Bir yılın ardından bakarken...

02.01.2010 15:46:14

Sabahın erken saatlerinde başladı kuyruk. Bu ne bir kıyafet dükkanındaki kasa önünde bulunan kuyruk, nede zamanında bir kaç kuşak önce yaşanan ekmek kuyruğu. Ajans5.com yazarı Havva Koç'un kaleminden...

En Çok OkunanlarTOPLU SMS ARTIK ÇOK UCUZ

Sabahın erken saatlerinde başladı kuyruk. Bu ne bir kıyafet dükkanındaki kasa önünde bulunan kuyruk, nede zamanında bir kaç kuşak önce yaşanan ekmek kuyruğu.

7 yıldır Hollanda’da yapılan en güzel, en iyi oliebol ( Hollanda’nın geleneksel, aralık ayında yer yer satılan özellikle yılbaşında yenilen, bizim lokma tatlısından biraz da irice olan tatlı çeşidi) yapan satışpavyonu yarışmasında ard arda birinciliği alan Rotterdam’da bulunan, Oliebolkraam satış pavyonunda ki kuyruk.

IMG_0076.jpg picture by ajans5

Başı Oliebolkraam “lokma satışpavyonu”nda olan kuyruğun sonu ise inanın gözükmüyor. O derece uzun bir kuyruk. Oliebolkraam’ın arkasında bulunan satıcı elemanına yaklaşarak satışların nasıl gittiğini sorduğumda, bana bir eliyle kuyruğu işaret ederek “görüldüğü gibi” dedi. 7 sene arda arda birinci olmanın sırrını öğrenmeye çalıştım, bu konuda ki sorularım cevapsız kaldı. Bu arada birden kendimi R. M. gibi hissettim. Eskiden R. M. Sunduğu magazinleri dinlerken, pardon haberleri dicektim dilim sürtçtü. Dilim mi dedim parmaklarımla klavyem arasında bi anlaşmazlık oldu....

YAZAR HAVVA KOÇ KİMDİR?

İşte Havva Koç'un biyografisi:

1977 yılı Kırşehir doğumlu. İlkögretimi ve ortaokul birinci sınıfı Kırşehirde tamamladı. Babasının Hollanda’da olma nedeni ile aile birleşiminden dolayı 1989 yılında Hollanda’ya geldi. Hollanda’da yarım kaldığı ortaokul hayatına devam etti. İslam üniversitesi Rotterdam’da iki yıllık hazırlık eğitimi aldı.

Devamı için tıklayınızGünlerden beri görsel basında olsun, yazılı basında olsun yazılan çizilenler, söylenilenler bir daire içerisinde dönüp duruyor. Her yıl sanırım aynı şeyler. Kimi Müslümanlar yılbaşını kutlama taraftarı iken, kimi Müslümanlar’da bu kutlamanın tamamiyle haram olduğunu belirtiyor. Tabi birde arada kalanlar var, yada arada kalanlar demeyelimde ılımlı Müslümanlar (!) diyelim biz. Ilımlısıda nasıl oluyorsa?Bazen düşünüyorum; aceba kaç çeşit İslam var diye. Hani bize küçükken Allah katında din bir tek İslam dini deniyordu. İnsanlar çoğaldıkça İslam dini adı altında İslam (!) dinide çoğaldımı? Sanırım önce yılbaşının ne olduğunu bilmek gerek. Bu bir gelenek görenek mi? Yoksa İslam dini dışında başka inanca sahip olan insanların bayramımı? Bu soruların cevabını bulduğumuz zaman sanırım bilinçli bir şekilde yada bilinçsiz bir şekilde ne yapmalıyız, ne etmeliyiz, konusunda içimizdeki boş bidona cevap vermeye yaklaşmış oluruz.

Son yıllarda gençler arasında hit olan bir de “ alternatif yılbaşı eglencesi” var. Bu proğramı çıkartanların, asıl amaçlarının yılbaşı eglencesini kutlamak olmadığını biliyoruz. En azından bizim bulunduğumuz bölgede bu böyle. Sırf gençlerimizin bu gecede sokağa çıkmalarını, bize uymayan ortamlarda bulunmamalarını önlemek için düzenlenmiş bir ortam. Haram olan eylemler her an haramdır bunun bilincindeyiz, fakat bazen haram işlemek için ortamlar daha uygun olan zamanlar, vakitler vardır. Harama daha kolay erişebildiğin zamanlar...Yılbaşı geceside bu kolaylıkları içerisinde barındıran günlerden biri. Gençlerimiz bu gece onlar için hazırlanmış organizasyonlar içerisinde olduklarında, emin bir yerde olup, onlara kurulan tuzaklardan biraz da olsa uzaklaşmış olurlar.

2.jpg picture by ajans5

Gerci yılbaşı alternatif eglence adını son zamanlarda ”Mekke’nin Fethi” ne bıraktı gibi. Adı ne olursa olsun, maksat gençlerimizi kötü olan her şeyden uzak tutmaksa, işte buna evet derim ben.

Bu yazıyı okumuş olduğunuzda zaten herkez tercihini çoktan yapmış olcak. Yapacağımız seçimlerde pişmalıklar duymama dileğiyle...10 BİN SMS SADECE 150 TL       
(3,4 puan)/12
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karaktersiz ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Kalan Karakter: 500