Ergenlik dönemi sorunları

02.05.2009 09:00:34

Ergen kelimesi bir süreci belirtir. Bireyde görülen hızlı ve sürekli gelişim dönemidir.Bu dönem çocukluktan yetişkinliğe geçiştir. Ergenlikte bedensel,zihinsel,duygusal ve sosyal açıdan gelişme olur.

En Çok OkunanlarTOPLU SMS ARTIK ÇOK UCUZ

Ergenlik Dönemi

(Kızlarda başlangıç 9-11 yaş,erkeklerde 11-13 yaş)

Ergen kelimesi bir süreci belirtir. Bireyde görülen hızlı  ve sürekli gelişim dönemidir.Bu dönem çocukluktan yetişkinliğe geçiştir. Ergenlikte bedensel,zihinsel,duygusal ve sosyal açıdan gelişme olur. Kişinin kimliğini bulmaya  çalıştığı bir  dönem olması itibariyle de önemli ve zor bir dönemdir. Bu gelişmelerden en önemlisi duygusal alanda yaşanır. Her ne kadar biyolojik(bedensel gelişme)duygusal gelişimi,duygusal gelişim sosyal gelişimi etkiliyorsa da gelişimin bütün yönleri birbirinden önemli ve sıkıntılı süreçlerle doludur. Bu zorluk kişiden kişiye yetişme şartlarına da bağlı olarak değişim sergilemektedir. Bu dönem için ailelere düşen ergenlik dönemi hakkında bilgi veren kitaplardan çocukları ergenlik dönemine girmeden bilgi edinmeleri ve ergenlik döneminde geçiçi olarak farklı tepki ve davranışlarda bulunan çocuklarının davranış sebeplerini bilinçli olarak yorumlayabilmeleridir. Böyle bir bilinçle hareket eden aileler bu dönemi daha az hasarla ve çocuklarını kendilerinden uzaklaştırmadan atlatabilirler. Ancak önemli olan bir başka gerçekte bu dönemin sağlıklı atlatılabilmesi için ailelerin;

1.       Çocuklarıyla küçük yaşlardan itibaren sevgi-saygı ilişkisini sağlıklı ve dengeli kurmuş olmaları

2.       Çocuklarına nefis terbiyesini çok iyi vermiş olmaları

3.       Sıkıntılar, zorluklar karşısında mücadele etmeyi öğretmeleri

4.       Arkadaş seçimini nasıl yapmaları gerektiğini

5.       Çocuklarının kişiliklerini eleştirmek yerine olumsuz olan davranışı eleştirmeleri

6.       Küçük yaşlardan itibaren Allah sevgisini çok iyi yerleştirmiş olmaları

7.       Ergenlik döneminde ergenler sırf arkadaşları tarafından tercih edilmek için istenmeyen şeyleri bile yapabiliyor olmalarından dolayı değerlerimize uygun alternatif arkadaş gruplarının  bizzat aileler tarafından oluşturmaları

8.       Ergenlik dönemindeki zorlukları atlatabilmek ve zamanı kaliteli geçirmek için Türk el sanatları ya da Türk sanatları ya da sporları ergenlik dönemi öncesinden(7-8 yaşlarından) itibaren yapmaya başlamış olmaları

9.       Hayattaki tek ve en büyük hedefin  üniversite sınavını kazanmak değil ancak hedeflerden biri olabileceği en büyük hedefin Allah’ın rızasını kazanacak davranışlar olması gerektiği yaşantımız örnek olmak kaydıyla verilmelidir.

10.   Çocuklarımız küçük yaştan itibaren en ufak bir hata yaptıklarında örneğin bardak kırmak gibi son derece kızgın bir tutumla karşılaşmak yerine ‘’Ben  bilmeden bir hata yaptığımda ve bunu ailemle paylaştığımda olgunlukla ve yardımla karşılaşırım’’düşüncesi oluştuğu takdirde ergen çocuğumuz bir hata işlediğinde veya işlemek istediğinde nefsiyle mücadele ediyorsa bu durumu ailesiyle paylaşabilir.

11.   Küçük yaşlardan itibaren çocuğumuza ideal insan örneklerini kendi inanç ve değerlerimizden vermeli ve o şahısları çok iyi tanıtmalıyız. Öyleki çocuğumuz o şahsiyetleri kendisini tanıyor gibi iyi tanımalı ve öyle bir kişi olmak için yanıp tutuşmalıdır. Böyle olduğu takdirde ergenlik döneminde kendine herhangi birisini örnek almayacaktır.

12.   Çocuklarımızı küçük yaştan itibaren sürekli kendi isteklerinin olmasını isteyen ve başkalarından haberdar olmayan ve başkalarını düşünmeyen insanlar olarak değil çevresindeki insanların sorunlarıyla ilgilenen şahıslar olarak yetiştirmeli ve ergenlik öneminde onu bu faaliyetlerin içinde daha çok bulundurarak vicdanının gelişmesine katkıda bulunmalıyız.

13.   Çocuklarımızı küçük yaşlardan itibaren tarih bilincini vererek yetiştirmeli ve onu sadece okul derslerine boğarak zamanını heba etmesi yanında Sultan Fatih’in küçük yaştan itibaren nasıl bir eğitime tabi tutulduğu öğrenilerek benzeri bir eğitimle yetiştirilmesi sağlanmalıdır.10 BİN SMS SADECE 150 TL       
(2,7 puan)/16
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karaktersiz ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Kalan Karakter: 500