Çocuklarda göz sağlığına dikkat

13.10.2009 11:44:11

Kızılay Tıp Merkezi Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Hakan Özkan, çocukların göz sağlığı konusunda ailelere uyarıda bulunarak, 'Çocuklardaki göz bozuklukları, onların okul başarılarını önemli ölçüde etkiler' dedi.

En Çok OkunanlarTOPLU SMS ARTIK ÇOK UCUZ

Kızılay Tıp Merkezi Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Hakan Özkan, çocuklarda göz sağlığı konusunda yaptığı açıklamada, çocukların genellikle görme problemlerini fark edemediklerini ifade ederek, "Çünkü görmeleri kendileri için normal olduğundan herkesi öyle görüyor zannederler. Oysa çocukların büyüme ve gelişmesi sırasında öğrendiklerinin büyük çoğunluğu görme yolu ile oluşmaktadır. Çocuklarda görmenin değerlendirilmesi ve takibi bu nedenle kesinlikle göz ardı edilmemelidir. Sistematik olarak doğumdan sonra hemen, 6. ayda ve sonrasında göz hekiminin önerdiği aralıklarla, senede bir kereden az olmamak şartıyla çocukların göz muayenesinden geçmesi uygundur" diye konuştu.

Özkan, okul çocuğunda görme problemlerine bağlı olarak sık görülebilen belirtileri şöyle sıraladı:

"Okuma ve yazma ile baş ağrısı, okurken kelimelerin bulanıklaşması ya da kayması, okurken kelime ya da satır atlaması, okumasının yaşıtlarına göre yavaş ya da gelişmemiş olması, okurken başını eğmesi ya da tek gözünü kapaması, tahtadan yazı çekmede zorluk, okuma ve yazmada isteksizlik, okurken küçük kelimeleri atlama, yazarken satırı düzgün takip edememe, yanan, kaşınan, sulanan gözler, göz kızarıklığı, okuduğunu anlamada güçlük, kitabı çok yakın tutma, televizyonu yakından seyretme, okurken dikkatini vermede zorluk, ödevlerini yapmada isteksizlik, 'yapamıyorum' diyerek kolay vazgeçme, sakarlık, uzun sürede bitmeyen ödevler, dalıp gitmeler, göz kırpıştırmaları gibi."

10 BİN SMS SADECE 150 TL       
(3,1 puan)/8
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karaktersiz ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Kalan Karakter: 500