-Bugün Hicri Yılbaşı- Neler yapılmalı?

17.12.2009 17:05:14

Bugün 1 Muharrem 1431. Hicri Takvime göre yeni yılın birinci günü. Hicri Yılbaşını tebrik eder, Kameri 1431 yılının tüm insanlığa huzur, mutluluk ve bereket getirmesini dileriz.

En Çok OkunanlarTOPLU SMS ARTIK ÇOK UCUZ

Muharrem ayının birinci gecesi Müslümanların  yılbaşı gecesi olarak kutlandığı gibi bu ay Kuran'da adı geçen mübarek aylardan olarak kabul edilip,  Aşura orucunu içinde barındırmaktadır.

Muharrem ayının ilk gününün yeni bir yılın başlangıcı ve çok faziletli bir gün olması nedeniyle iyi değerlendirilmesi ve bu günün faziletinden mümkün olduğunca yararlanılması gerekir.

İşte Muharrem ayını değerlendirmek için yapılabilecek ibadetler:

SENE BAŞI DUASI: Her kim Muharrem'in evvelinde(Mutlaka okunmalı);

"Ey ALLAH'ım C.C. ! Sen Ebedi ve Kadimsin. İşte bu yeni senedir, ben Senden bu sene, şeytan ve dostlarından korunmayı, kötülüğü çokça emreden bu nefse karşı yardım ve beni Sana yaklaştıran amellerle meşgul olmayı isterim. Ey Kerem Sahibi, kabul eyle! " derse, şeytan: "Biz bu kişiden ümidi kesdik" der, ve ALLAH C.C. ona, kendisini sene boyunca koruyacak iki Melek görevlendirir. (Hadis'i Şerif, Kaynak: Alemle Safûrî, Nüzhetü'l-mecâlis, 1/156)
 
Bu ayda ve her zaman ALLAH'u Teâlâ dille ve kalple devamlı zikredilmelidir. ALLAH'u Teâlâ'yı zikretmek en büyük ibadettir. Rahman ve Rahim olan ALLAH'ın Adıyla " "ALLAH'I ANMAK ELBETTE EN BÜYÜK (İBADET) TİR." ANKEBUT/45 "
 
Muharrem ayının birinci gününden onuncu gününe kadar 10 gün oruç tutmak ve 10. günü aşure pişirmek lazımdır. "Muharrem'in onuncu günü olan Aşure gününe kadar oruçla geçiren, Firdevs-i Âlâ'ya(En Kıymetli Cennet) varis kılınır."Hadis-i Şerif

Muharrem ayının ilk günü, her birinde besmele ile 1000 İhlâs-ı Şerif okuyanları, Cenab-ı Hakk lütfu Keremiyle huzuruna bu âlemden kul borcu ile götürmeyecektir. Gecesini de ibadetle ihya etmek lazımdır.

10 BİN SMS SADECE 150 TL       
(3,4 puan)/10
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karaktersiz ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Kalan Karakter: 500