniliyor.

İşte bu yüzden prefabrik evler gibi feniks-evleri yapılıyor. Hiç bizim toplumun ihtiyacına göre evler  yapılıyor mu?

Yani kısacası 3 martta oy hakkınızı kullanın!
 
Havva Koc; Seçildiginiz takdirde ne gibi icraatlarda bulunacaksınız?

Ali Ahmet Cimtay; Seçildigim takdirde Rotterdam’lılara hizmet verecegimin sözünü verebilirim. Bizleri sizler seçersiniz ve bizim görevimiz sizin sesinizi duyurmaktır.
 
Havva Koc; Son olarak okurlarımıza söylemek istediğiniz bir şey varmı?

Ali Ahmet Cimtay;Tekrar tekrar söylemekte yarar var oldugunu söylemek istiyorum. 3 martta sandık başına gidip oylarını kullansınlar. Toplum olarak bizde yerimizi gösterelim artık. Saygılarımı sunarım.

Havva Koc; Teşekkür ederim.

Ali Ahmet Cimtay; Ben teşekkür ederim.

10 BİN SMS SADECE 150 TL       
(2,8 puan)/11
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karaktersiz ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Kalan Karakter: 500