Şaşılık, felç belirtisi olabilir

14.10.2009 12:32:37

Şaşılığa bağlı çift görmenin, felç habercisi veya kas hastalıkları belirtisi olabileceği bildirildi.

En Çok OkunanlarTOPLU SMS ARTIK ÇOK UCUZ

Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi ve Avrupa Şaşılık Derneği Başkanı Prof. Dr. Seyhan Özkan, şaşılığın ailesel yatkınlık ve bazı kırma kusurlarına bağlı olabileceği gibi, görmeyi bozan ciddi bir göz hastalığının ya da sinir felcinin bulgusu olabileceğini söyledi.

Anne ve babaların, eğitimde başarıyı da etkileyen bir sorun olan şaşılıktan çocuklarını korumak için mutlaka hekime başvurması gerektiğine dikkati çeken Prof. Dr. Özkan, Adnan Menderes Üniversitesinin, bu tedavinin en yoğun uygulandığı merkezlerden biri olduğunu bildirerek, şöyle devam etti:

GEÇ KALINIRSA TEDAVİ ZORLAŞIR
''Okulların açıldığı ve eğitimin yoğunlaştığı bu günlerde, çocukların göz sağlığının mutlaka kontrol edilmesi tavsiye edilir. Çocuklarda görme bozukluğu, şaşılık gibi durumlar çok başarılı olabilecek bir öğrenciyi, olumsuz etkileyebilecek konuma getirebilir. Şaşılık muayenesi her yaşta yapılabilir. Şaşılık çocukluk çağında derinlik hissinin gelişimini engellemekte ve bazen göz tembelliğine yol açabilmektedir.

Gözde kayma fark edilen bir kişi, mutlaka göz hekimi tarafından değerlendirilmelidir. Şaşılığın muayenesi için alt yaş sınırı yoktur. Bu nedenle erken tedavi çok önemlidir. İleri yaşlarda bu fonksiyonlarda düzelme beklenmemekte, ancak yapılan tedavi kozmetik yönden düzelmeyi sağlayabilmektedir. Şaşılık kişilerin iletişiminde çok önemli yeri olan göz temasını etkilemekte, gerek çocukluk, gerekse yetişkin yaş grubunda ciddi psikososyal problemlere yol açabilmektedir.''

ŞAŞILIĞI ÖNEMSEYİN
Erişkin yaşta ortaya çıkan şaşılıklarda ''çift görme''nin olabileceğini kaydeden Prof. Dr. Özkan, şaşılık tedavisinde gözlük, ilaç tedavisi, cerrahi girişim veya bazen de bu yöntemlerin birkaçının kombinasyonunun kullanıldığını belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Şaşılığa bağlı çift görme felci haber verebileceği gibi, kas hastalıklarının da belirtisi olabilir. Bu nedenle hastalık kesinlikle ciddiye alınmalıdır. Bu konuda son yıllardaki en önemli gelişme, şaşılığın ilaçla enjeksiyon tedavi yöntemidir.''

10 BİN SMS SADECE 150 TL       
(2,7 puan)/7
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karaktersiz ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Kalan Karakter: 500