En Çok Merak Edilen Konu: Süt Kardeşliği!

29.04.2009 01:40:26

Süt hısımlığı miras hakkı doğurmazsa da bir evlenme engeli teşkil eder.

En Çok OkunanlarTOPLU SMS ARTIK ÇOK UCUZ

Süt emme çağındaki bir çocuğun bir kadın göğsünden süt emmesiyle o kadının çocukları ile süt kardeşliği tahakkuk eder. Bir damla dahi olsa, sütün azından ve çoğundan kardeşlik hükmü meydana gelir.

Süt hısımlığı miras hakkı doğurmazsa da bir evlenme engeli teşkil eder.

Hanımların zaruret olmadan kendi çocuğundan başkasını emzirmemesi gerekir. Emzirilen çocuk ihtiyaten bir yere kaydedilmelidir.

Kadını kocasının izni olmadan başkasının çocuğunu emzirmesi mekruhtur.

Süt emme çağı İmam-ı Azam´a göre iki buçuk yıl, İmameyn´e göre iki yıldır. Bu müddetten sonra çocuk ne kadar süt emse, artık süt kardeşliği olmaz.

Süt kardeşliği meydana gelince, neseben yakınlık gibi mahremiyet olur. Kendileriyle evlenmek neseben haram olanlar, sütle de haram olur. Bunları şöyle sayabiliriz.

Süt kızkardeşi ile de evlenemez.
Süt anne, baba
Süt nine, dede
Süt çocuklar ve torunlar
Eşin süt annesi ve ninesi
Süt hala ve teyzesi ile de evlenemez
Süt oğlunun karısı
Süt babasının karısı
Bir kadının göğsünden süt emen her çocuk
Bir kadının çocuklarından hiç biri, kadının çocularının çocuğu ile de evlenemez, çünkü kardeşinin çocukları ile evlenme durumu ortaya çıkar ki, haramdır.
Yemeğe karıştırılarak verilen süt bu konuya girmez. Ancak su, ilaç veya koyun sütü ile karıştırılıp verilirse ekseriyete bakılır. Yarıdan çokluk hangisinde ise hüküm ona göre verilir.

İki kadının sütü karıştırılıp verilirse kimin sütü fazla ise, onu içen çocuğa süt anne olur.10 BİN SMS SADECE 150 TL       
(2 puan)/9
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karaktersiz ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Kalan Karakter: 500